Bizdrone

کد اصلی بلاک چین تلگرام منتشر شد؛ یک قدم تا عرضه!

بلاک چین

پروژه بلاک چین این غول حوزه شبکه‌های اجتماعی،  با عرضه نمودن کدهای «شبکه باز تلگرام» (TON)، وارد آخرین مرحله قبل از انتشارش شد.

بر اساس گزارشی از «کوین دسک»، کدهای اجرای نود و راه اندازی در شبکه تلگرام روز قبل (۱۵ شهریور) در پورتال شبکه آزمایشی (testnet) در دسترس عموم قرار گرفت. هم اکنون توسعه دهندگان و طرفداران بلاک چین تلگرام می‌توانند فول نود بودن، فعالیت به عنوان یک نود تایید کننده تراکنش‌ها یا یک کاوشگر بلاک چین را تست و بررسی کنند.

انتشار کدها در حالی شکل میگیرد که قرار بود اول سپتامبر (۱۰ شهریور) نظاره گرعرضه آنها باشیم، اما به علت نامعلومی چند روزی  به تعویق افتاده بود.

بر اساس صحبتهای «میتا گوروشوسکی»، مدیر ارشد قسمت فناوری TON Labs، هم اکنون ۱۰۰ نود منتخب از سمت تلگرام بر روی شبکه آزمایشی فعال میباشد. از سمت         TON Labs بر روی این شبکه نودهای دیگری هم نیز فعالیت خواهند داشت. TON Labs استارتاپی است که به وسیله ی سرمایه‌گذاران پروژه بلاک چین تلگرام اداره می گردد. این استارتاپ بر روی توسعه ابزارهایی مخصوص توسعه‌دهندگان برای شبکه باز تلگرام فعالیت می‌کند. میتا گوروشوسکی در ادامه صحبتهای خود افزود:

سورس کدهای راه‌اندازی و راه اندازی فول نودها منتشر شده‌اند. توسط این کدها می‌توان به شبکه آزمایشی دسترسی پیدا کرد، بلاک ایجاد کرد و تراکنش‌ها را تایید نمود. کلاینت سبک تلگرام (Light Client)، چند ماه گذشته منتشر شده بود. روز دوشنبه (۱۸ شهریور) نیز ناظر عرضه نسخه بتای کیت توسعه نرم‌افزاری به وسیله ی TON Labs خواهیم بود.

براساس شنیده‌ها،  حداکثر تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) انتشار شبکه اصلی بلاک چین تلگرام،انجام خواهد گرفت.

قابل توجه است که بلاک چین تلگرام از پروتکل اثبات سهام بهره می‌برد و در آن از نیز «شاردینگ» (Sharding) استفاده شده است. در این بلاک چین، تاییدکنندگان از میان کاربرانی انتخاب می‌گردند که میزان قابل توجهی از توکن‌ها را تحت اختیار دارند. وظیفه ای که این کاربران  بر عهده دارند تایید بلاک‌ها میباشد.

قبل تر TON Labs اعلام کرده نموده بود که بلاک چین TON از نرم‌افزارهای مبتنی بر اتریوم پشتیبانی خواهد کرد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *