Bizdrone

پیشنهاد جدید ویتالیک بوترین برای افزایش حریم خصوصی در اتریوم

اتریوم

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، برای بالا بردن حریم خصوصی در اتریوم ایده ایجاد یک اتر میکسر مبتنی بر قرارداد هوشمند درون زنجیره‌ای را مطرح کرد. خلق کننده ی  اتریوم این خبر را در روز ۲۴ ماه می (۳ خرداد)  در پلتفرم توسعه مشارکتی هک‌ام‌دی (HackMD) اعلام کرد.

بنا بر گزارش وب‌سایت کوین‌تلگراف، بوترین در نوشته های خود به این موضوع اشاره کرد که اکوسیستم اتریوم نیازمند حریم خصوصی بیشتری است و پیش‌فرض رفتار کاربران باید اینگونه باشد که تمامی کارها به وسیله ی یک حساب کاربری انجام شود و همه ی فعالیت‌های کاربران باهم دیگر مرتبط شوند

همچنین او یادآور شد که پخش کردن اتر بین آدرس های مختلف راه حل این مساله نیست، به این دلیل که تراکنش‌های ارسال اتر به آن کیف پول‌ها، میتواند آن‌ها را به هم  دیگرمرتبط سازد.

میکسر (Mixer) اتریوم  یک سرویس میباشد که از سمت افراد مختلف اتر می‌گیرد و با آدرس‌های گوناگون  به آن‌ها اتر می‌فرستد. به این دلیل این کارانجام میشود که بتوان  رد آدرسهای گوناگون را گم کرد و همچنین باعث شود که  هویت اصلی افراد مخفی باقی بماند.

بوترین علاوه براین به رشته توییتی که نظر او را به خود جلب کرد و درارتباط  با اجرای طرح ابتکاری هیومنیتی‌دائو (HumanityDAO) است، اشاره کرد. او در این طرح از کاربران خواسته است که آدرس اتریوم خود را توییت کنند.

در این راستا یکی از کاربران توییترکه نام کاربری او Mooncritic بود نسبت به  این رشته توییت نوشت:

حالا شما قادر هستید با این دستاویز و بهانه توییتری، مقدار دارایی اتریوم افراد زیادی را چک کنید.

پیشنهاد جدید ویتالیک بوترین برای افزایش حریم خصوصی در اتریوم

به همین علت، بوترین طرح یک میکسر ساده برای ارسال کردن مقدار ثابت اتریوم از یک حساب به حساب دیگر، بی آنکه لینک بر روی زنجیره قابل دیدن باشد، را بیان کر

بنا بر بیانات بوترین، حتی اگر میکسر بتواند مقدار کمی اتر را مدیریت کند، باز هم به کاربرد حفظ حریم خصوصی در تعداد زیادی از برنامه‌های کاربردی که میزان کمی از وجوه را در بر میگیرد، کمک خواهد کرد.

به لحاظ فنی، این سیستم پیشنهاد شده  ترکیبی از دو قرارداد هوشمند است: بازفرستنده ثبت و میکسر. همانطورکه میکسر، سکه‌ها را ترکیب می‌کند، با تضمین حریم خصوصی از طریق استفاده از ZK-SNARKها، بازفرستنده‌های ثبت این امکان را به همه می‌دهد که آدرس IP خودشان را برای اینکه کارمزد کم‌تری بپردازند منتشر کنند.

همچنین این سیستم به کاربران اجازه می‌دهد تا  یک تراکنش برای سپرده‌گذاری بفرستند، و بعد از انجام تراکنش صبر کنند تا ناشناس‌تر شوند، و سپس یک گواهی ZK-SNARK به وجود آورند و آن را به آدرس‌های که در دفتر ثبت مندرج و موجود هستند بازمی‌فرستد.

گفتنی است نرم‌افزاری که اجازه استفاده کردن  از میکسر را می‌دهد، مبتنی بر وب خواهد بود و فقط نیاز به آن است که کاربران برای استفاده  نمودن از آن از یک صفحه وب در مرورگر خود دیدن کنند.

طی چند روز اخیر گزارشی در رابطه با اینکه مقامات لوکزامبورگ وهلند و یوروپل یکی از ۳ میکسر عظیم ارز دیجیتال را تعطیل کردند، انتشار داده شد.

گروهی از تحلیل‌گران، درسپتامبر سال ۲۰۱۷، این مسئله را که تراکنش‌های اتریوم در کجا  و به چه میزان در حال پردازش هستند را مورد ارزیابی قرار دادند و  اینگونه گفته  می‌شود که یک میکسر مسئول ۶۵ درصد از مقدار حجم تراکنش‌ها بوه است..

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *