Bizdrone

وب‌سایت و خبرگزاری ارز دیجیتال CCN تعطیل شد/ گوگل، مقصر اصلی ماجرا

سی سی ان

سی‌سی‌ان (CCN) یکی از بزرگ‌ترین خبرگزاری‌ها در حوزه ارز دیجیتال است که در روز گذشته، مورخ ۱۰ ژوئن (۲۰ خرداد) اطلاعیه‌ای در وب‌سایت خود منتشر کرد و در آن از تعطیلی خود خبر داد.

مدیر و بنیان‌گذار سی‌سی‌ان مارکت (CCN Market) وهاوکفیش ای‌اس (Hawkfish AS) و نویسنده پست تعطیلی سی‌سی‌ان، به نام جوانز بورکگروینک (Joans Borchgrevink)  دلیل بستن این وب‌سایت را افت شدید ترافیک از جستجوی گوگل، بعد از به روز رسانی هسته گوگل در مورخ ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) عنوان کرد.

این وب‌سایت فقط در عرض یک شب، افت ۷۱ درصدی بازدید از راه تلفن همراه و در مجموع افت ۵۳ درصدی ترافیک ورودی به این سایت را تجربه کرد و پارامتر دیدپذیری این خبرگزاری در گوگل از عدد ۱۲ به کمتر از ۰.۶ رسید.

بنیان‌گذار این خبرگزاری این موضوع را یادآوری کرد که شاید آن‌ها در گذشته هم شرایط مشابهی را تجربه کرده باشند، اما در حال حاضر تعداد اعضای جدیدی که به تیم اضافه شده اند بسیار بیشتر نسبت قبل است.

این به این می باشد که آن‌ها نمی‌توانند تحت این شرایط و با تکیه بر درآمد بدست آمده از تبلیغات که ۹۰ درصد کاهش یافته، همچنان به فعالیت خود ادامه دهند.

بورکگروینک اظهارداشت که آن‌ها تیم CCN را به HVY.com که یک پلتفرم خبری برای روزنامه‌نگاران است، انتقال خواهند داد.

نمودار شاخص دیدپذیری CCN در سایت Sistrix.com
نمودار شاخص دیدپذیری CCN در سایت Sistrix.com

آیا گوگل سایت‌های خبری ارز دیجیتال را هدف گرفته است؟

با توجه به سند آماری که از سایت Sistrix.com در این اطلاعیه ارائه شده، می‌توان فهمید که سایت کوین‌دسک (Coindesk) شاهد افت ۳۴.۶ درصدی بوده، در صورتی که کوین‌تلگراف (Cointelegraph) نیز کاهش ۲۱.۱ درصدی بازدید بر روی تلفن همراه را تجربه کرده است.

همچنین، بورکگروینک در این پست تاکید کرد که نه تنها سایت‌های مربوط با ارزهای دیجیتال تحت تاثیر این به روز رسانی گوگل قرار گرفتند، بلکه سایت‌های دیگر به ویژه روزنامه بریتانیایی دِ دیلی میل (The Daily Mail) هم  شاهد کاهش بسیار چشمگیری در تعداد بازدیدهایشان بوده‌اند.

بعضی از افراد بر این باورند که «سرتیترهای کلیک‌خور»، دلیل اصلی کاهش بازدید دیلی میل است؛ که طبق  گزارش‌ها نیمی از ترافیک وب‌سایت خود را از دست داده است.

با این وجود، در این پست گفته شده است که دلیل و علت کاهش بازدید بعضی از سایت‌ها قابل مشخص کردن و قابل تعیین نیست. بورکگروینک در این مورد نوشت:

مگر این که کسی که در به روز رسانی مرکزی الگوریتم گوگل دست داشته است توضیح دهد که چه اتفاقی خواهد افتاد. در غیر این صورت تنها کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم در حد حدس و گمانه‌زنی و آزمایش می باشد، البته تا جایی که حساب بانکیمان نیز به ما این اجازه را بدهد.

سی‌سی‌ان ۶ سال پیش تاسیس شد و قبل از این که نام تجاری کنونی اش را برگزیند با نام اصلی کریپتوکوین‌نیوز (CryptoCoinNews) فعالیت می‌کرد.

وب‌سایت و خبرگزاری ارز دیجیتال CCN تعطیل شد/ گوگل، مقصر اصلی ماجرا

بورکگروینک در ادامه این اطلاعیه گفت:

اگر گوگل کاملا ناگهانی و یک شبه به این نتیجه رسید که CCN بد است، چرا قبل از به روز رسانی این فرصت را به ما نداد که علتش را بدانیم و راهی برای تغییر پیش پای ما قرار نداد. در عوض، بدون این که ما دلیل این را بدانیم که کجای کارمان اشتباه است، رفتاری غیر منصفانه با ما داشت و یک تیم ۶۰ نفری را تحت تاثیر قرار داد. شش سال تجربه و زحماتمان بر باد رفت.

پست اعلام تعطیلی CCN، با ارائه لیستی از درخواست‌ها از گوگل به اتمام رسیده است. بعضی از این خواسته‌ها  عبارتند از:

سه ماه قبل از به روز رسانی هسته گوگل، در رابطه با تغییرات مورد انتظار اطلاع و هشدار دهد.

در ارتباط با این که اگر یک شرکت به دلیل این به روز رسانی‌ها در معرض خطر افت بازدید قرار می‌گیرد، چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد توضیحاتی ارائه کند.

•همچنین  داشتن یک کارگروه غیر سیاسی دولتی برای بازبینی و بازرسی به روز رسانی‌های موتور جستجو در راستای حفظ دموکراسی، آزادی بیان، آزادی مطبوعات و آزادی اطلاعات ما.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *