Bizdrone

واکنش کاربران فضای مجازی به ادعای اخیر وارن بافت درباره‌ی بیت کوین

وارن بافت

تاجر بزرگ آمریکایی وارن بافت (Warren Buffett)، یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران تاریخ معاصر با سرمایه‌ی حدود ۹۰ میلیارد دلار، بیت کوین پرچمدار بازار ارزهای دیجیتال را «ابزار قماربازی» نامید.

وارن بافت قبلاً بیت کوین را با «مرگ موش» مقایسه کرده بود، او در مصاحبه‌ی خود قبل از گردهمایی برکشایر هاتاوی به گزارشگر گفت:

کلاه‌برداری‌های زیادی در ارتباط با بیت کوین وجود دارد. خیلی چیز‌ها ناپدید شده، ضررهای زیادی به وجود آمده. بیت کوین چیزی تولید نکرده است.

بیت کوین کاری نمی‌کند

بافت اعتقاد دارد «بیت کوین هیچ کاری نمی‌کند» و با ارزش‌ترین ارز این بازار، «بی حرکت» است. همچنین موارد، این سخنران برجسته، بیت کوین را مانند صدفی می‌داند که هیچ هدف معناداری ندارد.

علاوه بر آن بافت به این نکته اشاره می‌کند که بیت کوین به‌عنوان سرمایه‌گذاری در نظر گرفته‌ نمی‌شود، اوهمچنین در ادامه می‌گوید:

یک دکمه از لباسم را می‌کنم؛ من یک توکن خواهم داشت… به قیمت ۱۰۰۰ دلار برای فروش می‌گذارم و امکان دارد تا آخر امروز به قیمت ۲۰۰۰ دلار هم برسد اما این دکمه کاربرد خاصی ندارد و در واقع فقط برای یک کار است.

اگر پرداخت‌های خود را از طریق همین قمار انجام دهید چه؟

در جواب به این نظر بافت، کاربر توییتر JP Koning اذعان کرد که بافت درست می‌گوید و بیت کوین بازها برای تجارت پر مخاطره و قمار استفاده شده‌ است. به‌ هر حال این کاربر فعال در زمینه ی اقتصاد و وبلاگ‌نویسی، در صفحه‌ی توییتر خود این چنین توضیح می‌دهد:

واکنش کاربران فضای مجازی به ادعای اخیر وارن بافت درباره‌ی بیت کوین

بافت راست می‌گوید، بیت کوین وسیله‌ی  برای قماربازی است.

اما سوال اصلی اینجاست؛ آیا شما می‌توانید روی یک وسیله قمار سیستم پرداختی بسازید؟ به صورتی که همه از آن استفاده کنند نه تنها قماربازها و افراد حاشیه‌ای.

این کاربر که درباره‌ی کوین با ثبات و توکن‌ها مقالات متعددی نوشته است به نظر می‌رسد که از توسعه‌دهندگان پروتکل بیت کوین این چنین سوال می‌پرسد آیا می‌توانند درگاه پرداختی بسازند که همه از آن استفاده کنند یا بیت کوین فقط برای  سرگرمی و استفاده‌های حاشیه‌ای کاربرد خواهد داشت؟

او همچنین در ادامه‌ی توییت خود می‌نویسد:

واکنش کاربران فضای مجازی به ادعای اخیر وارن بافت درباره‌ی بیت کوین

من دیدگاه استفاده به‌منظور سرگرمی و موارد حاشیه‌ای را انتخاب می کنم.

دیدگاهی که بیت کوین را تبدیل به ابزاری برای  قمار و درگاه پرداختی کرده است. فقط طرفداران مقاوم و مردمی که دسترسی به پول معمولی ندارند اشتیاق به استفاده‌ای به‌غیر از این ویژگی برای پرداخت‌های خود دارند.

در پاسخ به این توییت، آرتور بریتمن (Arthur Breitman) مدیر ارشد پروژه‌ی تزوس (Tezos) کار می‌کند درمورد این گفته‌ی وارن بافت می‌نویسد:

واکنش کاربران فضای مجازی به ادعای اخیر وارن بافت درباره‌ی بیت کوین

 

چند ذخیره ارزش را می‌شناسید که نشان دهنده تعهدات فرد دیگری به شما نباشد؟ شما می‌توانید خودتان از دارایی‌تان نگهداری کنید  و به‌ آسانی آن‌ را انتقال دهید.

بیت کوین نسخه‌ی دوم طلا

همچنین، مهندس سابق گوگل Vijay Boyapati، که در حال حاضر به‌طور گسترده تفسیرکننده  بیت کوین است، در توییتی نوشت:

واکنش کاربران فضای مجازی به ادعای اخیر وارن بافت درباره‌ی بیت کوین

بیت کوین نسخه‌ی دوم پی‌پل نیست؛ بیت کوین نسخه‌ی دوم طلا است؛ جای تعجب نیست که وارن بافت در درک گزاره‌ی ارزش طلا هم گذشته‌ی خوبی ندارد.

جالب است که انتقاد وارن بافت از بیت کوین در عملکرد ناموثر در پهنه ی واسطه تبادل (MoE) یاذخیره‌ی ارزش (SoV)، درست بعد از ایجاد کمپین «طلا را رها کن» ( DropGold#) توسط کمپانی مربوط با ارزهای دیجیتال Grayscale Investments، مطرح شد. در این کمپین، شرکت Grayscale به‌صورت جدی بیت کوین را شکل بهتری از سرمایه‌گذاری خواند. همچنین مدیر این کمپانی مدعی است که زمان دوری از شمش طلا به‌عنوان سرمایه گذاری است زیرا این «طلاست که هیچ کاری نمی‌کند».

در پاسخ به این کمپین، شورای جهانی طلا، پستی را  در وبلاگ خود منتشر کرد که ادعا می‌کند قیمت بیت کوین به‌شدت نوسان دارد و هیچ‌وقت جایگزین طلا نمی‌شود زیرا باگذر زمان ثابت شده و یک دارایی پابرجا است.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *