Bizdrone

وارن بافت: بیت کوین مثل صدف دریایی بی‌ارزش است

وارن بافت

اینکه وارن بافت، موسوم به غیب‌گوی اوماها، علاقه‌ ی چندانی  به بیت کوین و حوزه ارز دیجیتال ندارد، را همه می دانند؛ زیرا او همواره با انتقاد شدید از صنعت جدید ارز دیجیتال، نظر منفی خود را نسبت به سرمایه‌گذاری در بیت کوین حفظ کرده است.

طبق نشست اخیر سهامداران شرکت برکشایر هاتاوی در مرکز بهداشت CHI، که در اوماها واقع است- نبراسکا، بار دیگر از وارن بافت در باره بیت کوین پرسیده شد. وی این بار بیت کوین را «صدف دریایی» خواند و گفت که بیت کوین «هیچ کاری انجام نمی‌دهد.»

ظاهراً وارن بافت بیت کوین را نمی‌فهمد

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، بدون تردید تکه‌های پیچیده‌ای از فناوری هستند که به میزان قابل‌توجهی از تحقیق و یا درک کاملی از دانش کامپیوتر نیاز دارند. با توجه به این، نسل جوان بیشتر آماده پذیرش این فناوری است و در مقابل، نسل‌ قدیم، فکر می‌کند که بیت کوین یک نوع ابزار سفته‌بازی است که توسط مجرمان به کار گرفته می‌شود.

وارن بافت در گفتگو با گروهی از خبرنگاران در گردهمایی سهام‌داران برکشایر هاتاوی، اظهار داشت که بیت کوین «ابزار قمار» است و به دلیل کلاهبرداری‌هایی که در بازار ارز دیجیتال رخ داده، نباید بیت کوین را به عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری در نظر گرفت:

«بیت کوین ابزاری برای قمار است… کلاهبرداری‌های متعددی در رابطه با آن رخ داده است. حجم قابل‌توجهی از سرمایه ناپدید شده است، به همین دلیل ضرر سرمایه‌گذاری در آن بالاست. بیت کوین چیزی تولید نکرده است.»

اگرچه درست است که فعالیت زیادی در بازار ارزهای دیجیتال نجام می شود، اما این علاقه تنها یک دلیل دارد: ارزهای دیجیتال یک دروازه دیجیتال جدید را به روی جهان گشوده‌اند – چیزی شبیه به غرب وحشی – که دارای قوانین ومقررات زیادی نیست، اما به سرعت تغییر می‌کند.

بیت کوین
بیت کوین

یک تشبیه جالب دیگر که وارن بافت برای توصیف بیت کوین استفاده کرده، «صدف دریایی» است.

وارن بافت در ادامه صحبت های خود گفت:

بیت کوین هیچ کاری نمی‌کند. فقط یک جا می‌نشیند. دقیقا مثل صدف یا یک شیء شبیه به آن. و این از نظر من یک ابزار سرمایه‌گذاری نیست.

او افزود:

بیت کوین شبیه دگمه‌های کت من است.

درحالی‌که صدف توصیف مناسبی برای بیت کوین نیست، وارن بافت بیت کوین را به دگمه لباس نیز توصیف کرده که نشان دهنده آن است که او به درستی از مزایای این فناوری، از داشتن ماهیت غیرمتمرکز، جمله تسهیل معاملات سریع جهانی، و فراهم آوردن ذخیره‌ای از ارزش آگاه نشده است.

«طرز کار این دگمه‌ها (بیت کوین) را برایتان توضیح می‌دهم: تصور کنید که من یک توکن کوچک دارم، آن را با قیمت هزار دلار به شما می‌فروشم. روز بعد قیمت این توکن بالا می‌رود و به دو هزار دلار می‌رسد…. اما این دکمه فقط یک کاربرد دارد، و آن کاربرد بسیار محدود است.»

از صحبت های وارن بافت معلوم است که او دانش زیادی راجع به این فناوری ندارد.

علی رغم گفته های بافت، با ورود شرکت‌های بزرگی مانند  فیس‌بوک دراین حوزه، کاربرهای فناوری روبه رشد ارز دیجیتال روشن تر می‌شود و خوشبختانه، به مخالفان این فناوری ثابت می‌شود که اشتباه فکر می‌کرده‌اند.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *