Bizdrone

مقام قوه قضائیه: با بلاک چین می‌توان بهتر با فساد مبارزه کرد

بلاک چین

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه بیان کرده است که: شاهد انباشتگی حجم گسترده‌ای از اطلاعات در سونامی ارتباطات بوده‌ایم و امروزه  با توجه به سونامی ارتباطات این اطلاعاتی که موجود هستند در اختیار ۳ و نیم میلیارد انسان قرار گرفته  است که  هر یک به‌عنوان محتوای واحد به آن دسترسی دارند.

به  گفته ی یکی از خبرنگاران گروه قضایی وحقوقی میزان، آیت‌الله شهریاری رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات و  معاون قوه قضاییه در مراسم مربوط به رونمایی از تاریخ ایران اسلامی ، کتابخانه حکمت اسلامی ۲ و دانشنامه اخلاق اسلامی که این مراسم امروز در نمایشگاه کتاب برگزار شد، بیان کرده اند که:

تا به امروز ۲ انقلاب که یکی از آنها ارتباطات ودیگری  اطلاعات میباشد در فضای مجازی داشته‌ایم.

همچنین وی در ادامه بیانات خود افزود:

در سونامی مربوط به  اطلاعات ما شاهد انباشتگی حجم بسیار زیادی از اطلاعات بوده‌ایم و امروزه به‌ واسطه سونامی ارتباطات این اطلاعات موجود در اختیار ۳ و نیم میلیارد انسان قرار گرفته  است که هر یک  به‌عنوان محتوای واحد به آن دسترسی دارند.

رئیس فناوری اطلاعات قوه قضائیه  و مرکز آمارگفته است که :

در حال حاضرما از این دو انقلاب اطلاعات و ارتباطات عبور کردیم وهم اکنون به سونامی مربوط به بلاک چین رسیده‌ایم و هرچند اخبار آن نیز منتشر شده، ولی طی ۱۰ سال آینده فشاراز سمت  این سونامی بر اجتماع بسیار گسترده ای از انسان‌ها فرو خواهد ریخت که قطعا  باید آمادگی لازم به آن زمانرا داشته باشیم..

بیت کوین
بیت کوین

همچنین آیت الله شهریاری بلاک چین را اینگونه معنی کرده است که همانند یک  زنجیره بلوکی میباشد. وی در ادامه ی بیانات خود افزوده است که:

پول دیجیتالی توسط یک شخص ژاپنی ابداع  شده است و آن شخص شروع کننده ی این کار بوده است .وی در ادامه نیز افزود این ارزهای دیجیتالی مبتنی بر دولت نبوده و نیستند وهمچنین از ویژگی های بارز آن که میتوان گفت بیت کوین هم نمونه ای از آن است، این میباشد که هیچ  دولتی آن را ایجاد نمی‌کند.

آیت الله حمید شهریاری بیان کردند:

بلاک چینزمینه ای است که ارز دیجیتال بر روی آن به وجود می‌آید و اگرچه تهدیداتی را نیز به دنبال داشته  است، ولی فرصت‌های ایجاد شده ی آن بیش از تهدیدهای که به  آن شده  است میباشد.

وی در طی مراسم مربوط به  رونمایی از محصولات جدید مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) بیان کردند که :

می‌توان با زنجیره بلوکی  تحریم‌ها را دور زد، حریم خصوصی را حفظ کرد،از دیوانسالاری رهایی پیدا کرد و همچنین به‌طور قاطعانه و محکمتر با فساد مبارزه کرد و همچنین می‌توان اتحاد دربستر فناوری را بدون اینکه نیاز به این داشته باشیم که  طرف مقابلمان را بشناسیم ایجاد کرد.

رئیس فناوری اطلاعات قوه قضائیه و مرکز آمار با بیان کردن اینکه بلاک چین می‌تواندبه آسانی نهادهای حاکمیتی را بلرزاند و در واقع هدف اصلی آن نیز نهادهای حاکمیتی است بر این امر تأکید کرد:

اگر شخصی بتواند بدون اینکه بانک مرکزی دخالتی در این کار داشته بااشد ارز دیجیتال ایجاد کند پس در واقع میتوان گفت  نقش اساسی بانک‌های مرکزی از دست می‌رود.

بیت کوین در ایران
بیت کوین در ایران

عضو شورای عالی فضای مجازی اظهار کرده است که :

در زمان های گذشته برای اینکه بتوان پول را انتقال داد، در این بین واسطه‌ای به نام بانک وجود داشت که بتوان پول را جابجا کرد، اما با ورود بیت کوین برای انجام معاملات بانک از صحنه معاملات پولی حذف می‌شود و همچنین دریافت کالا ومبادله ارز نیز توسط بیت کوین صورت انجام میشود در حالی که برای انجام این مبادلات هیچ پشتوانه حاکمیتی در آن وجود ندارد.

همچنین وی درباره خطرات مربوط به زنجیره بلوکی تاکید کرده است که :

بهره برداری فعالان اقتصادی خطرناک، جایگزینی عاملان هوشمند به جای انسان وهمچنین استفاده زیاد از انرژی بالا برای تولید کردن بلوک‌ها از جمله خطرات این فناوری به شمار میروند.

این مقام قضایی در ادامه بیانات خود تاکید کرده است که:

نسبت به انقلاب بلاک چین خوش‌بین هستم و به نظرم فرصت‌های که در آن است  بیش تر از تهدیدهای آن است همانطور که سونامی مربوط به اطلاعات و ارتباطات این‌گونه بود است البته میتوان گفت که اولین ارز دیجیتال توسط  بانک مرکزی در ماه گذشته از طریق ۴ بانک راه اندازی شده است.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *