Bizdrone

مدیرعامل Circle: بیت کوین در هفته جاری به خاطر فیس‌بوک از ۱۰,۰۰۰ دلار هم فراتر می‌رود

مدیر عامل Circle

مدیرعامل سرکل (Circle)، جرمی الایر، پیش‌بینی جسورانه‌ای در مورد  قیمت بیت کوین کرده است. از نظر او قیمت این ارز دیجیتال تا تاریخ ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد)، از مرز ۱۰ هزار دلار می گذرد و شروعی برای «تابستان ارزهای دیجیتال» خواهد بود. راه‌اندازی پروژه‌ لیبرای فیس‌بوکعلت پیش‌بینی خوش‌بینانه‌ی او بوده است.

پیش‌بینی او چندان دور از ذهن هم به نظر نمی‌رسد، زیرا قیمت بیت کوین در روز گذشته رکورد قیمتی سال ۲۰۱۹ را شکست و به مرز ۹,۴۰۰ دلار رسید. الایر اعتقاد دارد  که راه‌اندازی ارز دیجیتال فیس‌بوک، موجب رشد انفجاری قیمت بیت کوین خواهد شد، زیرا به پذیرش این ارز دیجیتال کمک زیادی می‌کند.

روند قیمت بیت کوین از ماه دسامبر تاکنون
روند قیمت بیت کوین از ماه دسامبر تاکنون

بر اساس گزارش خبرگزاری سی‌سی‌ان، این پیش‌بینی خوش‌بینانه را می‌توان از جهاتی مختلفی توجیه کرد. تعداد کاربران فعال فیس‌بوک، ۲.۳۸ میلیارد در روز است و حدود ۳۱ درصد از جمعیت جهان را شامل می‌شود. همچنین، فیس‌بوک موفق به جذب حمایت بسیاری از شرکت‌ها برای پشتیبانی از پروژه‌ خود شده است. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به مستر کارت، غول خدمات پرداختی ویزا، پی‌پل و شرکت مسافربری اوبر (Uber) اشاره کرد.

پست جرمی الایر در خصوص افزایش قیمت بیت کوین به دلیل راه‌اندازی پروژه‌ی فیس‌بوک
پست جرمی الایر در خصوص افزایش قیمت بیت کوین به دلیل راه‌اندازی پروژه‌ی فیس‌بوک

بازار ارزهای دیجیتال روند صعودی خود را (مجددا) قبل از راه‌اندازی پروژه لیبرا ازدوباره  سر گرفته است. این پروژه نقطه عطف بزرگی در پذیرش جهانی ارزهای دیجیتال به شمار می آید. بیت کوین تا تاریخ ۲۱ ژوئن به بیشتر از ۱۰,۰۰۰ دلار می‌رسد و تابستان ارزهای دیجیتال آغاز می‌شود.

فیس‌بوک نیز به لطف همکاری با این شرکت‌ها، می‌تواند ارز دیجیتال خود را کاربردی کند  و همچنین طرح بزرگ خود را عملی کند. الایر احتمالاً تحت تأثیر این موضوع قرار گرفته که فیس‌بوک با توجه به تعداد بسیار بالای کاربران شبکه‌ی اجتماعی خود، این توانایی را خواهد داشت تا قابلیت استفاده از ارزهای دیجیتال را در مقیاس بسیار بزرگ‌تری به نمایش همگان بگذارد.

ایراد بزرگ فیس‌بوک

پروژه‌ی لیبرا می‌تواند به پذیرش ارزهای دیجیتال تا حد بسیار زیای کمک کند. همچنین این شانس نیز وجود دارد که ارز دیجیتال فیس‌بوک، به جای تخریب کردن بیت کوین، به مثبت‌تر شدن نگاه‌ها به این ارز دیجیتال کمک کند.

علاوه بر آن ارز دیجیتال فیس‌بوک از طریق خود این شرکت کنترل خواهد شد و برخلاف بیت کوین، غیرمتمرکزو یا حریم‌خصوصی محور نخواهد بود. اینگونه  به نظر می‌رسد که مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک، در تلاش است تا قانون‌گذاران را با خود همسو و هم جهت کند؛ به شکلی که گویا قرار است قاتل بیت کوین را خلق کند.

گفته می‌شود که زاکربرگ با مقامات خزانه‌داری آمریکا و بانک انگلستان نیزصحبت کرده است. این کار نشان دهنده آن است که در حال تلاش برای به دست آوردن حمایت این مقامات برای راه‌اندازی پروژه‌ی خودش می باشد. ولی این کار با هدف ارزهای دیجیتال در تضاد می باشد.

با کنترل این ارز دیجیتال به وسیله فیس‌بوک، این رسانه می‌تواند اطلاعات کاربران را کنترل کند و در اختیار شرکت‌های دیگر قرار دهد. این بدان معناست که احتمالاً در پروژه‌ی لیبرا، تراکنش‌ها محرمانه نخواهند بود و این در صورتی می باشد که برای بیت کوین این موضوع صدق نمی کند.

همچنین، با توجه به سوابق نواقص امنیتی این رسانه‌ی اجتماعی، احتمالاً اطلاعات کاربران هم حفاظت نخواهد شد. در واقع، اگر فیس‌بوک اطلاعات پرداختی شما را به یکی از شرکای خود که ممکن است از آن برای بازاریابی محصولاتشان استفاده کند بفروشد، تعجب نکنید. اگر روزی فیس‌بوک، همچون کاری که با حساب یکی از کاربران کرد، به شما بگوید که دیگر مجاز به استفاده از خدمات این پروژه نیستید و دارایی‌هایتان را فریز کند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

تمامی این اتفاقات به نفع بیت کوین تمام خواهند شد. بیت کوین طبق اهداف حقیقی ارزهای دیجیتال عمل کرده و همچنین به هیچ نهادی باج نمی‌دهد. پس هیچ جای تعجبی نخواهد داشت که قیمت بیت کوین به علت مزایای بسیاری که نسبت به ارز دیجیتال مارک زاکربرگ دارد، در کوتاه‌مدت و بلندمدت، از محبوبیت پروژه‌ی لیبرای فیس‌بوک پیشی بگیرد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *