Bizdrone

مایکروسافت از شبکه بیت کوین برای توسعه ابزار احراز هویت غیرمتمرکز خود استفاده می‌کند

مایکروسافت

مایکروسافت، اولین زیرساخت غیرمتمرکزی که به صورت مستقیم بر روی بلاک چین بیت کوین ساخته شده است را راه‌اندازی می‌کند. این غول فناوری با این حرکت به نخستین شرکت بزرگی تبدیل خواهد شد که زیرساختی را بر روی بلاک چین بیت کوین پیاده‌سازی می‌کند.

این پروژه متن باز که یون (Ion) نام دارد، با ساز و کار اصولی این که شبکه‌ها از چه طریقی  با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، سر و کار دارد.

به عنوان مثال، اگر شما از طریق فیس‌بوک وارد ایر‌بی‌ان‌بی (Airbnb) شوید، یک پروتکل با نرم‌افزاری که اطلاعات شخصی شما را از روی پروفایل شبکه اجتماعی به عرضه کننده خدمات خارجی می‌فرستد، در تعامل و ارتباط است.

در این شرایط، یون، تاییدکننده غیرمتمرکز را مدیریت می‌کنند؛ یعنی این توانایی را کنترل می‌کند تا اطمینان پیدا کند که شما کلیدهای دسترسی به این اطلاعات در اختیار دارید.

کریستوفر آلن (Christopher Allen)، از قدیمی کاران حوزه ارزهای دیجیتال و یکی از بنیان‌گذارن کار گروه راهکارهای احراز هویت غیرمتمرکز (DID) در کنسرسیوم وب جهانی (W3C)، به کوین‌دسک گفت که این حرکت مایکروسافت می‌تواند تمامی صنعت فناوری را تحت تاثیر قرار دهد.

آلن اظهار داشت:

تعداد زیادی از زیرساخت‌های سازمانی از محصولات مایکروسافت استفاده می‌کنند. به همین دلیل اگر آن‌ها این خصوصیت را با هر یک از محصولات زیرساختی خود ادغام کنند، به احراز هویت غیرمتمرکز دسترسی خواهند داشت.

id-identifier

 

یورک رادز (Yorke Rhodes)، مدیر برنامه تیم مهندسی بلاک چین مایکروسافت، در مصاحبه خود با کوین‌دسک اذعان داشت که تیم مایکروسافت بیشتراز یک سال بر روی امضای تاییدیه و نرم‌افزار اعتبارسنجی متکی بر شبکه‌های عمومی مثل بیت کوین و اتریوم کار کرده است، ولی می‌تواند عملیاتی بسیار گسترده تر از خود بلاک چین را نیز انجام دهد.

با توجه به این حقیقت که شرکت مایکروسافت یکی از بنیان‌گذاران بنیاد احراز هویت غیرمتمرکز بود، رادز اظهار داشت:

ما در مایکروسافت سیستم‌هایی داریم که در زمینه سازمانی به شما مجوز می‌دهد. ما تصور می‌کنیم باید قادر به تشخیص دادن احراز هویت‌های غیرمتمرکز نیز باشد. یکی از این محصولات اکتیو دایرکتوری می باشد.

همچنین او افزود:

محصولات زیرساختی این چنینی‌ و خدمات مربوط با آژور نمونه های ازمحبوب‌ترین محصولات و خدمات مایکروسافت هستند. این بخش کوچک از یک مجموعه بزرگ می‌تواند تاثیرات بسیار گسترده ای داشته باشد.

در همین زمان، یک منبع ناشناس که در جریان پروژه مایکروسافت بود به کوین‌دسک گفت که اواخر امسال یون از شبکه آزمایشی بیت کوین بر روی شبکه اصلی آن خواهد رفت. به این گونه، هر فرد مشتاق فناوری می‌تواند با اجرای یک نود به این پروژه کمک کند.

آلن از کار گروه کنسرسیوم وب جهانی احراز هویت غیرمتمرکز اذعان داشت:

مایکروسافت اظهار دارد آن‌ها از بیت کوین نمی‌ترسند. در حقیقت بیت کوین خصوصیت های خوب بسیار زیادی دارد و ما می‌خواهیم از این خصوصیت ها استفاده کنیم. به نظر من آن‌ها در جهت درست قدم برداشتند.

تفاوت میان یک سیستم احراز هویت غیرمتمرکز با زیرساخت‌های فعلی آن است که کاربران خودشان مالک محتوا و دسترسی‌هایشان می باشند.

در خصوص فیس‌بوک و ایربی‌ان‌بی، با سیستم احراز هویت غیرمتمرکز، امکان دارد فیس‌بوک بتواند حساب کاربری رسانه‌ اجتماعی شما را ببندد اما نمی‌تواند دسترسی به تمام ابزارهایی که با استفاده از آی‌دی (ID) فیس‌بوک وارد آن‌ها شده‌اید را لغو کند.

همچین، تمام عکس‌های شخصی روی فیس‌بوک متعلق به کاربر، یا همان دارنده نگهدارنده احراز هویت غیرمتمرکز خواهد بود.

با این حال، ممکن است فیس‌بوک در بعضی موارد خاص با رویکرد مایکروسافت هم‌خوانی نداشته باشد.

منبع ناشناس دیگری به کوین‌دسک گفت:

با وجود این‌که فیس‌بوک برای همکاری و مشارکت در پروژه احراز هویت غیرمتمرکز مایکروسافت دعوت شده بود، تا به حال این شرکت بزرگ رسانه اجتماعی از پذیرش آن سر باز زده  و به رویکرد تاریخی خود نسبت به داده‌های کاربران ادامه داده است.

آن‌ها در مسیر متفاوتی پیش می‌روند که آن‌قدرها هم غیرمتمرکز نمی باشد.

درگیری‌های سازمانی

فیسبوک
فیسبوک

مجله‌ وال استریت ژورنال وچند مجله  گزارش دادند که فیس‌بوک می خواهد یک پلتفرم پرداخت مبتنی بر ارز دیجیتال با ثبات برای شبکه‌های اجتماعی ایجاد کند.

با این وجود، آلن گفت که هیچ تلاشی از سوی فیس‌بوک برای پشتیبانی از پروژه احراز هویت غیرمتمرکز و یا تلاش‌های جامعه W3C به چشم نخورده است.

امکان دارد این حرکت باعث  ایجاد اختلاف و تفرقه در شرکت‌هایی همانند مایکروسافت شود که از چنین استانداردهایی را به عنوان رکن اصلی مدل کسب و کار خود استفاده می کنند.

رووِن هِک (Rouven Heck)،  عضو فعال کنسرسیوم جهانی وب و  مدیر بخش احراز هویت غیرمتمرکز در کانسنسیس در مصاحبه‌اش با کوین‌دسک این چنین گفت:

حضور نداشتن و غایب بودن فیس‌بوک در بحث‌های جوامع صنعت فناوری در ارتباط با احراز هویت غیرمتمرکز، قابل توجه است.

هرچند رادز گفته که او از هیچ‌ نوع ارتباطی با فیس‌بوک آگاه نبوده، اما به وضوح مشخص است که بین اهداف دو شرکت برای استفاده از فناوری بلاک چین اختلاف نظر وجود دارد.

رادز اظهارداشت:

بین سیاست‌های فیس‌بوک با حریم خصوصی کاربران  تضاد کامل وجود دارد. مدل کسب و کار آن‌ها بر پایه این واقعیت است که می‌توانند از اطلاعات خصوصی شما درآمد کسب  کنند.

همچنین، هفته گذشته، کمیسیون بانکداری مجلس سنای ایالات متحده در نامه‌ای به فیس‌بوک، در مورد پروژه‌ی ارز دیجیتال این شرکت با عنوان «پروژه‌ی لیبرا» و روش برخورد آن با اطلاعات مالی افراد، ابراز نگرانی کرد.

بعد از انتشار گزارش آن، اطلاعات کمی در ارتباط با لیبرا به اشتراک گذاشته شد.

آلن در گذشته گفته بود که فیس‌بوک فقط بخشی از پروتکل‌‌هایی که اشتراک داده‌ها را به روشی اختصاصی و به گونه‌ای که بهره‌وری شخصی را برای آن‌ها مقدور می‌سازد را اجرا کرده است.

با توجه به رویکردی که غول رسانه‌های اجتماعی نسبت به سیستم‌های بلاک چین اتخاذ کرده است، سخنگوی فیس‌بوک به کوین‌دسک گفت:

مانند تعداد زیادی از شرکت‌های دیگر، فیس‌بوک به دنبال راه‌هایی برای بهره بردن از قدرت فناوری بلاک چین است. این تیم کوچک جدید در حال بررسی کاربردهای گوناگون می باشد. ما چیزی بیشتر از این به منظور به اشتراک گذاشتن نداریم.

سرمایه‌داری اخلاق‌مدار

در برابر این ادعاها که فیسبوک با پروژه‌اش، جهت‌گیری متفاوتی را برگرفته است، کانسنسیس و مایکروسافت در تلاشند تا طرح‌های نوآورانه متن‌باز را به عنوان اساس اصلی مدل‌های کسب و کار خود انتخاب کنند.

هک اذعان داشت:

که اگر بتوانند استانداردهای مشخصی را ایجاد کنند، به ساخت سریع‌تر سیستم کمک خواهند کرد که این برای همه آنها خوب  است. او همچنین گفت همه محصولات گوناگونی که ما داریم در فضای این صنعت مفیدند و بر مبنای مصارف اختصاصی ساخته نشده‌اند.

رادز با این رویکرد موافقت کرد و اظهار داشت:

درگیر شدن با اکوسیستم متن باز یکی ازمقاصد و اهداف تجاری مایکروسافت است. فلسفه مالکیت مصرف‌کننده و مشتری‌مداری از اصول بنیادی طراحی نرم‌افزار مایکروسافت می باشد.

مایکروسافت و آمازون
مایکروسافت و آمازون

آلن در ادامه سخنان خود افزود  که امیدوار است احساس مسئولیت عمومی همچنان به عنوان یک مزیت رقابتی محسوب شود. به خصوص در شرایطی که مایکروسافت آژور و خدمات وب آمازون برای سهم بازار ابری در رقابت سخت و  تنگاتنگی قرار دارند.

الن در رابطه با مایکروسافت آژور اظهار داشت:

شما می‌توانید به وسیله مایکروسافت آژور سرویسی که بر روی میزبان ابری است، داشته باشید، ولی این سرویس کاملا امن است. زیرا همه چیز در آن با کلیدهای شما که تحت کنترل و اختیار شماست، حتی اگر در ابر نباشد، رمزگذاری می‌شود.

به عقیده رادز، تجربه‌های جدیدی که با فناوری بلاک چین رخ می دهد قابل مقایسه با انتشار ویندوز ۹۵ مایکروسافت در دهه‌های گذشته است؛ که به رونق استفاده گسترده اینترنت به وسیله سیستم عامل مبتنی بر مصرف‌کننده کمک شایسته ای  کرد.

رادز در رابطه با اینترنت پیش از ویندوز ۹۵ گفت:

پشته‌‌های شبکه برای ورود به شبکه‌های موجود بسیار وابسته بودند. به طریق مشابه، یون نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *