Bizdrone

لایت کوین در صعودی‌ترین وضعیت از سال ۲۰۱۷ به بعد

54800528_132592427818619_3877286574074078531_n

قرار است که پاداش تولید بلاک چین لایت کوین در ماه آگوست امسال، نصف شود. این عمل از قبل برنامه‌ریزی شده، پس از استخراج هر ۸۴۰ هزار بلاک و یا تقریباً هر ۴ سال یک بار، انجام می گردد.

هدف از این عمل، کنترل تورم، به وسیله کاهش پاداش استخراج بلاک چین این ارز دیجیتال از ۲۵ کوین به ۱۲.۵ کوین می باشد و به نظر می‌رسد که باعث به وجود آمدن تغییر شدیدی در قیمت آن شود.

قیمت لایت کوین در هر ۴ ماه گذشته با افزایش روبرو شده است و سریع‌ترین روند افزایش قیمت این ارز دیجیتال، از ماه آگوست ۲۰۱۷ تا به حال، به ثبت رسید. براساس اطلاعات به دست آمده از کوین دسک، میزان افزایش قیمت لایت کوین در ماه ژانویه، فوریه، مارس و آوریل به ترتیب ۳.۸، ۴۶.۳، ۳۱.۱۵ و ۲۲ درصد گزارش شده است.

چرا هاوینگ اهمیت دارد؟

ترکیب این افزایش قیمت با نصف شدن پاداش، به وضوح به این معناست که این روند، به کاهش نرخ عرضه‌ی لایت کوین منجر خواهد شد. ماینرها، پس از ماه آگوست، برای تولید هر بلاک، ۵۰ درصد کمتر کوین دریافت خواهند کرد و به شکل قابل‌توجهی، لایت کوین‌های کمتری به این ارز دیجیتال اضافه شده و احتمالاً باعث  کمبود عرضه خواهد شد.

بازارها دائما به دنبال انجام قیمت‌گذاری پس از رویدادهای این چنینی که تغییر در میزان عرضه و تقاضا را در پی دارند، بوده و اکثرا، از چندین ماه قبل، منتظر چنین روزی می باشند. استدلالی که برای این موضوع وجود دارد این است که براساس داده‌های به دست آمده در گذشته، قیمت لایت کوین در عرض ۷ ماه به سرعت افزایش یافته و به نصف شدن پاداش آن در ۲۵ آگوست ۲۰۱۶ منجر شد.

هاوینگ لایت کوین و تاریخچه‌ی قیمت آن

نمودار لایت کوین
نمودار لایت کوین

قیمت لایت کوین در ماه ژانویه ۲۰۱۵، به ۱.۱۲ دلار کاهش پیدا کرد و سپس در ماه جولای، به ۸.۷۲ دلار افزایش پیدا کرد اما قبل از روز ۲۵ آگوست، ارزشش به ۴ دلار کاهش یافت.

این بار، قیمت این ارز دیجیتال در ماه سپتامبر، به ۲۲ دلار کاهش پیدا کرد و تا کنون بیشتر از ۲۵۰ درصد افزایش داشته است. این افزایش قیمت، احتمالاً به پایان خود نرسیده است به دلیل اینکه همچنان تا رویداد هاوینگ ۳ ماه زمان باقی مانده و تریدرهایی که از این رالی سه ‌ماهه‌ی اول سال، جا مانده‌اند، احتمالاً ظرف چند هفته‌ی آینده وارد بازار شده و باعث افزایش فشار بر روی قیمت‌ها خواهند شد.

لایت کوین
لایت کوین

علاوه بر آن، پیامدهای هاوینگ و تأثیرات گذشته‌ی آن روی قیمت، با نزدیک شدن به زمان انجام آن، توجهات بیشتری را به خود جلب کرده و احتمالاً خریداران بیشتری را نیز به بازار دعوت خواهد کرد. همان‌گونه که همه می‌گویند، اتفاقاتی که به قیمت‌گذاری ارزش یک دارایی قابل معامله پیش از تاریخ واقعی آن منجر می‌شوند، معمولاً هنگام رخ دادن آن رویداد و یا کمی قبل از آن، تحت تأثیر اخبار قرار می‌گیرند.

برای مثال، این رویدادی بود که قبل از به وقوع پیوستن نخستین هاوینگ لایت کوین در سال ۲۰۱۵، رخ داد. با نزدیک شدن به زمان این رویداد، سرمایه‌گذاران، پس از رسیدن به نقطه‌ی اوج قیمت این ارز دیجیتال، یک ماه قبل از نصف شدن پاداش استخراج، شروع به فروختن این ارز دیجیتال کردند و سودی که در گذشته کسب نکرده بودند را به دست می آوردند.

در پایان ماهی که هاوینگ اتفاق افتاد، در واقعیت، قیمت لایت کوین از زمان آغازاین رویداد، حدود ۴۰ درصد کاهش یافت و باعث شد تا سرمایه‌گذاران، پس از به پایان رسیدن آن، علاقه‌ی خود را نسبت به این ارز دیجیتال از دست بدهند. پس از کاهش میزان عرضه، روند قیمت لایت کوین برای حدود دو سال، قبل از آن که به بالاترین میزان خود در سال ۲۰۱۷ برسد، همچنان در جهت پیشین به حرکت خود ادامه داد و به طور بالقوه، طرح کلی از آن چه که پس از نصف شدن پاداش بلاک اتفاق خواهد افتاد را بار دیگر به نمایش گذاشت.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *