Bizdrone

قیمت بیت کوین در آرژانتین و سودان رکورد زد !

Bitcoin Picture 6

اگر تصور می‌کنید اصلاح بیت کوین تا قیمت ۸ هزار دلار اتفاق حیرت انگیزی بود، به نمودارهای قیمت بیت کوین در بعضی کشورها حتما نگاهی بیاندازید. در حالی که اکثر معامله‌گران  تمرکزشان بیشتربر روی قیمت دلاری بیت کوین  است، اما همراه شدن جهش‌های قیمتی بیت کوین با مشکلات اقتصادی کشورهای سودان و آرژانتین، آن را به سمت بالاترین قیمت تاریخش در این کشورها هدایت کرده است.

  1. طبق گزارش سی‌سی‌ان حتی اگر در جریان حباب ۲۰۱۷ کریپتو با پزو آرژانتین بیت کوین می‌خریدید، در حال حاضر در وضعیت مثبتی نسبت به آن زمان قرار داشتید. این جریان برای پوند سودان هم این چنین است. اگر بیت کوین را با بالاترین قیمتش و با پوند سودان خریداری می‌کردید، در حال حاضر پول شما دوبرابر شده بود.

همانگونه که ارزهای فیات یا ارزهای بی‌پشتوانه در کشورهای در حال توسعه از تورم شدید و کنترل نهادهای مختلف رنج می‌برند، بیت کوین خود را به عنوان ابزار ذخیره ارزش امن و قدرتمند معرفی کرده است.

قیمت بیت کوین در آرژانتین و سودان رکورد زد !

داستان بیت کوین در آرژانتین

قبل از این درمورد تاثیر بیت کوین در ونزوئلا و اقتصاد این کشور صحبت‌های بسیاری شده است. اما داستان مشابهی در آمریکای جنوبی و آرژانتین در حال اتفاق افتادن است.

تورم شدید سرزمین نقره در سال ۲۰۱۸ به ۵۰ درصد رسید. پیش‌بینی شده که نرخ تورم تا اواخر امسال ۳۶ درصد دیگر هم افزایش میابد. این کشور ۵۰ میلیارد دلار وام از صندوق جهانی پول دریافت کرده و بانک مرکزی این کشور مجبور است که نرخ بهره را تا ۶۰ درصد افزایش دهد.

در صورتی  که پزو آرژانتین در حال دست‌وپا زدن می باشد، بیت کوین یک دارایی باثبات محسوب می شود. همانگونه که یک تحلیلگر نیز به این موضوع اشاره کرده است، بیت کوین ابزار مناسب‌تری نسبت به آنچه بانک آرژانتین برای ثبت و ذخیره ارزش ارائه می‌دهد، در اختیار مردم کشور قرار داده است.

این داستان از طریق میزان حجم معاملات بیت کوین در آرژانتین تایید می‌شود. لوکال‌ بیت‌کوینز که پلتفرمی برای خرید و فروش بیت کوین با ارزهای فیات در کشورهای مختلف محسوب می شود، حجم معاملات هفتگی ۱۴ میلیون دلار را برای آرژانتین ثبت کرده است.

رشد شدید حجم معاملات بیت کوین در آرژانتین
رشد شدید حجم معاملات بیت کوین در آرژانتین

بیت کوین و سودان، داستان یک ابرتورم

بین سودان با ابرتورم این کشور اختلافات داخلی ایجاد شده و نرخ تورم در آن به حدود ۴۴ درصد رسیده است. بانک مرکزی این کشور تصمیمات سخت‌گیرانه‌ای درمورد نحوه عرضه پول گرفته است و به بعضی بانک‌ها دستور داده که پولی در ATMها قرار ندهند. انتقال موجودی بین حساب‌های بانکی در این کشور با به وجود آمدن اختلال ازطرف بانک مرکزی روبروست.

بیت کوین در روند حباب ۲۰۱۷ در این کشور حدود ۲۰۰ هزار پوند سودان معامله می‌شد. ولی قیمت آن امروز چیزی در حدود ۴۰۰ هزار پوند سودان می باشد؛ یک افزایش قیمت دوبرابری با وجود کاهش قیمت بیت کوین نسبت به اواخر سال ۲۰۱۷.

قیمت بیت کوین به پوند سودان
قیمت بیت کوین به پوند سودان

همانگونه  که وال‌استریت ژورنال هم سال گذشته به آن اشاره کرد، سودانی‌ها برای فرستادن پول به خانواده‌هایشان از بیت کوین استفاده می کنند.

بیت کوین جایگزینی برای فیات فلک زده

نیک کارتر، از سرمایه‌گذاران ریسک پذیر بیت کوین، معتقد است که در آینده نیز این پدیده به رشد خود ادامه خواهد داد و در نهایت ماهیت تورمی ارزهای فیات، ارزش آن‌ها را از درون از بین خواهد برد.

قیمت بیت کوین در آرژانتین و سودان رکورد زد !

به دلیل اینکه عرضه محدود بود نهادهای کنترل‌کننده مرکزی وجود نداشت باعث شده تا بیت کوین جایگزینی قدرتمند برای سیستم پولی فعلی محسوب شود. همانگونه که اقتصاد آشفته آرژانتین، سودان و در راس آن‌ها ونزوئلا این موضوع را به اثبات رسانده، پول‌های فیات خطر تورم و کنترل سرمایه را همواره به دنبال خود دارند که می‌تواند هر اقتصادی را فلج کند.

از طرفی  دیگر بیت کوین خاصیت تورم منفی دارد و قدرت آن به هیچ بانک مرکزی یا دولتی وابسته نمی باشد.

پذیرش بیت کوین در جوامع در حال توسعه

پذیرفته شدن بیت کوین و استفاده از آن در کشورهای در حال توسعه که ابرتورم، کنترل سرمایه و نبود زیرساخت‌های بانکی در آن‌ها پدیده‌‌های عادی به حساب می‌آید، باعث به وجود آمدن یک تقاضای واقعی برای بیت کوین به عنوان ابزار جایگزین می‌شود.

این مسئله در اندازه حجم معاملات بیت کوین در چنین کشورهایی به  روشنایی قابل مشاهده می باشد. طبق داده‌های سایت کوین‌دنس، در حال حاضر تقاضا برای بیت کوین در کشورهای ونزوئلا، آرژانتین، قزاقستان، پرو و تایلند به بالاترین مقدار خود رسیده است.

در صورتی  که نگاه خود را به روند توسعه‌ی ارزهای دیجیتال در وال‌استریت دوخته‌ایم، انقلاب واقعی در سرتاسر دنیا در حال رخ دادن است.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *