Bizdrone

قطر خرید و فروش ارزهای دیجیتال را ممنوع کرد

مقامات مالی قطر تمام خدمات مربوط به حوزه دارایی‌های ارز دیجیتال (رمزنگاری شده) را در این کشور مسدود اعلام کردند.

مرکز قانون‌گذاری خدمات مالی قطر (QFC Regulatory Authority) طی بیانیه‌ای اعلام کرد که «هیچ خدماتی در حوزه دارایی‌های مجازی توسط مرجع مالی قطر یا از طریق این مرجع ارائه نخواهد شد». همچنین در بخش دیگری از بیانیه افزود که این ممنوعیت شامل هر ابزاری می‌شود که به عنوان پول معرفی شود و بتوان آن را به شکل دیجیتال مبادله یا معامله کرد یا از آن برای پرداخت یا سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار داد.

به نقل از خبرگزاری اینترنشنال اینوستور، تمامی خدمات حوزه دارایی‌های مجازی شامل معاملات و تبادلات ارزهای رایج با ارزهای دیجیتال یا دیگر از اشکال دارایی‌های مجازی می‌شود. انتقال این دارایی‌ها، نگه‌داری یا مدیریت بر آنها یا ارائه ابزارهایی برای کنترل دارایی‌های مجازی و همچنین همکاری در بوجود اوردن خدمات مربوط با عرضه، فروش و ارائه دارایی‌های مجازی نیز به عنوان خدمات حوزه دارایی‌های مجازی قرار می‌گیرد.

این در حالی است که اوراق بهادار دیجیتالی یا دیگر ابزارهای مالی که توسط بانک مرکزی و مقامات نظارت بر بازار قطر یا مراجع مالی دیگر این کشور تایید شده باشند، تحت تاثیر این قانون جدید قرار نمی‌گیرند.

لازم به ذکر است فعالیت شرکت های زیادی در سراسر  دنیا به دلیل قوانین مبارزه با پول‌شویی متوقف شده است.

به عنوان مثال می‌توان به سیمپل کوین (Simple Coin)، که یک استخر استخراج هلندی که در حوزه ماینینگ است و چاپ کوین (Chopcoin)، که یک پلتفرم بازی‌های رایانه‌ای مبتنی بر بیت کوین میباشند اشاره کرد که پس از انتشار دستور العمل پنجم مبارزه با پول شویی سمت FATF فعالیت‌شان را متوقف کردنذ.

لازم به ذکر است از چهار روز دیگر (دهم ژانویه) دستورالعمل FATF  به اجرا خواهد درامد.

به واسطه دستورالعمل پنجم، همه پلتفرم‌های ارز دیجیتال و کیف پول‌ها مجبور به احراز هویت مشتریان خود هستند. سیمپل کوین در بیانیه‌ای گفت:

تحت دستور‌العمل پنجم، ملزومات شناخت مشتری (KYC) و ضد پول‌شویی بسیاری از سیمپل کوین درخواست شده . به این علت که ما به عنوان یک ارائه دهنده خدمات امانتداری دارایی‌ها نامبرده می‌شویم؛ مسئله‌ای ممکن است فعالیت‌های حوزه ارزهای دیجیتال را با دردسر روبرو کند. وقتی پای قانون در میان باشد، تمام مشتریان جهت جلوگیری از پول شویی ملزم به احراز هویت هستند. مدتی است که به دنبال راهکاری برای حل این مشکل می‌گردیم، اما به نظر می‌رسد راه حل خاصی باقی نمانده است. به قدرت ارزهای دیجیتال و توانایی بالقوه آنها ایمان داریم. استخراج باید برای هر کسی که حریم شخصی کاربران‌مان را به خطر نمی‌اندازد در دسترس باشد. البته باید دید تاثیر این اقدامات بر روی استخر های استخراج چگونه است.

همچنین دو شرکت، با ارائه زمانی چند هفته‌ای به کاربرانشان امکان برداشت مبالغ را دادند.

برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله آلمان، ایتالیا و هنلد، دستورالعمل پنجم را اجرایی خواهند کرد و این در حالی است که برخی نسبت به ان بی تفاوتی می‌کنند. بریتانیا علی‌رغم برنامه‌های برگزیت (خروج از اتحادیه اروپا)، این دستورالعمل را اجرایی خواهد کرد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *