Bizdrone

فیروزآبادی: ماینینگ بیت کوین غیرقانونی نیست

فیروزآبادی: ماینینگ بیت کوین غیرقانونی نیست

رئیس مرکز ملی فضای مجازی آقای فیروز آبادی با تأکید براینکه هنوز ماینینگ ارزهای دیجیتال در دولت تصویب نشده است، گفتند که قانونی دراین باره نداریم.

ابوالحسن فیروزآبادی در مورد گستردگی تولید ارزهای مجازی (بیت کوین) در کشور، اظهار داشت:

طرحی برای قانونمند کردن این موضوع با استفاده از نظرات دستگاه‌های ذیربط از جمله بانک مرکزی، وزارت نیرو، سازمان بورس و غیره آماده و در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد ولی در هیات دولت مورد بررسی قرار نگرفته است.

ایشان افزود:

قانون نوشته شده ای برای فعالیت ماینینگ در کشور نداریم و به همین دلیل علت نمی‌توانیم بگوییم آنچه هم اکنون توسط عده‌ای از مردم انجام می‌شود، خلاف قانونمی باشد چونکه  قانونی وجود ندارد که با آن مغایرت داشته باشد.

رییس مرکز ملی فضای مجازی تأکید کردند:

اکثر دستگاه‌ها ی موجود به روش غیرقانونی و قاچاق وارد کشور شده‌اند و ابهام مهمی که در این حوزه وجود دارد این است که عمل ماینینگ ها  توسط اموال قاچاق صورت می‌گیرد.

تولید ارزهای دیجیتال در کشور، کسب و کاری است که از چند ماه قبل در شهرهای مختلف رونق پیدا کرده و باعث شده تا جمع زیادی از جوانان با هدف کسب در آمد سراغ این فعالیت بروند.

سودآوری تولید ارز مجازی به  اندازه ای وسوسه انگیز است که تعداد زیادی از واحدهای تولیدی، تولید را کنار گذاشته و کار ارزهای دیجیتال هستند.

ولیکن در کنار سودآوری این طرح نباید از هزینه‌های بسیار هنگفتی که تولید هر واحد بیت کوین در کشور دارد، غافل باشیم  برای ایجاد واحدهای ارز مجازی بیت کوین،انرژی برق زیادی مصرف می‌شود که موجب افزایش بی سابقه مصرف برق کشور و فشارهای سنگین بر شبکه‌های  تولید برق شده است. طبق اظهار سخنگوی شرکت برق «مصرف برق کشور در همین ماه ۷ درصد افزایش یافته است».

مهم‌تر اینکه برق مصرفی برای تولید ارزهای مجازی، در برخی از مناطق کشور رایگان تأمین می‌شود.

معاون وزیر برق و انرژی وزارت نیرو  آقای حاءری در همین ارتباط گفته است:

معدن کاران بیت کوین در ایران از تعرفه ی برق یارانه‌ای بهره می‌ گیرند و حتی از مراکزی هم که برق رایگان برایشان منظور شده است سوء استفاده می‌کنند.

وزارت نیرو قصد دارد تعرفه‌ای خاص برای استخراج‌کنندگان بیت کوین وضع کند تا هزینه تولید آن کاهش یابد و فشار بر شبکه‌های برق کم شود.

گفتنی می باشد، تولید هر بیت کوین معادل مصرف سالانه ۲۴ خانه در تهران برق مصرف می‌کند یا معادل مصرف برق یک خانه در تهران به مدت ۲۴ سال.

به گفته تسنیم یارانه هر کیلووات برق ۵۰۰۰ ریال است یعنی استخراج یک واحد بیت کوین حدودا ۳۵۰ میلیون ریال با یارانه دولتی هزینه می‌برد یا حدود ۲۷۰۰ دلار.

بیت کوین ۱۱۷۷۰ دلار در ایران در روز جمعه معامله شد است که ۳۸ درصد درماه جاری و بیش از ۲۰۰ درصد به‌صورت سالانه افزایش داشته است. بر این اساس استخراج هر واحد بیت کوین ۸۳۰۰ دلار معادل ۱۰۸ میلیون تومان در ایران درآمد دارد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *