Bizdrone

فعالیت نهنگ‌ها چه خبر خوب و بدی برای بازار بیت کوین دارد؟

نهنگ ارز دیجیتال

یکی از وبلاگ‌نویسان و تحلیل‌گران بیت کوین اعتقاد دارد که دلیل افزایش اخیر قیمت بیت کوین، هیچ ارتباطی با جریان سرمایه‌گذاران طبیعی این ارز دیجیتال ندارد. ویلی وو نظر خود را  درمورد اینکه نهنگ‌ها چه مزایا و  معایبی برای بازار بیت کوین می‌توانند داشته باشند،را بیان کرده است.

بنا به گزارش سی‌سی‌ان، او درمورد  این موضوع نوشت:

نظریه من این است که طی یک سال اخیر، تعداد نهنگ‌های معامله‌گر ارز دیجیتال به شدت افت پیدا کرده است و این تنها به دلیل کاهش ۸۵ درصدی بیت کوین نبوده بلکه فقط و فقط به دلیل یک عامل کلیدی تکنیکال در معاملات بوده است.

ویلی وو (Willy Woo) تایید کرده که دلیل افزایش اخیر قیمت بیت کوین خرید نهنگ‌ها و همچنین تلاش برای ایجاد یک فشار خرید ناگهانی (Short Squeeze) ساختگی بوده است.

ویلی وو
ویلی وو

هم اکنون قیمت بازار BTC از جریان طبیعی سرمایه‌گذاران فاصله گرفته است و مثل دوران هیجانی ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ است. قبل از این چنین واگرایی در ابتدای یک بازار صعودی مشاهده نشده بود.

خبر خوب برای دیدگاه صعودی

خبر خوب این است که بیت کوین هم مثل بیشتر سهام‌های غیرنقدینه با شناوری پایین رفتار خواهد کرد.

محدودیت تعداد سهم، در این نوع سهام ها به این معناست که سهام همیشه تابع سطوح بالایی از اختلاف قیمت و نوسان در درخواست‌های خرید و فروش خواهد بود.

علاوه بر آن این بدان معناست که هرنوع تلاش برای پایین نگه داشتن قیمت سهام، با در نظر گرفتن افزایش ناگهانی خرید، ریسک زیادی به همراه دارد که باعث در هم شکستن فروشندگان استقراضی می شود.

همیشه در بازار بیت کوین، تعداد مشخصی فروشندگان استقراضی وجود دارد. این بدان معناست که احتمال رخ دادن فشارهای ناگهانی خرید همانند این، بسیار بیشتر از احتمال عدم وقوع آن‌ها خواهد بود. همیشه باید از نظر تئوری یک سطح قیمت حمایتی را در طول زمان فراهم کرد.

خبر بد برای دیدگاه صعودی

خبر بد این است که بیت کوین دارای شکافی است که آن را نسبت به سهام‌های غیرنقدینه با شناوری پایین آسیب‌پذیرتر می‌کند.

ویلی وو و همچنین دیگر فعالان بیت کوین در ارتباط  با سرمایه‌گذاری طبیعی صحبت می‌کنند. همچنین در سهام‌های غیرنقدینه با شناوری پایین، یک سرمایه‌گذار در واقع چیزی را خریداری می‌کند که محصولی تولید کند یا خدماتی را ارائه دهد و با تصور این‌که خود کسب و کار سودآور است، یک جریان درآمدی ایجاد می‌کند.

فعالیت نهنگ‌ها چه خبر خوب و بدی برای بازار بیت کوین دارد؟

تا وقتی که این کالا و خدمات مورد تقاضا بوده و همچنین شرکت قابل رقابت با شرکت‌های دیگر باشد، جذب سرمایه طبیعی اساسی و درستی خواهد داشت.

بیت کوین یک کالا و یا یک خدمت نیست بلکه یک سرمایه‌گذاری مبهم است که چیزی تولید نمی‌کند.

بیت کوین یک روش کثیف برای ذخیره ارزش است

بر اساس دلایلی از جمله نوسان که ویلی وو به آن‌ها اشاره کرد، بیت کوین حتی یک  گزینه مناسب برای ذخیره ارزش به حساب نمی آید.

چیزی که ارزش آن در طول یک روز به میزان ۱۵ درصد و یا بیشتر نوسان داشته باشد، ذخیره ارزش مناسبی به شمار نمی آید.

در طول ۳ سال گذشته، بیت کوین میانگین بازگشت سالانه ۱۴۴ درصدی به اضافه منهای ۱۹۷ درصد را تجربه کرده است. این در صورتی می باشد که بازگشت سالانه طلا ۱.۸ درصد به اضافه منهای ۲۱ درصد بوده است.

هر چند من طلا را هم جز  پایدارترین ذخیره ارزش نمی‌شناسم، ولی با این حال نسبت به بیت کوین ذخیره ارزش پایدارتری محسوب می شود.

در نهایت، گمانه‌زنی دارد از بین می رود. وقتی این اتفاق رخ دهدد، شاید آن‌گاه بیت کوین یک ذخیره ارزش واقعی محسوب شود.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *