Bizdrone

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز ایاس ساخته شد

ایاس

استارتاپ چند میلیارد دلاری بلاک‌وان (Block.one) که مسئول اصلی گسترش بلاک چین ایاساست،تبدیل به آخرین شرکت بلاک چینی شد که شوق ساخت یک شبکه اجتماعی را تبدیل به واقعیت  می‌کند. براساس گزارش کوین‌دسک در تاریخ ۱ می (۱۱ خرداد)، این شرکت طی رویدادی پر زرق‌وبرق که در واشینگتن برگزار شد، از شبکه اجتماعی جدیدش به نام ویس (Voice) رونمایی کرد.

فیس‌بوک در حال تعقیب ارزهای دیجیتال است و اخیراً  در شبکه های اجتماعی ،ارزهای دیجیتال را دنبال می‌کنند. بلاک‌ وان بیان کرده  است که پلتفرم ویس کاربرانش را به دیدگاه محصولات جانداردر شبکه‌های اجتماعی نخواهد دید.

برندان بلومر،  بنیان‌گذارو مدیرعامل بلاک‌وان طی رویداد شب گذشته بیان کرده است که:

داده های ما،محتوای ما، و توجه ما. این‌ها موارد با ارزشی هستند. اما،هم اکنون باید به پلتفرم توجه داشت نه کاربران، ومیتوان گفت نقطه قوت کار هم در همین نکته میباشد طراحی به صورتی انجام شده که اطلاعات ما به تبلیغ‌کنندگان فروخته میشود، سودشان را برمی‌دارند وبعد ازآن محتوای ما را که به طور پنهانی به وسیله ی مشتاق‌ترین درخواست‌کننده مشخص شده، به جریان می‌اندازند. ویس نیز یک تغییر‌دهنده میباشد.

ویس بر روی بلاک چین ایاس انجام خواهد شد که البته این مقصود را دارد  که بلاک چین خود را به نسخه ۲.۰ ارتقا دهد. با بکارگیری از یک بلاک چین عمومی، هر محتوای که در ایاس پست شده باشد قابل مشاهده خواهد بود.

با در نظر گرفتن اینکه ، مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک در اوایل سال جاری اعلام کرد که در جهت مخالفی قدم برخواهد داشت وهمچنین نسخه حریم‌خصوصی محوری مربوط به شبکه‌های اجتماعی را مدنظر خواهد داشت .

شوق و هیجان در واشینگتن

بنا به رویدادی که طی روز گذشته در واشینگتن برگزار شد، بلومر در جایگاه مدیرعامل شرکتی که ۴ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده، بر روی صحنه رفت و از شبکه‌های اجتماعی به انتقاد پرداخت.

بلومر رو به حضار گفت:

توجه ما تصرف شده است. شبکه‌های اجتماعی نتوانسته اند برای ما دوست خوبی باشند.

او دررابطه با شبکه اجتماعی ویس که محصول نوین بلاک‌وان است، وعده داد که این اجازه را نمیدهد که بعضی از الگوریتم‌ها درمورد چیرگی و تسلط یافتن  تصمیم‌گیری کنند. بر اساس گفته او هر کس، شانس مساوی برای شنیده شدن خواهد داشت.

بلومر در مورد گفت:

همه افراد، چه کاربران، چه تمامی مشارکت‌کنندگان و چه پلتفرم نقش برابری خواهند داشت.

او همچنین وعده داد که پلتفرم ویس مسئولیت دور نگه داشتن ربات‌ها و ترول‌ها (اشخاصی که در شبکه‌های اجتماعی به حالت ناشناس به تخریب و مسخره کردن بقیه می‌پردازند) را خوب تر از شبکه‌های اجتماعی که در گذشته بودند به انجام خواهد رساند؛ اگرچه بلومر اینکه چطورمیتوان به این هدف رسید را شرح نکرده است.

مدیر بلاک‌وان در حال معرفی پلتفرم شبکه اجتماعی ویس
مدیر بلاک‌وان در حال معرفی  نمودن پلتفرم شبکه اجتماعی ویس

بلاک‌وان در گذشته محصولی از یوبیکو، خالق سخت‌افزارهای احراز هویت یوبی‌کی، معرفی کرده بود که از طریق آن ایاس با استاندارد احراز هویت وب (WebAuthn) ترکیب شود. در این استاندارد که به وسیله کنسرسیوم جهانی وب W3C هم مورد تایید قرارگرفته است، دیگربه گذرواژه احتیاجی نخواهد بود.

به اشخاصی که در این رویداد حضور داشتند یک یوبیکی جدید (Yubikey) اهدا شد. در پایان صحبت‌های بلومر، نمایشگر بزرگ صحنه جمله های «دنبال شدن را دیگر دنبال نکنید» و «برعکس الگوریتم‌های مرموز» را به حاضران نشان داد.

بعد از آن نوبت دن لاریمر یا همان مدیر ارشد فناوری بلاک‌وان رسید.

دن لاریمر که سابقه ایجاد کردن شبکه اجتماعی برپایه ی بلاک چین استیمیت (Steemit) را در کارنامه‌اش دارد و در سال ۲۰۱۷ از تیم استیمیت بیرون رفت تا به بلاک وان بپیوندد، در این رابطه گفت:

شبکه‌های اجتماعی برای دستیابی به هدفهای خوب در نظر گرفته شده‌اند.

او بر روی صحنه آمد تا توکن جدید ویس (Voice Token) را معرفی کند. لاریمر دررابطه با ثبت نام ویس این چنین بیان کرد که:

هرفردی که در ویس ثبت نام کند،نهایتا یک حساب ایاس نیز دریافت می‌کند.

بنا بر گفته‌های لاریمر کاربران توانمند به سهام‌گذاری (Stake) توکن‌های ویس خواهند بود تا به اول زنجیره‌ دیدگاه‌ها انتقال پیدا کنند. اگر شخص دیگری سهام‌گذاری کرده باشد که از آن‌ها بالاتر قرار بگیرد، کاربر قبلی توکن‌های خود را پس می‌گیرد.

لاریمر در این رویداد اظهار داشت که فشار اضافی که بر روی بلاک چین ایاس وارد شده است، از طریق  EOSVM رفع خواهد شد.

برنامه ای که به طور خاص برای بلاک چین طراحی شده است به صورت موتوری با زبان برنامه‌نویسی وب اسمبلی میباشد.

لاریمر با بیان کردن این موضوع، EOSVM را ۱۲ برابر تندتر از نرم افزار EOSIO دانست است که در ژوئن ۲۰۱۸ ارائه شد.

دن لاریمر، مدیر ارشد فناوری بلاک‌وان در حال معرفی توکن ویس
مدیر ارشد فناوری بلاک‌وان ،دن لاریمر در حال معرفی کردن توکن ویس

ثبت نام برای دست یابی به نسخه بتای شبکه اجتماعی ویس در حال حاضربه وسیله ی سایت آن امکان‌پذیر است.

لاریمر در این رابطه گفت:

نمی‌توانیم منتظر بمانیم تا مشاهده کنیم که مردم با آن چه خواهند کرد.

تلاش‌های اولیه

تا به امروز پروژه‌های بلاک چینی بر مبنای شبکه اجتماعی، شباهت بسیاری به مدیوم یا تامبلر داشته‌اند که در بعضی موارد هم از ظاهر توییتر تقلید‌ کرده‌اند.

در حالی که مساله مهم انگیزه دادن به مشارکت‌کنندگان است، پیدا کردن مدلی بر این اساس کار سختی بوده است.

برای مثال در سال ۲۰۱۶، شبکه اجتماعی Tsu که به کاربران خود این قول را داده بود که درآمدش را با آنها به اشتراک بگذارد، تعطیل شد. و درهنگام تعطیل شدن این پلتفرم، Tsu ادعا کرد که ۵.۲ میلیون کاربر داشته است. مشکل اصلی این پلتفرم که به کاربرانش وعده پاداش داده بود به وجود آورد، این بود که باعث ایجاد رفتارهای اسپم‌گونه میان آن‌ها بود.

استیمیت یک شبکه اجتماعی با تشابه های بسیار به مدیوم است که بر روی بلاک چین استیم اعمال شد. بنا بر داده‌های سایت Dapp.com، استیمیت نخستین برنامه غیرمتمرکز بزرگ با استفاده از شبکه اجتماعی بود که ۹۳ درصد کاربران برنامه‌های غیرمتمرکز اجتماعی آن  را مورد استفاده  قرار میدادند. ارزیابی اخیری که از ماه می تا به امروز انجام شده، بیانگر این است که تعداد کاربران فعال استیمیت را در ماه می ۷۵,۶۴۴ نفر بوده است.

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز ایاس ساخته شد

از آن زمان تا به امروز، شبکه‌های اجتماعی دیگری همچون  سنت (که از اتریوم استفاده می‌کند) و کویل (که از XRP استفاده می‌کند) گسترش یافته‌اند.

مطابق با ارزیابی ها، استیم در یک سال که گذشت  بیشتر از ۳۸۶,۰۰۰ هزار کاربر فعال داشته و این در صورتی میباشد که ایاس در سال ۲۰۱۸ تنها چیزی درحدود ۱۷۱,۰۰۰ کاربر فعال جذب کرده که فقط ۶۷ درصد آن‌ها از برنامه‌های غیرمتمرکز وهمچنین محصولات شرط‌بندی آن استفاده می‌کنند.

همچنین قابل ذکر است که ایاس فقط ۶ ماه برای به وجود آوردن چنین پایگاهی از کاربران زمان داشت. بعد از گذشت یک سال از ارائه اولیه سکه ایاس که از طریق آن بلاک‌وان ۴ میلیارد دلار سرمایه به دست آورد،  به طور قانونی EOS  درتاریخ ۱۵ ژوئن  سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *