Bizdrone

رکورد جدید نرخ هش استخراج لایت کوین و قیمت ۱۲۵ دلاری این ارز دیجیتال

رکورد جدید نرخ هش استخراج لایت کوین و قیمت ۱۲۵ دلاری این ارز دیجیتال

پس از بالا رفتن قیمت لایت کوین به قیمت ۱۲۵ دلار که بیشترین میزان در سال جاری میلادی است، نرخ هش شبکه استخراج این ارز دیجیتال نیز رکوردی جدید را ثبت نمود.

نرخ هش شبکه لایت کوین امروز برای اولین بار به ۴۰۰ تراهش در ثانیه رسید. تقریبا دو ماه دیگر تا نصف شدن پاداش استخراج در این شبکه باقی مانده است. حالا سؤال اینجاست که این افزایش نرخ هش قرار است تا کی ادامه یابد و آیا ادامه فعالیت استخراج لایت کوین می‌تواند همچنان سودآور باشد یا خیر.

رکورد تازه ی قیمت لایت کوین در سال ۲۰۱۹ یعنی قیمت ۱۲۵ دلار سبب شد این ارز دیجیتال رتبه چهارم را در میان ارزهای دیجیتال در بازار با بیش از ۷/۷ میلیارد دلار ارزش به خود اختصاص دهد. این در حالی می باشد که فقط ۶۵ روز به تغییر بزرگ در الگوی پاداش‌دهی لایت کوین و نصف شدن آن باقی است.

نصف شدن در هر چهار سال یک بار روی می‌دهد و در آن، عرضه توکن‌های جدید که به‌عنوان پاداش به ماینرهایی که برای استخراج بلاک‌های جدید رقابت می‌کنند تعلق می‌گیرد، در هر ساعت نصف می‌شود.

درحال‌حاضر، حدود ۷۴ درصد از همه لایت‌ کوین‌های قابل استخراج در بازار در دست افراد است و فقط ۲۲ میلیون (از حداکثر ۸۴ میلیون) توکن لایت کوین با سرعت ۶۰۰ عدد در ساعت توزیع می‌شود. این رقم بعد از دو ماه دیگر به ۳۰۰ توکن در ساعت افت می‌کند.

آیا ماینرها ضرر می‌کنند؟

چارلی لی (بنیانگذار لایت کوین) در سخنرانی خود در سپتامبر ۲۰۱۸ اعلام نمود در شرایطی که قیمت هر کیلووات ساعت برق برابر با ده سنت باشد، شاید برخی از ماینرهای فعال در شبکه ضرر کنند. با درنظرگرفتن این که قیمت فعلی ۱۲۵ دلار به ازای هر لایت کوین، مجموع پاداش داده شده در هر ساعت (۶۰۰ لایت کوین) مساوی با ۷۵ هزار دلار است. هزینه استخراج در هر ساعت بدون محاسبه سایر هزینه‌های اجرایی برابر با ۶۵ هزار دلار است. این درآمد در اوایل آگوست امسال قرار است نصف شود.

آمارهای ارائه شده از طرف چارلی لی نشان‌دهنده آن است که نرخ هش الگوریتم اسکریپت (Scrypt) لایت کوین به سخت‌افزارهایی به ارزش ۲۲۰ میلیون دلار برای شبکه ماینینگ لایت کوین نیاز دارد.

از آنجا که نرخ هش در ماه می به بیشترین میزان خود یعنی ۱۱٫۳ رسیده است، سختی شبکه که در دسامبر ۲۰۱۸ به ۵٫۲۴ افت کرده بود ۲۵۰ درصد افزایش یافته است. این افزایش شدید سختی شبکه منتهی به این شده است با وجود افزایش ۴۰۰ درصدی قیمت لایت کوین، عملیات استخراج آن سخت تر شود.

با توجه به اینکه نرخ هش و نیز سختی شبکه لایت کوین به اوج خود رسیده است، می‌توان انتظار داشت که پس از نصف شدن پاداش بلاک، نرخ هش استخراج افت کند. متاسفانه گزینه‌های چندانی برای استخراج سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر الگوریتم اسکریپت وجود ندارد، چون بیشتر آنها به مراتب کوچک‌تر بوده و نوسانات بیشتری دارند. دوج‌کوین، دیجی بایت، ورج و ویاکوین از جمله سایر گزینه‌هایی می باشندکه با تجهیزات ماینینگ لایت کوین هم قابل استخراج هستند.

آخرین باری که پاداش شبکه لایت‌ کوین نصف شد، نرخ هش آن ۲۶۶ بار کمتر بود و به حدود ۱٫۵ تراهش در ثانیه می‌رسید. در آگوست ۲۰۱۵، قیمت هر لایت کوین فقط ۳ دلار بود که به‌مراتب  خیلی کمتر از ۱۲۵ دلار است.

پروژه لایت کوین طی چند سال اخیر با پیشرفت‌های خوبی روبرو بوده است. لایت کوین قابلیت‌های فنی متعددی دارد که در میان رقبا کاملا ستودنی است. بااین‌حال، کسب درآمد ماینرها از جمله موارد بسیار مهم در ادامه مسیر لایت کوین است. به‌همین‌دلیل باید منتظر بمانیم و ببینیم نصف شدن پاداش ماینینگ این توکن چه تأثیری بر وضعیت آن در بازار خواهد داشت.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *