Bizdrone

رونمایی از خودپرداز بیت کوین ساخت ایران در نمایشگاه بین‌المللی تهران

رونمایی از خودپرداز بیت کوین ساخت ایران در نمایشگاه بین‌المللی تهران

 د   دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی تهران با حضور چندی از دست‌اندرکاران نظام بانکی، بیمه و بورس در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران در حال برگزاری می باشد. این رویداد اقتصادی که از ۲ تا ۵ اردیبهشت ماه بر قرار می باشد، محل ارائه دستاوردهای بومی جوانان غیور ایرانی در حوزه بانکی و اقتصادی است.اما از نکات قابل توجه این نمایشگاه رونمایی ازنخستین خودپرداز بیت کوین (BTM) ساخت ایران در نمایشگاه بین‌المللی تهران می باشد.

خودپرداز بیت کوین یا BTM دستگاهی متصل به اینترنت می باشد که امکان تبدیل ارزهای رایج به بیت کوین و همچنین خرید آن را با ارزهای رایج ا.مکان پذیر می کند در این رابطه، شرکت سیتکس موفق به ساخت اولین خودپرداز بیت کوین بومی شده است که امکان تبدیل بیت کوین به اسکناس‌های ریال را فراهم خواهد کرد. به گفته‌ مدیر عامل این شرکت جناب اقای حسین قریب،  در فرایند ساخت دستگاه خودپرداز ، سخت افزارو نرم‌افزار خودپرداز به صورت بومی و در داخل کشور تهیه شده است.

رونمایی از خودپرداز بیت کوین ساخت ایران
رونمایی از خودپرداز بیت کوین ساخت ایران  

با وجود ساخت دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین در دیگر کشورها، به دلیل تحریم و مشکلات دیگر نظیر برخورد سخت‌گیرانه نهادهای ناظر، استفاده از BTM در ایران هنوز میسر نشده است؛ اما این گام می‌تواند راه را برای نوآوری و خلاقیت‌های هر چه تمام تر در زمینه ساخت پلتفرم‌هایی که از فناوری ارزهای دیجیتال بهره مند می‌ باشدرا هموارتر سازد.

لازم به ذکر است که در حال حاضر در این دستگاه خود پرداز بیت کوین تنها امکان فروش بیت کوین وجود دارد و به دلیل وضعیت فعلی قانون‌گذاری حوزه ارزهای دیجیتال در کشور، امکان خرید بیت کوین از دستگاه میسر نمی باشد؛ هرچند زیرساخت‌های کافی برای راه‌اندازی هر دو امکان خرید و فروش در دستگاه لحاظ شده است.

رونمایی از خودپرداز بیت کوین ساخت ایران در نمایشگاه بین‌المللی تهران
رونمایی از خودپرداز بیت کوین ساخت ایران در نمایشگاه بین‌المللی تهران

انتقاد دیگری که به این دستگاه وارد شده، ظاهر خودپرداز بیت کوین می باشد که به عقیده‌ برخی به اندازه کافی بر روی آن تغییر شکلی صورت نگرفته است. همچنین به گفته یکی از توسعه‌دهندگان این BTM، سقف دریافت اسکناس از خودپرداز در حال حاضر ۳۰۰ هزار تومان میباشد که این مقدار به سادگی می‌تواند افزایش پیدا کند.بانک مرکزی پیش‌نویس قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال را در ۸ا بهمن ماه سال گذشته منتشر نمود. از نکات قابل توجه در این پیش‌نویس ممنوع اعلام کردن استفاده از ارزهای دیجیتال جهان مانند بیت کوین و اتریوم به عنوان ابزار پرداخت بود. این نظر سخت‌گیرانه از سوی بانک مرکزی در صورت اجرا یی شدن می‌تواند مشکلات متعددی برای پروژه‌هایی که قصد توسعه سیستم‌های نقل و انتقالات ارزی بر بستر ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین را دارند، ایجاد نماید.

 

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *