Bizdrone

ردپای هکرهای روسی در بزرگترین سرقت تاریخ صرافی‌های ارز دیجیتال

هک

آخرین تحقیقات نشان دهنده ی آن است که رایانه‌های کارمندان صرافی ژاپنی کوین‌چک (Coincheck)، به وسیله  ویروس ساخته شده به وسیله گروهی از هکرهای روسی آلوده شده است. به دنبال  بزرگ‌ترین سرقت تاریخ صرافی‌های ارز دیجیتال، در ماه ژانویه ۲۰۱۸، ۵۳۴ میلیون دلار ارز دیجیتال نم (NEM) از کیف پول‌های این صرافی ژاپنی به سرقت رفت.

بنا به گفته‌ی روزنامه‌ ژاپنی آساهی شیمبون، تحقیقات اخیر درستی و صحت فرضیه‌ ارتباط هک این صرافی با هکرهایکره‌ جنوبی را زیر سوال برده است.

بر اساس گزارش کوین تلگراف در تاریخ ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد)، کارشناسان این احتمال را می‌دهند که این اتفاق از طرف گروه ناشناسی از هکرها انجام شده باشد.

بر اساس اخبار به دست آمده از آساهی شیمبون، رایانه‌های شخصی کارمندان این صرافی به ویروس‌های Mokes (یـک درب پشـتی کـه بـه سرقـت داده‌ها، ویدئوهـا، تصاویر و صوت‌ها می‌پردازد) و Netwire آلوده شده بودند. به احتمال زیاد این ویروس‌ها  از راه ایمیل منتشر شده، روی این رایانه‌ها نصب گردیده و به کلیدهای خصوصی کیف پول‌های این صرافی، به شکل غیرمجاز دسترسی پیدا کردند.

ردپای هکرهای روسی در بزرگترین سرقت تاریخ صرافی‌های ارز دیجیتال

هک صرافی کوین‌چک در ماه ژانویه ۲۰۱۸، موجب به سرقت رفتن ۵۳۴ میلیون ارز دیجیتال نم (NEM) از کیف پول‌های این صرافی ژاپنی شد.

گفته شده  که این ویروس‌ها توسط هکرهای روسی ساخته‌ شده اند. یکی از کارشناسان آمریکایی اعلام کرد:

بر اساس نتیجه‌ی تحلیل این ویروس‌ها، این احتمال می‌رود که اروپای شرقی و روسیه جز عناصر اصلی این حمله باشند.

هر دو ویروس‌ این امکان را به هکرها می‌دهند تا بتوانند کنترل رایانه‌ی آلوده را به دست بگیرند و همچنین از راه دور با آن کار کنند. ویروس Mokes نخستین بار در یکی از انجمن‌های روسی در ماه ژوئن ۲۰۱۱ رایج شد  و ۱۲ سال است که محققان امنیت مجازی با ویروس Netwire آشنا می باشند.

ماه می امسال، به دنبال حمله‌ی هک از پیش طراحی‌شده، گروهی از هکرها با استفاده از راهکار فیشینگ (Phishing) و ویروس‌‌ها، ۷ هزار بیت کوین از کیف پول‌های داغ صرافی بایننس سرقت کردند. اینگونه می گویند  که تا کنون سیستم امنیتی‌ این صرافی موفق به شناسایی این حمله نشده بود.

یکی از شرکت‌های امنیت فضای مجازی کره‌‌ی جنوبی در بهار امسال علام کرد که هکرهای  کشور کره ی جنوبی در حمله‌ کلاه‌برداری فیشینگ به کاربران صرافی ارز دیجیتال آپ‌بیت (UpBit)، دست داشته‌اند.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *