Bizdrone

دلالی، همچنان اولین کاربرد بیت کوین؛ خرج نمی‌کنم!

7644497_661

اینگونه به نظر می‌آید که هنوز هم اکثر دارندگان بیت کوین مایل هستند دارایی‌های خود را ذخیره کرده یا معامله کنند و کمتر به خرج کردن آن بپردازند. طبق  گزارش بلومبرگ و بر اساس  تحقیقات شرکت تحقیقاتی چِینالیسیس (Chainalysis)، در چهار ماه اول سال ۲۰۱۹، فقط  ۱.۳ درصد از تراکنش‌ها به پرداخت با بیت کوین مربوط می‌شود.

نمودار زیر بیانگر آن است که روند ذخیره‌سازی بیت کوین، باعث جلوگیری از پذیرش ارزهای دیجیتال در پرداخت‌ها شده است. اینگونه به نظر می‌رسد که ادامه پیدا کردن نوسانات بالای قیمت، سود حاصل از بیت کوین و ماهیت یافتن آن به عنوان یک دارایی احتکاری، موجب از بین رفتن انگیزه‌ی کاربران برای استفاده از این دارایی در پرداخت‌ها شده باشد.

تراکنش های بیت کوین
تراکنش های بیت کوین

به عقیده بعضی از افرادی که حامی بیت کوین هستند، ذخیره‌سازی و یا به اصطلاح هودل کردن (HODL)، با هدف این ارز دیجیتال مبنی بر جایگزین شدن با ارزهای رایج ملی، مستقیما در تضاد است. یکی از اقتصاددانان ارشد Chainalysis  به نام کیم گرایور (Kim Grauer) در ایمیلی به بلومبرگ نوشت:

انجام فعالیت اقتصادی با بیت کوین، نیز تحت تأثیر معاملات صرافی‌ها قرار دارد. این نشان دهنده این است که اولین کاربرد بیت کوین همچنان سفته‌بازی بوده و پذیرش این ارز دیجیتال برای انجام پرداخت‌های روزانه هنوز به واقعیت تبدیل نشده است.

چینالیسیس به عنوان بخشی از مجموعه داده‌های خود، فعالیت برخی از ارائه‌دهندگان سرویس ارزهای دیجیتال همچون بیت پی (BitPay) را زیر نظر گرفت. می گویند که بیت پی در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، ۱ میلیارد دلار تراکنش تجاری پردازش کرده است. بیت پی بزرگترین ارائه دهنده خدمات پرداخت بیت کوین در دنیا می باشد.

علاوه بر آن بر اساس داده‌های ارائه شده، فعالیت‌های تجاری مربوط به بیت کوین، در طی بازار صعودی به اوج خود می‌رسد. برای مثال، در اواخر سال ۲۰۱۷، میزان تراکنش‌های سرویس‌دهندگان تجاری به بالاترین مقدار خود، یعنی ۱.۵ درصد کل تراکنش‌های بیت کوین، رسید. سال ۲۰۱۸، در طی بازار نزولی، این میزان به ۰.۹ کاهش  یافت ولی در سال جاری دوباره  افزایش پیدا کرد.  مدیر ارشد بازرگانی بیت پی به اسم سونی سینگ (Sonny Singh)، به بلومبرگ گفت که این شرکت هم چنین روندی را تجربه کرده است.

بنیاد چینالیسیس در گزارش خود تاکید کرد که در بازه‌ی ماه ژانویه تا آوریل، میزان تراکنش‌های مربوط به صرافی‌ها، به ۸۹.۷ درصد از کل تراکنش‌های بیت کوین رسید. این میزان در سال ۲۰۱۸، ۹۱.۹ درصد بوده است.

مدتی قبل صرافی آمریکایی کوین بیس (Coinbase) اعلام کرد که کوین بیس کامِرس (Coinbase Commerce)، پردازشگر پرداخت با ارزهای دیجیتال مختص به فروشندگان، از ارز دیجیتال باثبات وابسته به دلار سیرکل (Circle) پشتیبانی خواهد کرد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *