Bizdrone

دردسر جدید بانک‌ها؛ بازار طلا از شمش‌های تقلبی پر شده است

شمش طلا

گزارشی که در این اواخر به وسیله ی رویترز تهیه شده، نشان  دهنده ی این است  که بازار فلزات گرانبها کم کم در حال پر شدن  با شمش‌های تقلبی طلا است. در حال حاضر باید ببینیم که طرفداران پر و پا قرص طلا همچون «پیتر شیف»،  نسبت به این خبر چه عکس العملی نشان می‌دهند. سوال اساسی تر این است که آیا فلزات گرانبها برای پولشویی از بیت کوین بهتر هستند؟

بر اساس گفته هایی از بیت کوینیست، تعدا زیادی از منتقدین بیت کوین اینچنین عقیده دارند که برای پنهان کردن سودهای کثیف خلافکاران این ارز دیجیتال ابزاری مناسب است. ، وزیر خزانه‌داری ایالات‌ متحده، استیون منوشین ، طی یک کنفرانس در صحبت‌هایش که در ماه گذشته (مرداد) داشت اینچنین، گفت:

ارزهای دیجیتال همانند بیت کوین، برای میلیاردها دلار پول‌های کثیفی که از فعالیت‌های غیرقانونی همچون فرار مالیاتی، جرایم سایبری، باج افزارها، اخاذی، مواد مخدر و قاچاق انسان  بدست می‌آیند، استفاده می‌ گردند.

قسمتی از این صحبت‌ها شاید درست به نظر بیایند؛ زیرا که بیت کوین بخشی از روش‌های پرداخت پراستفاده در فعالیت‌های غیرقانونی وب‌سایت «جاده ابریشم» (که به وسیله ی مقامات ایالات‌متحده کشف شده و بسته شد) به حساب می‌آمد. ولی این ارقام در رابطه با ارزهای فیات همچون دلار چقدر است؟ آیا امپراطوری کوکائین «پابلو اسکوبار» هم در دوران ارزهای دیجیتال اوج گرفت؟

همچنین بخوانید: مقایسه طلا، دلار و بیت کوین

حالا زمان آن رسیده که برچسب پول‌شویی را به طلا بچسبانیم. مسئولین پالایشگاه‌های طلا ومسئولین فعالان به رویترز گفته‌اند که بازار جهانی با طلاهایی پر شده است که رد کارخانه‌های مشهور بر روی آن‌ها دیده می‌شود. مشکلی که وجود دارد اینجاست که رهگیری کردن آنها بسیار سخت است و این میزان طلا به آسانی وارد بازار می‌شوند. به همین جهت شاهد یک بحران تقلب در بازار طلا میباشیم که کفه ترازو را به سود بزرگترین بازیگران قاچاق مواد مخدر دنیا، حرکت می‌دهد. اما در این بین شاهد سود بردن عده‌ای دیگر نیز میباشیم.

شمش‌های تقلبی سر از جی پی مورگان در می‌آورند

دردسر جدید بانک‌ها؛ بازار طلا از شمش‌های تقلبی پر شده است

نکته  ای  که خنده دار است اینجاست که شمش‌هایی تقلبی به ارزش ۵۰ میلیون دلار سر از گاو صندوق‌های بانک‌هایی همچون «جی پی مورگان» در می‌آورند. جی پی مورگان همان بانکی میباشد که «جیمی دیمون»، از منتقدین سرسخت بیت کوین، قبل تر به‌عنوان مدیر اجرایی آن مشغول به فعالیت بودند.

مدیرعامل پالایشگاه سوئیسی «والکامبی» (Valcambi)، «مایکل مساریک»، در صحبت‌هایش اعلام نمود که بسیاری از شمش‌های تقلبی شناسایی نمی‌شوند:

در شمش‌های تقلبی اخیر مشاهده کردیم که کار بر روی آنها با مهارت بالایی انجام شده بود. مقدار شمش‌های شناسایی‌شده خیلی، خیلی، خیلی کمتر از تعدادی است که به چرخه وارد می‌گردند همواره در بازار. شمش‌های تقلبی حضور دارند و روش وارد کردنشان هم چنان جواب می‌دهد.

درصحبتهایی که بانکداران و فعالان حوزه پالایش طلا با رویترز عنوان کردند که میزان زیادی از این شمش‌ها از چین می‌آیند؛ در حال حاضر چین بزرگترین تولید کننده طلا در جهان میباشد. این طلاهای تقلبی از طریق تاجرینی در هنگ‌کنگ، ژاپن، تایلند و همچنین تجارت خانه ها وارد بازارهای جهانی می‌گردند. این در حالی میباشد که تا به اینجا صحت این داده‌ها را هیچ کس تایید نکرده است.

گفتنی است که شمش‌های تقلبی، روی خود دارای نشان پالایشگاه‌هایی  هستند که فلزات ارزان قیمت‌تر در آن‌ها ترکیب نشده‌اند و طلای که در آنها استفاده شده دارای کیفیت  و خلوص بسیار بالایی است.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *