Bizdrone

خطر معاملات مارجین از زبان یک سرمایه‌گذار تازه‌کار: زندگی‌ام نابود شد!

مارجین

معاملات مارجین (Margin Trading) یکی از سودآورترین و مسلما یکی از پرریسک‌ترین انتخاب ها برای معامله  در بازارهای سرمایه‌ می باشد؛ خصوصا در بازار بسیار پرنوسان ارزهای دیجیتال. یکی از کاربران انجمن جهانی ردیت (Reddit) با انتشار پستی از خطرات معاملات مارجین در بیت کوین و ارزهای دیجیتال نوشته است.

این کاربر با نام کاربری (nomoresaddays) که  قبل از این سرمایه‌گذاری زیادی روی ارزهای دیجیتال انجام داده بوده و حالا تمام آن را در معاملات مارجین باخته است، در بخشی از یادداشت خود نوشته است:

عمیقاً به این فناوری و آزادی عملی که در موارد و مسائل مالی از طریق همین فناوری در اختیار من قرار گرفته است ایمان‌ داشتم. من پولی که  از یک شغل پاره‌وقت بدست می آوردم(در کنار دانشگاه و درس) و بخش عمده‌ی کمک هزینه‌های ماهیانه دانشگاهم را صرف خرید ارزهای دیجیتال کردم.

با این وجود که بازار نزولی ارزش سرمایه‌های من را کاهش می‌داد، اما همچنان به خرید ارز ادامه می‌دادم و با این تصور جلو می‌رفتم که روزی بالاخره نتیجه باورم به ثمر خواهد نشست.

اما وقتی «مارجین تریدینگ» (Margin Trading) را در وب‌سایت «بیت مکس» (Bitmex) شروع کرد به گرفتاری بزرگی افتاد. او که خود را یک مبتدی در حوزه تجارت مارجین توصیف می‌کند، در همان اول مانند هر کار دیگری، کمی خوش‌شانسی می‌آورد و به سود می‌رسد. اما کم‌کم ضررهایش شروع می‌شود.

تازه‌کاران در معاملات مارجین معمولا در همان اوایل به دلیل احتیاط و تصمیم‌گیری درست، کمی سود بدست می‌آورند. اما عواملی مانند احساسات (طمع)، نوسانات شدید و علاوه بر آن عدم آگاهی درست از بازار، دست به دست هم می‌دهند تا سود به ضرر تبدیل شود. اکثر تحلیل‌گران بر این باورند که بهترین کار ذخیره کردن ارزهای دیجیتال یا همان (هودل -Hodl- کردن) است و در بلند مدت سودآوری بیشتر و کم‌ریسک‌تری نسبت به ترید خواهد داشت.

ذخیره ارزهای دیجیتال (HODL) در مقایسه با معامله (ترید) از دیدگاه آدام بک، از فعالین مطرح بیت کوین
ذخیره ارزهای دیجیتال (HODL) در مقایسه با معامله (ترید) از دیدگاه آدام بک، از فعالین مطرح بیت کوین

از دست رفتن ۱ بیت کوین در عرض یک ماه

این کاربر می‌گوید:

یک ماه بعد از پیدا کردن بیت‌مکس، زندگی من نابود شد.

او همچنین در ادامه افزود:

طی یک حرکت کوچک در بازار، تمام سرمایه‌های خود را از دست دادم. به همین دلیل با ایجاد یک حساب کاربری جدید و با این تصور که این بار کاملاً میدانم چه‌کاری انجام می‌دهم و کم‌کم مقدار بیشتری سپرده را وارد کار کردم.

سپرده گذاشتم و می‌باختم. سپرده می‌گذاشتم و می‌باختم و در آخر به جایی رسیده بودم که دیگر پولی در حساب بانکی‌ام نمانده بود که وارد حساب بیت مکس خودم کنم و دقیقاً همین‌ زمان بود که بزرگ‌ترین اشتباه خود را انجام دادم و تصمیم گرفتم از کیف پول اتریوم و بیت کوینم که برای بلند مدت نگه‌داری می‌کردم، سرمایه بردارم تا شاید ضررهایی که کردم را جبران کنم.

خریدوفروش ارزهای دیجیتال به‌خودی‌خود کاری پرریسک است، بااین‌وجود ورود به بازار تجارت مارجین آن‌ هم  تازه‌کارها می‌تواند موجب از دست رفتن سرمایه‌هایشان شود.

این کاربر وب‌سایت ردیت می‌گوید که‌ ای کاش هیچ‌وقت با وجود نداشتن اطلاعات کافی، وارد این حوزه نمی‌شد. به عقیده او وارد شدن در مبادلات مارجین تنها در صورتی باید صورت گیرد که یک معامله‌گر زبده باشید.

همیشه یادتان باشد که تنها درصورتی‌که از تبادلات مارجین اطلاعات کافی دارید و نحوه عملکرد این‌ نوع معاملات را میدانید، وارد این حوزه شوید. در غیر این صورت به معنای واقعی کلمه زندگی‌تان از هم خواهد پاشید.

بر اساس ادعای این کاربر، طی این سلسله معاملات، تقریبا چیزی حدود یک بیت کوین یا به‌عبارت‌ دیگر ۹,۰۰۰ دلار را از دست‌ داده است. اوضاع زمانی بدتر می‌شود که یک بیت کوین، تمام دارایی او بوده است. متأسفانه این تصویری است از این واقعیت که سرعت نابود شدن سرمایه‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال چقدر بالاست.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *