Bizdrone

خرید بخشی از سهام آمازون توسط شرکت سرمایه‌گذاری وارن بافت/ آیا باید منتظر تغییر دیدگاه او نسبت به بیت کوین باشیم؟

وارن بافت

وارن بافت (Warren Buffett)، مدیرعامل  و موسس  شرکت برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) در شب پنجشنبه به شبکه CNBC گفت که این شرکت اولین سهام آمازون خود را خریداری کرده .

وارن بافت در آغاز نشست سالانه سهامداران در اوهاما به CNBC گفت که یکی از مدیران دارایی برکشایر در سهام آمازون سرمایه‌گذاری کرده است، ولی این شخص بافت نبوده است.

یکی از همکاران دفتر مدیریت دارایی و سرمایه، مقداری از سهام آمازون را خریداری کرد، بدین سبب در فرم ۱۳F مشخص خواهد شد.

توضیح مترجم: فرم ۱۳F یک گزارش سه ماهه می باشد که طبق قانون‌گذاری کمیسیون‌ بورس اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، به وسیله  مدیران سرمایه‌گذاری نهادی پر شده و به SEC تحویل داده شده است. این فرم حاوی تمام دارایی‌های تحت مدیریتی که دارای حداقل ارزش ۱۰۰ میلیون دلار می‌باشند، است.

خرید سهام آمازون، اولین بار برای وارن بافت

آمازون
آمازون

خرید سهام آمازون نخستین  بار است که برای این شرکت سرمایه‌گذاری چندملیتی اتفاق افتاده است. هرچند وارن بافت تحسین فصیحی از جف بزوس (Jeff Bezos) و شرکتش کرده است، اما پیشگوی اوماها (لقب وارن بافت) از زمان ارائه اولیه سهام (IPO) آمازون در سال ۱۹۹۷ تا به حال، به طرز عجیبی از فروش سهام در بخش تجارت الکترونیک عقب مانده است.

بافت به شوخی گفت که شخصیت او در حال تغییر نمی باشد.

من یک طرفدار بودم و نخریدن آن بلاهت من بوده است. اما دلم می‌خواهد بدانید که هیچ تغییری در شخصیت من در حال به وجود آمدن نیست.

رو‌به‌رو شدن او با آمازون، آن‌قدرها هم دور از انتظار نبود. وقتی که در سال ۲۰۱۷ در برنامه اسکواک باکس (Squawk Box) شبکه CNBC از او درمورد این‌که چرا هنوز در سهام آمازون سرمایه‌گذاری نکرده است پرسیده شد، او به پاسخی یک کلمه‌ای کفایت کرد: حماقت.

وارن بافت در مصاحبه سال پیش با CNBC اذعان داشت:

واقعیت این است که من از اول آمازون را زیر نظر داشته‌ام، و فکر می‌کنم کاری که جف بزوس انجام داده چیزی به شکل یک معجزه است. ایراد اینجاست که اگر من فکر کنم چیزی دارد به معجزه تبدیل می‌شود، ترجیح می‌دهم قسمتی از آن نباشم.

جف بزوس، مدیرعامل آمازون
جف بزوس، مدیرعامل آمازون

خرابکاری وارن بافت با سرمایه‌گذاری نکردن در آمازون

بعد از آن‌که ربکا کوییک (Rebecca Quick) از شبکه CNBC از بافت پرسید که اگر روزی مانند آن رفتاری که با شرکت اپل (Apple) داشت و پس از ۳۶ سال از ارائه اولیه عمومی سهام این شرکت تولیدکننده کامپیوترو گوشی هوشمند سهام آن را خریداری کرد، سهام‌های آمازون را همچنین خریداری کند چه؟ بافت از این‌که در اولین فرصت در آمازون سرمایه‌گذاری نکرد، اظهار پشیمانی کرد و گفت که این فرصت را از بین برده  است.

احتمالا سخت خواهد بود. شاید مشکلات روانشناختی زیادی با این واقعیت دارم که این کار را انجام ندادم و انجام آن، کار بسیار دشواری برای من است.

رویکرد با ثبات و آهسته سرمایه‌گذاری وارن بافت، قطعا باعث موفقیت او در عرصه رقابت سرمایه‌گذاری مالی شده است. همان‌گونه که در سال ۲۰۱۶، بعد از سال‌ها صبرو تحمل برای سرمایه‌گذاری در اپل، برکشایر هاتاوی ۹.۸ میلیون سهم شرکت اپل را وقتیکه این شرکت با رکود فروش و کاهش قیمت سهام دست و پنجه نرم می‌کرد، با قیمت ۱ میلیارد دلار خریداری کرد.

آیا ممکن است نظر بافت در رابطه با بیت کوین عوض شود؟

بافت_ بیت کوین
بافت_ بیت کوین

دانستن میزان دقیق «بخشی از سهام آمازون» وقتی که وارن بافت می‌گوید، شما را شگفت‌زده خواهد کرد. گرچه وارن بافت هر گونه گمانه‌زنی در ارتباط با تغییر شخصیتش را رد می‌کند، اما سرانجام سه سال طول کشید تا عقیده اش را نسبت به اپل و آمازون تغییر دهد.

شاید این سرمایه‌گذار خبره به زودی دیدگاهش را در ارتباط  با بیت کوین نیز تغییر دهد. بله! با وجود این‌که در سال گذشته بیت کوین را مرگ موش خوانده بود.

به هر حال، بیت کوین در حال لذت بردن از رشد سالیانه کف قیمت سالانه خود می باشد و صنعتی بالغ، شکوفا و چند میلیارد دلاری در سطح پیشرفته پذیرش بازار در سایه بیت کوین رشد کرده است.

این‌جاست که به نظر می‌آید پادشاه ارزهای دیجیتال، محافظه‌کارانه‌ترین وسالم‌ترین  نوع سرمایه‌گذاری برای رشد بلندمدتی که مورد نظر بافت است، باشد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *