Bizdrone

جی‌پی‌ مورگان پروژه بلاک چین خود را گسترش می‌دهد

جی‌پی‌ مورگان پروژه بلاک چین خود را گسترش می‌دهد

 

جی‌پی‌مورگان چیس (JPMorgan Chase)، غول صنعت بانکداری و خدمات مالی، در حال برنامه‌ریزی برای گسترش یک پروژه بلاک چین موجود است تا خصوصیت های پرداختی‌ای که مد نظر دارد را شامل شود و گوی سبقت را از سرویس‌های پرداخت جدیدی مانند ترنسفروایز (TransferWise) و ریپل برباید.

شبکه اطلاعاتی بین بانکی (IIN) مبتنی بر بلاک چین، که در سال ۲۰۱۷ با همکاری بانک ANZ استرالیا و بانک سلطنتی کانادا راه‌اندازی شده است، در حال حاضر بیش از ۲۲۰ عضو بانکی خود را قادر می‌سازد تا پرداخت‌هایی که شامل خطا هستند و یا به دلایل مشکلات انطباقی به تاخیر افتاده‌اند، مشکلاتی که می‌توانند هفته‌ها طول بکشند تا چندین بانک درگیر در زنجیره پرداخت به آن رسیدگی کنند، را به سرعت انجام دهند.

خبرگزاری فایننشال تایمز (Financial Times) در روز یکشنبه گزارش داد که جان هانتر (John Hunter)، رئیس نقل و انتقالات جهانی جی‌پی‌مورگان اعلام کرده  که IIN به سرعت در حال توسعه می باشد و این بانک به دنبال کسب توانایی برای انجام کارهای بیشتر در زمینه پرداخت‌ است.

بلاک چین - ارز دیجیتال
بلاک چین – ارز دیجیتال

او اقرار کرد که جی‌پی‌مورگان اکنون خصوصیتی دارد که امکان تایید در زمان (Real-time)، مبنی بر این‌که تراکنش به یک حساب معتبر ارسال شده است را فراهم می‌کند.

در حال حاضر یک اشتباه در شماره حساب گیرنده، کد مرتب‌سازی و یا دیگر جزئیات، باعث رد شدن پرداخت چند روز پس از ارسال آن می‌شود.

به گفته‌ی هانتر، در این وهله، پردازش و فرآیند پرداخت بانک‌ها هنوز در سیستم اواسط دهه ۸۰ تا اواسط دهه ۹۰ میلادی باقی مانده است.

«۵ تا ۲۰ درصد از پرداخت‌ها» که به دلیل خطا یا مشکلات انطباقی رد می‌شوند، «جایی است که ما تلاش می‌کنیم تا برخی از این دردها را کم کنیم و درمانی برای آن ارائه دهیم».

به گزارش فایننشال تایمز، این سیستم پرداخت در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی خواهد شد و هر دو صورت پرداخت بین‌المللی و داخلی مجاز به استفاده از آن خواهند بود.

شبکه اطلاع‌رسانی بین بانکی بر روی کواروم (Quorum)، شبکه بلاک چین مبنی بر اتریوم که در سال ۲۰۱۶ توسط این بانک معرفی شد، شاخته شده است.

این پلتفرم همچنین فناوری زیربنایی ارز دیجیتال این بانک، جی‌پی‌ام کوین (JPM Coin)، که در ماه فوریه  کلیات آن منتشر شد، است.

فایننشال تایمز همچنین در گزارش خود آورده است که جی‌پی‌مورگان در حال راه‌اندازی یک جعبه شنی (Sandbox) آزمایشی است که گفته می‌شود در سه ماهه سوم امسال آغاز به کار خواهد کرد.

این جعبه شنی به استارتاپ‌های حوزه فناوری اقتصاد امکان استفاده از IIN را می‌دهد تا در آخر بتوانند برنامه‌های کاربردی مبنی بر ویژگی‌های آن را توسعه داده و راه‌اندازی کنند.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *