Bizdrone

تعطیلی ناگهانی صرافی لهستانی/ سرمایه کاربران یک شبه به سرقت رفت

کوین روم

بر اساس  گزارش‌های به دست آمده، در تاریخ ۲ آوریل ۲۰۱۹ (۱۳ فرودین)، صرافی لهستانی کوین‌روم (Coinroom) به صورت ناگهانی تعطیل و همچنین  ۱۵ هزار دلار از حساب مشتریان به سرقت رفت. سایت این صرافی در حال حاضر در دسترس نیست و در حال حاضر هیچ راهی برای تماس با بنیان‌گذاران آن وجود ندارد.

یکی از کاربران این پلتفرم به نام ماچی، اذعان داشت:

نمی‌دانیم که چه مقدار پول به سرقت رفته اما مطمعناً رقم بسیار بالایی بوده است.

بر اساس گزارش کوین دسک، نخستین بار در تاریخ ۳۱ می (۱۰ اردیبهشت)، سایت لهستانی Money.pl نقشه‌ی کلاه‌برداری و سرقت این صرافی را فهمید. مارچین لوکاسیک (Marcin Łukasik)، در وب‌سایت Money.pl نوشت:

کوین‌روم در سال ۲۰۱۶ به عنوان یک کسب‌وکار ثبت شد و یک سال بعد از آن هم سایت خودش را راه‌اندازی کرد. افراد می‌توانستند از راه  این صرافی، ارز دیجیتال بخرند، بفروشند و همچنین سپرده‌گذاری کنند. علاوه بر آن، آن‌ها  می‌توانستند ارزهای دیجیتال خودشان را به پول‌های رایج تبدیل کنند. ماه آوریل، کاربران این صرافی، ایمیلی دریافت کردند که از بسته شدن حساب‌هایشان خبر می‌داد. آن‌ها فقط  یک روز وقت داشتند تا سرمایه‌هایشان را برداشت کنند. برای انجام کار باید با مدیران این صرافی به صورت  مستقیم تماس برقرار می‌کردند. همه چیز طبق شرایط و مقررات استفاده از خدماتی که کاربران تائید کرده بودند پیش رفت.

یک روز بعد، این صرافی تعطیل شد و کاربرانی که از این روند تبعیت نکرده بودند، دارایی‌هایشان را از دست دادند. بنیان‌گذاران این صرافی ناپدید شده و توماش زبیگنیف ویِویورا (Tomasz Zbigniew Wiewióra)، رئیس آن  هم برای پاسخگویی به سؤالات کاربران  در دسترس نبود. یکی از کاربران این صرافی متوجه شد که ویِویورا پس از ترک لهستان، تجارتی در استونی به راه انداخته است. کاربران بر این باورند که این شرکت، خلاف قوانین و مقررات اقتصادی نهاد نظارت مالی لهستان (KNF) عمل کرده است.

تعطیلی ناگهانی صرافی لهستانی/ سرمایه کاربران یک شبه به سرقت رفت

همچنین لوکاسیک اشاره کرد که برای یکی دیگر از صرافی‌های لهستانی به نام بیت‌مارکت ۲۴ (Bitmarket24) نیز چنین اتفاقی رخ داده و سرانجام به تعطیل شدن یک شبه‌ی آن منجر شد. بیت‌مارکت ۲۴ مورد بازرسی قرار گرفت اما چند ماه بعد از قرار گرفتن در لیست سیاه نهاد نظارت مالی لهستان، دوباره فعالیتش را شروع کرد. یکی از کاربران صرافی کوین‌روم بر این باور است  که سرمایه‌هایشان پیش از این‌ها به سرقت رفته است. او گفت:

نشانه‌های قابل توجهی وجود دارند که ثابت می کنند ارزهای دیجیتال سپرده‌شده در این صرافی، چند روز پیش از تعطیلی آن، خارج شده و به صرافی دیگری انتقال داده شده اند.

او همچنین گفت:

هیچ چیزی در بلاک چین ناپدید نمی‌شود.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *