Bizdrone

تشکیل گروه ویژه از سوی G7 برای بررسی ارز دیجیتال فیس‌ بوک

ارز دیجیتال

با توجه نمودن  به بالا گرفتن  تردیدها و بحث‌ها ی مربوط با قانون‌گذاری لیبرا، ارز دیجیتال فیس‌بوک، فرانسه در حال ایجاد کارگروهی در گروه هفت برای بررسی این موضوع میباشد.

به نقل از کوین‌دسک، خبرگزاری رویترز در روز جمعه (۳۱ خرداد) در گزارشی  اینگونه نوشت که رئیس بانک مرکزی  فرانسه ،آقای فرانسوا ویلروی (Francois Villeroy)، اعلام داشت که این کارگروه  به وسیله ی بنوا کوئر (Benoit Coeure)، که  یکی از اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا میباشد هدایت خواهد شد و چگونگی قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال برای  اجتناب  وجلوگیری از پول‌شویی و همچنین مشکلات دیگر را مورد بررسی قرار خواهد داد.

احتمال میرود این اقدام در پی ابراز نگرانی‌های وزیر دارایی فرانسه آقای برونو لومر (Bruno Le Maire)، در روز سه‌شنبه در زمینه با امکان رشد لیبرا و جایگزین ارزهای سنتی شدن، انجام گرفته است. او از روسای بانک‌های مرکزی گروه G7 خواست تا  یک گزارش در زمینه ی  پروژه ارز دیجیتال فیس‌بوک برای نشستی که قرار شده است در ماه جولای  انجام شود آماده کنند.

لومر در رابطه با پرسش هایی که آیا امکانش وجود دارد که لیبرا تبدیل به یک  ارز مستقل و همچنین پرقدرتی شود، اظهار داشت که :

نمی‌تواند و اصلا هم نباید اتفاق بیفتد.

ویلروی در سخنان روز قبل خود گفت:

فرانسه این مقصود را دارد که درمقابله با نوآوری‌ها، دیدگاهی آزاد و پذیرا داشته باشد اما درزمینه با قانون‌گذاری موضعی سخت‌گیرانه و ثابت قدم دارد.

تشکیل گروه ویژه از سوی G7 برای بررسی ارز دیجیتال فیس‌ بوک

فیس‌بوک برای نخستین بار در ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) با منتشردن نمودن وایت پیپر و معرفی شرکت پروژه کالیبرا و انجمن مستقل «ائتلاف لیبرا» که به ترتیب وظیفه گسترش و اداره این ارز دیجیتال را بر عهده دارند، جزئیات دقیقی از پروژه لیبرا ارائه داد.

لیبرا یک ارز دیجیتال باثبات میباشد و پشتوانه‌ آن ذخایری از دارایی‌ها است که این دارایی‌ها حاوی سبدی از اوراق بهادار دولتی و سپرده‌های بانکی است.

هدف نخستین این ارز دیجیتال، این میباشد که به عنوان ابزاری برای منتقل کردن پول در تمام جهان مورد استفاده قرار گیرد و هدف نهایی آن نیز به وجود اکوسیستمی برای خدمات مالی میباشد.

ویلروی نیز اظهار داشت که مفهوم ارز دیجیتال باثبات باید برای قانون‌گذاران تعریف شود.

از هنگام رونمایی فیس‌بوک از پروژه ارز دیجیتالش، تنظیم‌کنندگان و قانون‌گذارن دیگر من جمله  بریتانیا و ایالات متحده نیز در رابطه با دشواری ها و مسائل بالقوه قانون‌گذاری لیبرا اظهار نظر کرده‌اند.

کمیسیون بانکداری، امور شهری مجلس سنای ایالات متحده و مسکن، برای بررسی به پروژه لیبرا در روز ۱۶ جولای جلسه‌ای  را برگزار خواهد کرد.

مارکوس فربر (Markus Ferber)، عضو آلمانی پارلمان اروپا در خواست کننده ی بررسی دقیق‌تر این پروژه شد و اذعان داشت:

هنگامی که شرکت‌ها ارز دیجیتالی معرفی و عرضه می‌کنند، اجازه فعالیت در انجمن قانون‌گذاری را نباید داشته‌ باشند.

مطابق با  تعریف صندوق بین‌المللی پول، G7، گروهی تشکیل شده از پیشرفته‌ترین و ثروتمندترین اقتصادهای جهان میباشد این گروه هم اکنون  مشتمل از ایتالیا، کانادا،، ژاپن، آلمان، بریتانیا و فرانسه و ایالات متحده است وریاست این گروه را نیز فرانسه عهده دار میباشد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *