Bizdrone

تاریخ احتمالی راه‌ اندازی اولین مرحله از اتریوم ۲.۰ مشخص شد/ نظر توسعه‌دهندگان چیست؟

اتریوم

قسمتی از نسخه‌ی تازه ی بلاک چین اتریوم، به اسم اتریوم ۲.۰ که منتقل کننده ی بزرگ پلتفرم از اثبات کار به سمت اثبات سهام (PoS) خواهد بود،این احتمال میرود که در نخستین روزهای ماه ژانویه ی سال  ۲۰۲۰ راه‌اندازی شود. این قسمت که فاز صفر (Zero Phase) نام دارد، فعال کننده ی زنجیره بیکِن  خواهد بود.

مطابق با گزارش کوین دسک، جاستین دریک (Justin Drake)، پژوهشگر بنیاد اتریوم، طی تماسی تلفنی با توسعه‌دهندگان اتریوم ۲.۰، تاریخی را برای به راه انداختن این بلاک چین پیشنهاد داده است. او همچنین نیز اعلام کرد که نخستین مرحله‌ی ایجاد این بلاک چین که «فاز صفر» نام دارد، تا ۳۰ ام ماه ژوئن کامل خواهد شد. وی  گفت:

هنوز کمی تا پایان سال ۲۰۱۹ هنوز کمی وقت باقی مانده است، در نتیجه فکر می‌کنم که برای به وجود آوردن نخستین بلاک اواخر سال ۲۰۱۹ زمان واقع‌بینانه‌ای باشد.

او در این تماس تلفنی گفت:

سوم ژانویه ۲۰۲۰ می‌تواند زمان مناسبی برای راه‌اندازی باشد (اشاره نمودن به ۱۱مین سالگرد جنسیس بلاک بیت کوین) اما برخلاف  گزارش‌های به دست آمده باید گفت که این تاریخ قطعی نیست.

یکی از محققان بنیاد اتریوم، یه نام  دنی رایان (Danny Ryan) اظهار داشته است  که این تاریخی را که معین کرده اند، نهایی نیست و امکان دارد  به خاطر اختصاص دادن وقت بیشتری به آزمایش کردن این بلاک چین، تغییر کند.

تاریخ احتمالی راه‌ اندازی اولین مرحله از اتریوم 2.0 مشخص شد/ نظر توسعه‌دهندگان چیست؟

                                                                             دنی رایان، یکی از محقق های بنیاد اتریوم

او همچنین تأکید کرد:

هرچند این امکان وجود دارد که این تاریخ محقق شود اما توسعه‌دهندگان طرف کلاینت هنوز هیچگونه  تاریخ مشخصی را اعلام نکرده‌اند؛ مخصوصاً آن که در حال حاضر شبکه‌ی آزمایشی چند کلاینتی را بررسی نکرده‌ایم. در هر مرحله از گسترش، مسائل پیش‌بینی‌نشده‌ای و نامشخصی پیش می‌آید، در نتیجه فقط به فعالیت خود ادامه داده و زمانی که با آنها برخورد کردیم، به حل  نمودن آن‌ها می‌پردازیم.

دریک در رابطه با موارد لازم برای راه‌انداختن فاز صفر به شکل پایدار، گفت است که در حال حاضر محققان در نظر دارند تا دست کم دو میلیون اتر (ETH) را در شبکه‌ی اتریوم ۲.۰ گرو گذاری کنند. مطابق با آخرین تخمین‌ها، اعتبارسنج‌های مربوط به این نسخه‌ از بلاک چین اتریوم، زمان راه‌اندازی، بیشتر از ۵۰۰ میلیون اتر را در این شبکه گرو خواهند گذاشت. قابل ذکر است که نقش این افراد شبیه به ماینرهای بلاک چین فعلی اتریوم خواهد بود.

حرکت به سوی نسخه دوم

از زمان شروع شدن شبکه‌ اتریوم هدف توسعه‌دهندگان آن حرکت به سمت مدل اجماع اثبات سهام، به نام سرنیتی (به معنی آرامش) بوده است. کاربرها به منظور ایجاد بلاک و اعتبارسنجی تراکنش در مدل اجماع اثبات سهام، قسمتی از کوین‌های خود را در شبکه قفل نموده اند تا با این کارقدر باشند اعتبار بلاک‌ها را تایید و پاداش دریافت نمایند.

برخلاف مدل اثبات انجام کار (PoW)، مدل کنونی اتریوم، میزان توکن‌های گرو گذاشته شده در درجه‌ اول بیانگر رقابت کاربران برای دریافت پاداش در ازای صرف انرژی محاسباتی است.

تاریخ احتمالی راه‌ اندازی اولین مرحله از اتریوم 2.0 مشخص شد/ نظر توسعه‌دهندگان چیست؟

                                                                     آقای جاستین دریک (Justin Drake)، محقق بنیاد اتریوم

برای آن که ماینرهای فعلی اتریوم در هنگام تعویض مدل اثبات انجام کار به اثبات سهام در اتریوم ۲.۰، با امنیت کامل واطمینان، نقش اعتبارسنج را عهده دار شوند، قرار بر این شده است که در همایش ماه اکتبر دِوکُن (Devcon)، نشست سالانه‌ی بنیاد اتریوم،  برای گرو گذاشتن اترهای مورد نیاز یک قرارداد سپرده‌گذاری در نظر گرفته شود. دریک افزود:

ایده‌ی ما آن است که کوشش کنیم قبل از روز ایجاد جنسیس بلاک، این قرارداد سپرده را راه‌اندازی کرده تا اعتبارسنج‌ها برای سپرده‌گذاری وقت داشته باشند. یکی از راه‌های ایجاد کردن این قرارداد، برگزاری مراسمی مربوط به آن در همایش دوکن خواهد بود. یکی از علتهای برگزاری مراسم به شکل عمومی این است که می‌توانیم بر روی آدرس دقیق این قرارداد به توافق رسیده و از قراردادهای  که ممکن است در آنها کلاه برداری اتفاق بیفتد جلوگیری.

با اینکه همچنان تاریخ فاز صفر اتریوم ۲.۰ نهایی نشده،است میتوان با توجه داشتن به تجربیات گذشته گفت که توسعه‌دهندگان و همچنین محققان اتریوم به احتمال زیاد، شبکه‌ی اصلی را در ماه ژانویه آینده راه‌اندازی خواهند نمود .ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، به وجود آورنده ی اتریوم در ایمیلی به کوین دسک اینچنین نوشت:

بر پایه ی تجربه‌ای که از اتریوم ۱.۰ دارم، به طور قطع می‌توانم  بگویم که تا انتهای ماه ژانویه و یا اوایل سال ۲۰۲۰، این فاز را اعمال خواهیم کرد. برای مثال، میتوان به این مطلب اشره کرد که مرحله‌ی بررسی پروتکل اتریوم ۱.۰ را برای ژانویه‌ی ۲۰۱۵ در نظر گرفته بودیم و نهایتا آن را در جولای ۲۰۱۵  راه‌اندازی کردیم.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *