Bizdrone

تاریخچه پول و ارزهای دیجیتال

بیت کوین

تاریخچه پول و آینده بیت کوین

قبل از گفتن هر چیزی لازم به ذکر است که این مقاله فقط  بررسی استفاده‌های پول و بیت کوین در زمان حال  و در طول تاریخ است. از سمتی دیگر در این نوشته قصد داریم تا جایگاه بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی را در نظام‌های مالی آینده بررسی و تحلیل کنیم؛ در این مطلب هیچ‌گونه پیش‌بینی قیمتی صورت نگرفته و هیچ اتفاقی در این حوزه‌ها تضمین نمی‌شود.

«یووال هاراری» در کتاب Sapiens که در سال ۲۰۱۱ به چاپ رسید نوشته است:

پول در مکان‌ها و زمان‌های متعددی ایجادشده است. گسترشی، این‌چنینی نیاز به هیچ ابزار خاصی ندارد، زیرا این تغییر تنها انقلابی ذهنی خواهد بود. ایجاد یک پول فقط  نیازمند واقعیتی ذهنی است که در اذهان افراد و تصورات آنها ریشه دارد.

پول سکه یا اسکناس بانکی نیست. پول چیزی است که انسان به صورت آگاهانه اقدام به استفاده از آنها برای تبادل چیزهایی می‌کنند که ارزش‌دارند و می‌توانند در قبالش خدمات یا کالاهایی را دریافت کنند.

گزاره ارزش بیت کوین، یک ارز دیجیتالی نمی باشد. ۹۰ درصد پول‌های موجود به صورت دیجیتالی هستند. گزاره ارزش بیت کوین اصولیست که ارزشش را به‌عنوان یک ارز دیجیتالی تضمین می‌کند.

بیت کوین و تکامل پول
بیت کوین و تکامل پول

 

پرده اول: تاریخچه پول

تاریخچه پول و آینده بیت کوین

بر اساس شواهد، داستان از زمان جمع‌کردن و شکار شروع شد، مسائلی که بیشتر از نود درصد تاریخ بشریت را تشکیل می‌دهند. در طول آن دوره، انسان‌ها به موجوداتی همه‌فن‌حریف شباهت داشتند که تمامی مهارت‌های لازم برای بقا را یاد می‌گرفتند. ناخودآگاه، تصویری به این شکل به ذهنمان خطور می‌کند: یک غار که در آن فردی سعی می‌کند تا با فروختن پوست خرگوش به فردی دیگر، مایحتاج مورد نیازخود که مثلا گوشت را فراهم کند. امروزه از اینگوه تبادل با عنوان تبادل کالا با کالا یا معامله پایاپای یاد می‌شود، سیستمی که در نخستین روزهای تولد مفهوم تراکنش، مورد قبول همگان قرار داشت.

ذکر عبارت مورد قبول ازآن‌ جهت است که «دیوید گریبر»، انسان‌شناس، در این مورد باور دارد که مفاهیمی مانند معامله پایاپای در دوران ابتدایی خود درحقیقت قبل از مفهوم پول وجود نداشته‌اند. ولی در صورت وجود آن نیز، به شکل امروزه آن و تبادلات هرروزه نبوده است. فکر کنید که چقدر سخت می‌شود اگر شما کالایی را داشتید که هیچ‌کس تمایل به معامله با شمارا نداشت. در این صورت بقای شما خیلی طولانی نمی‌شد. یا برای مثال اگر کالای شما یک ماموت مرده بود چه اتفتقی رخ میداد؟ آیا امکان داشت که شما ماموت را برای تجارت همه‌جا دنبال خودتان می‌کشیدید؟

نان‌آور خانواده

تاریخچه پول و آینده بیت کوین

حدوداً در دوره چهارم زمین‌شناسی، یعنی آخرین عصر یخبندان که ده هزار سال پیش اتفاق افتاده، بومی‌سازی تولید گندم، غلات و پرورش حیوانات، با افزایش جمیعت و یکجانشینی در بین انسان‌ها، قوت گرفت. این در صورتی بود که چنین بومی‌سازی‌هایی موجب رونق و ظهور کشاورزی شد. اینجا بود که با یک جا جمع شدن جمعیت ها، جوامع شکل گرفتند. در همین زمان بود که نیاز به یادگیری تمام فنون کم‌رنگ شد. به‌جای این کار، هر شخص شروع به برگزیدن یک حرفه خاص کرد.

عده‌ای کار کشاورزی را پیش گرفتند و عده‌ای خیاطی و خیلی زود شغلی با عنوان حسابداری به وجود آمد. زیرا چنین سیستمی نمی‌توانست تنها با یک حرفه برای هر فرد پیش برود. یک تاجر لباس می‌توانست به یک کشاورز لباس پیشنهاد دهد و در مقابلش گندم بگیرد، اما یک کشاورز به لباس جدید احتیاج نداشت زیرا نیاز کشاورز به لباس مثل نیاز تاجر به گندم روزانه نبود. برای گرفتن غذا در سیستم پایاپای، یک خیاط باید قبل از اینکه رنگ نان را سر سفره خود می‌دید، فرایند طولانی را طی می‌کرد تا محصول خود را با نان عوض کند. این چنین شد که تلاش برای دستیابی به نان و آوردن آن بر سر سفره، نان‌آوری نام گرفت!

قوانین باستانی تعیین پول

تاریخچه پول و آینده بیت کوین

نیاز یک سیستم کنترل‌شده تراکنش‌ها موجب شد تا راه برای ظهور پول باز شود. پول باعث می‌شد تا هم الگویی برای سنجش ارزش یک کالا به وجود بی آید و هم امکان انجام معاملات ایجاد می‌شد. اما ظهور پول فاصله‌ی زیادی با ظهور کاغذ و سکه داشت. کاغذ و سکه‌ای که امروزه به یکی از دوست‌داشتنی ترین قسمت های زندگی ما تبدیل‌شده است. پوسته صدف یکی از نخستین و محبوب‌ترین اشکال پول بود که در آفریقا و آسیا از آن استفاده می‌شد. درحقیقت این صدف‌ها تا قرن نوزدهم میلادی به‌نوعی یک ارز مبادله‌ای در آفریقا (به‌ویژه اوگاندا) بودند.

بانک‌های ماقبل تاریخ نخستین بار در منطقه بین‌النهرین مشاهده شدند، جایی که در آن مردم اشیای قیمتی خود را برای تجارت یا نگهداری از آنها به آنجا می‌سپردند. با این سیستم جدید، نیاز به ایجاد گزارش‌ها دریافت‌ها و پرداخت‌ها ضروری به نظر می‌رسید. با ایجاد چنین سازوکاری نخستین دفتر کل نیز اختراع شد.

ولی ایجاد و ساخت پول، اتفاقی نبود که از بین‌النهرین آغاز و از طریق یک اجماع همگانی به همه جای دنیا منتقل شود. درست مثل امروز، در آن دوران نیز ارزهای بسیاری وجود داشتند و پوسته صدف‌ها به‌عنوان یک ارز جهانی موردقبول نبودند. غلات، البسه و دیگر اشیای از این قبیل، همه و همه به‌عنوان یک ارز دارای ارزش بودند. این در صورتی است که شاید تمام این موارد از یکدیگر متفاوت باشند، اما در ویژگی‌های بنیادی، همه یکسان‌اند:

یک: همه آنها فیزیکی می باشند. هیچ‌وقت ایده‌ها و مفاهیم نمی‌توانند به‌عنوان یک ارز استفاده شوند. صد البته شاید ایده‌ها موجب ایجاد و کسب پول شوند، اما هیچ‌وقت نمی‌توانند خود پول باشند.

دو: ازلحاظ فیزیکی پایدار باشند. تنها  قابل لمس  بودن یکشی برای تبدیل‌شدن به پول کافی نیست. شاید اگر هر جامعه‌ای با برگ درختان معاملات خود را انجام دهد، با یک باد ورشکست شود! مشکل اساسی اینجاست که آیا می‌توانید پنجاه برگ را در جیب خود بگذارید؟

سه: کسب رضایت جامعه برای قبول آنها ملزوم است. اگر دو اصل بالا نیز برای یک ارز رعایت شوند، بدون اجماع از کجا می‌توان فهمید که ارزی که در اختیاردارید، به وسیله بقیه موردقبول واقع می‌شود؟ درحالی که هرکسی ارز مخصوص به خود را داشته باشند، اطمینان از جواب چنین سؤالی غیرممکن است.

پیدا کردن دو ویژگی اول در مواردی مثل صدف‌ها، غلات و البسه، راحت است اما برآورده کردن مسئله سوم، کمی دشوار خواهد شد. بدون در نظر گرفتن چنین اصلی، پذیرش و دوام  یک ارز را نمی‌توان تضمین کرد. تقریباً در سال ۶۰۰ قبل از میلاد، با اختراع سکه، مشکل آخر هم حل شد.

امکان بهره‌مندی از نظارت‌های مرکزی به‌وسیله سکه‌ها

مشکلی که در رابطه با غلات به‌عنوان پول وجود داشت، این بود که می‌توانستید غلات بکارید و غلات بیشتری برداشت کنید. این مسئله در مورد صدف‌ها نیز وجود داشت و شما می‌توانستید با سر زدن به ساحل پول دربیاورید. در این صورت چطور می‌توان سیستمی مالی تنظیم کرد که درعین‌حال که هرکسی می‌تواند هر زمان که اراده کند پول بیشتری دربیاورد، مطمئن هم باشد؟ این موضوع همان بغرنجی بود که سکه موفق به عبور از آن شدند.تاریخچه پول و آینده بیت کوین

مردمان «لیدی» در یونان باستان نخستین انسان‌هایی بودند که شروع به ضرب سکه کردند. پانصد سال بعد، شهرهای بزرگ‌تری مثل آتن نیز اقدام شبیه آن را انجام دادند. بر خلاف غلات و صدف، این امکان برای مردم وجود نداشت که در طبیعت طلا و نقره پیدا کنند و با ذوب کردنشان سکه درست کنند. حتی امروزه نیز باوجود فناوری‌های پیشرفته، چنین کاری بیشتر از توانایی ما انسان‌هاست.

برای اینکه هر سکه‌ای دارای نشانی مشخص بر روی خود باشد، حاکمان اقدام به حک کردن چهره‌های خود یا نشان‌های ملی روی آنها کردند تا از این طریق به مردم تضمین دهند که وجود چهره آنها بر روی سکه، ارزش آن را تعیین می‌کند. برای مثال تا وقتی که تمدن آنها باقی بماند، سکه‌ها نیز دارای ارزش‌ می باشند. این تغییر رویه به سمت سکه‌ها موجب شد تا به‌وسیله سکه و ارزهایی که در نظر مردم مورد قبول بودند، این چرخه تحت نظارت و کنترل حاکمان باشد.

ظهور کاغذ

تاریخچه پول و آینده بیت کوین

درعین‌حال که اختراع سکه موجب  حل شدن مشکلات بسیار زیادی شد، اما نقاط ضعفی نیز برای آنها وجود داشت. برای مثال، سکه‌ها از فلزات گران‌بهایی مثل طلا ساخته می‌شدند. با گردش سکه‌ها و افزایش منابع، در دسترس بودن چنین فلزاتی نیز کمتر و کمتر می‌شد. همچنین، سکه‌ها وزن سنگینی داشتند و فضای بسیاری را اشغال می‌کردند که حمل آنها را بسیار دشوار می‌کرد. چنین مشکلات باعث شد تا کاغذ ساخته شود.

صد سال پیش از میلاد مسیح، چینی‌ها نخستین نمونه از کاغذ را ابداع کردند. کمی بعد نیز نخستین استفاده از کاغذ صورت گرفت. مردم به‌جای اینکه سکه‌ها را به دنبال خود بکشند، می‌توانستند اشیای قیمتی خود را نزد بانک‌ها به امانت بگذارند؛ بانک هم برای تضمین ارزش این اشیا، کاغذی امضاشده را به افراد تحویل می‌داد. چنین سازوکاری بر پایه اعتماد بناشده بود و اشیا در مقابل یادداشت امضاشده، در اختیار افراد قرار می‌گرفت. در اینجا به‌جای تبادل اشیا، مردم می توانستند یادداشت ها را معامله کنند.

با حمله مغول‌ها به چین و غارت کردن آن کشور، فناوری تولید کاغذ و استفاده از آن به‌عنوان یک ارز را نیز از چینی‌ها یاد گرفتند. در قرن سیزدهم میلادی، «مارکوپولو»، پول کاغذی را به اروپا می‌آورد و در قرن ۱۷ میلادی طلاسازان زیادی با استفاده از برگه‌های کاغذ به‌عنوان اوراق قرضه به دادوستد می‌پرداختند. این اوراق قرضه خود به وسیله طلایی که در اختیارشان بود پشتیبانی می‌شدند.

ازآنجایی‌که مردم از کاغذ و یادداشت‌های کاغذی برای تمام معاملات خود استفاده می‌کردند، بانک‌های اروپایی آغاز به تولید اسکناس‌هایی کردند که می‌شد تمام آنها را یکجا پشتیبانی کرد و دیگر نیازی به پشتوانه سازی برای تک‌تک آنها نبود. زیرا به عقیده آنها امکان ندارد که تمام افراد در یک زمان، معادل اوراق خود طلا درخواست کنند. این نخستین سیاست و استفاده‌ای بود که به شکل امروزی از پول انجام می شد..

دور شدن پول از طلا

تاریخچه پول و آینده بیت کوین

امروزه طلا و نقره پشت ارزها را نمی‌توان بازخرید کرد. ولی اوضاع  تا دهه سی میلادی این‌چنین نبود. در آن زمان هر دلاری که چاپ می‌شد، تضمینی برابر باارزش ۰.۴ دلار طلا را داشت. آمریکایی‌ها برخلاف اروپایی‌ها اعتقاد داشتند که ممکن است روزی تمام جمعیت خواهان ارزش پول خود باشند. به همین دلیل آنها در ارزش طلای پشت هر دلار ارفاق کردند.

این در صورتی بود که اوایل این دهه، ازنظر اقتصادی زمان مناسبی برای ایالات‌متحده نبود. رکورد بزرگ در سال ۱۹۲۹ به وقوع پیوست و بازار سهام کاهش پیدا کرد.

برای زنده سازی دوباره اقتصاد آمریکا، «فرانکلین دی روزولت»، رئیس‌جمهور وقت، تصمیم گرفت که برای اجرای برنامه‌های بودجه‌ای خود، اسکناس چاپ کند. متاسفانه، باوجود مقادیر محدود طلا، دست او بسته بود، از سمتی به دلیل رکود نمی‌توانست مالیات‌ها را افزایش دهد و به دلیل عدم وجود طلای کافی، امکان چاپ اسکناس نیز وجود نداشت. رکود بزرگ موجب شد تا هر شخص به یک جوینده طلا تبدیل شود. مردم از ترس اینکه تمام اقتصاد از هم بپاشد جلوی در بانک‌ها صف می‌بستند. این در صورتی بود که بانک‌ها برای هر دلار تنها ۰.۴ دلار پشتیبان در اختیار داشتند.

به همین دلیل در سال ۱۹۹۳، روزولت به‌شکل غیرقانونی مالکیت طلاها را به اسم خود تغییر داد. او به‌دلیل جلوگیری از برداشت ذخایر طلا از بانک‌ها، آنها را سه روز تعطیل کرد. بعد اآن بود که مالکیت شخصی طلا برای شهروندان ممنوع شد. با تبدیل‌شدن این کار به جرم، هر شخصی که طلا در اختیار داشت، به ده سال زندان محکوم می‌شد. تمامی مردم موظف بودند که طلاهای خود را به بانک مرکزی فدرال تحویل دهند و درقبال آنها پول کاغذی دریافت کنند.

علیرغم اقداماتی که هنوز هم جای بحث فراوان دارد، چنین نقشه‌ای نتوانست جلوی رکورد بزرگ را بگیرد و این حادثه  تا شش سال بعد هم ادامه داشت. ابعاد صدمات این حادثه بسیار وسیع بود به‌شکلی که در سال ۱۹۷۱، رئیس‌جمهوری «ریچارد نیکسون»، رسماً اعلام کرد که دیگر طلا پشتیبان دلار نخواهد بود. در اختیار داشتن طلا نیز تا سال ۱۹۹۷ غیرقانونی باقی ماند. رئیس‌جمهور «فورد» در صورتی خرید و فروش طلا را قانونی کرد که اصلاً نمی‌دانست این کار غیرقانونی بوده است!

سیستم‌های مالی امروزی

تاریخچه پول و آینده بیت کوین

حالا نوبت به سیستم‌های مالی امروزی رسیده است. کمی پیش تر از سیستم‌های معاملات پایاپای گفتیم و فهمیدیم که چنین معاملاتی بر اساس ارزش اشیا مختلف تعیین می‌شد. بعد از آن استفاده از غلات و صدف را به‌عنوان ارز مورد بررسی قراردادیم. با توسعه حکومت‌ها کم‌کم پای سکه به معاملات مردم باز شد و با دشوارتر شدن حمل سکه‌ها، نوبت به کاغذ بود که جایگزین آنها شود.

با پر رنگ‌تر شدن نقش کاغذ در تراکنش‌هایی که امروزه انجام می‌ گردد، دولت‌ها توجه بیشتری را نسبت به ارزهای کاغذی نشان دادند. مدت طولانی نگذشت که ارزها کاملاً از وابستگی خود به فلزات گران‌بهایی درآمدند که ارزش خود را در اثر همان‌ها می‌دانستند. در همین موقع بود که ارزش پول‌های کاغذی به وسیله دولت‌ها تنظیم می‌شد و دولت‌ها ضمانت می‌کردند که این اوراق ارزش‌دارند.

امروزه حتی ارزهای کاغذی هم تنها ارز درستی نیستند که بحث بر سر آنها وجود دارد. یووال هاراری در کتاب خود نوشته:

حتی امروز نیز اسکناس‌ها و سکه‌ها، از اقسام کم یاب پول به‌حساب می‌آیند. مجموع پول‌های دنیا شصت تریلیون دلار می باشد، بااین‌وجود جمع تمام سکه‌ها و اسکناس‌های دنیا چیزی  کمتر ۶ تریلیون دلار است. بیش از نود درصد تمام پول‌های دنیا، فقط در سرورهای رایانه‌های وجود دارند.

به‌عبارت‌دیگر نود درصد تمام ارزهای جهان، به‌شکل ارز دیجیتالی است! البته این آمار سال ۲۰۱۱ گرفته‌شده و امکان دارد امروز، این ارقام بالاتر نیز باشند.

پرده دوم: ورود بیت کوین

تاریخچه پول و آینده بیت کوین

در سال ۲۰۰۹، فرد یا گروهی ناشناس با عنوان «ساتوشی ناکاموتو» مقاله‌ای را انتشار دادند. در بین این مقاله ایده ارزی همتا به همتا، غیرمتمرکز و بدون نیاز به اطمینان بین طرفین، عرضه شد که بیت کوین نام داشت. از اصلی‌ترین اصول این ارز می‌توان به اساس زیر اشاره کرد:

غیرمتمرکز بودن: درخصوص بیت کوین هیچ‌گونه نظارت مرکزی‌ای وجود ندارد. فقط مشترکین این اقتصاد می باشند که باعث بقای آن می‌شوند.

بی‌نیازی به اطمینان طرفین: این روش  تضمین می‌کند که بدون نیاز به اطمینان می‌توان وضوح  و دقت را به ارمغان آورد. همچنین، سیستم‌های متمرکز، جامعه را مجبور به اطمینان کردن می‌کنند. برای مثال من اعتماد می‌کنم که بانک من پول‌های مرا از دست نمی‌دهد.

همتا به همتا: در این روش انجام تراکنش‌ها، واسطه از بین می‌رود. درنهایت انجام یک تراکنش و معامله مستقیماً به وسیله طرفین انجام می‌ شود.

در این مقاله از سیستم اثبات کار که از روی Hashcash ارائه شده به وسیله «آدام بک» در سال ۱۹۹۷، استفاده‌شده بود. ناکاموتو با بازنویسی سیستم بک توانست سازوکاری که بیت کوین بر اساس آن عمل می‌کند را معرفی کند.

بخش عمده ارزش بیت کوین به‌واسطه اولین بودن آن در عرصه ارزهای دیجیتالی نیست. همان‌گونه که قبلاً اشاره کردیم، هم اکنون نود درصد تمام ارزهای جهانی در اشکال دیجیتالی وجود دارند. درست مثل ایالت متحده که قبل تر برای هر دلار ارزشی معادل ۰.۴ دلار طلا را به‌عنوان پشتوانه در نظر گرفته بود؛ در سیستم مالی کنونی برای هر نه دلاری که به‌شکل دیجیتالی وجود دارد، یک دلار فیزیکی چاپ می‌شود. مفهوم یک ارز دیجیتالی دقیقاً همان سازوکاری می باشد که شما با هر بار استفاده از کارت اعتباری‌تان، از آن استفاده می‌کنید.

گزاره ارزش بیت کوین با بلاک چین و اصل غیرمتمرکز آن و تجربه یک ارز دیجیتالی تعریف می‌شود. به‌عبارت‌دیگر یک تراکنش همتا به همتای مستقیم، بدون نیاز به اطمینان و غیرمتمرکز است که تعیین‌کننده ارزش گزاره بیت کوین است. اهمیت بالای چنین مسائلی همیشه در بین حباب‌های قیمتی وبرنامه های سرمایه گذاری پیرامون آن گم می‌شود. حالا وقتی پرده این حباب‌ها را کنار بزنیم چیزی که خواهیم دید، پشت کردن به کنترل‌ها و چرخه‌هایی است که از طریق دولت‌ها مدیریت می‌شود.

سیستم مالی جدید از رشد جهانی بهره می‌برد

تاریخچه پول و آینده بیت کوین

درهمین حال که ما فکر می‌کنیم از طریق خدماتی مثل اینترنت به یکدیگر متصل هستیم، حقیقت این است که ما در دنیای امروز از یکدیگر جداییم. جهانی کردن تمام جنبه‌های زندگی در زمان حال چیزی مشابه به یک رؤیای عاشقانه است. هم اکنون ۳۹ درصد از جمعیت فعلی دنیا که چیزی در حدود سه میلیارد نفر را در بر می‌گیرد، هیچ‌گونه دسترسی‌ای به بانک ندارند. شاید باوجود چنین موردی کمی فکر کنیم که ما جزو نیمه‌ی مرفه جامعه باشیم!

متصل شدن جهان و جهانی‌شدن انسان‌ها و رابطه های آنها فشاری را بر جامعه تحمیل می‌کند که به‌وسیله آن نیاز به یک ارز در مقیاس جهانی پر رنگ‌تر خواهد شد. سعی کنید که مقادیر زیادی پول را به آن‌طرف مرزها انتقال دهید؛ در این حالت می‌توانید احساس کنید که بسته به کشوری که در آن زندگی می‌کنید، این کار چقدر دشوار و دردسرساز و گران و آهسته خواهد بود. علاوه بر وجود نود درصدی ارزها به‌صورت دیجیتالی، روند انتقال این پول‌ها به‌قدری آهسته و پراز مانع است که جلوی پیشرفت جهان را می‌گیرد.

تغییرات پول و تراکنش‌ها در طول تاریخ بشریت، دائما رو به‌سوی بهبود داشته است. معاملات پایاپای جای خود را به معاملات از طریق صدف‌ها و غلات داد که به‌ وسیله آن تراکنش‌ها و تبادلات ساده تر شد. صدف‌ها هم جای خود را به سکه‌هایی دادند که به‌شکل محدود از فلزات گران‌بها ساخته‌شده بودند. به این صورت تضمین بهتری از ارزش این سکه‌ها فراهم شد. تبادلات از طریق سکه‌ها نیز جای خود را به اسکناس‌هایی داد که از طریق فلزات گران‌بها پشتیبانی می‌شدند. اخیر نیز پشتیبان ها برای کنترل بهتر و مسائلی مانند تورم، از اشیای قیمتی تغییر کرده‌اند. امروز استفاده از اسکناس‌ها کمتر و کمتر می‌شود وشکل های دیجیتالی پول در حال جایگزین شدن می باشند.

باوجود محدودیت ها و موانع در سطوح سیاسی، جایگزین اسکناس‌ها با انواع دیجیتالی پول در سطوح اجتماعی در حال انجام است. تلاش‌های بشری برای  اتصال ورای مرزها و رابطه های  سیاسی در حال اجرا می باشد. چنین تلاش‌هایی برای  تغییر از یک چرخه کنترل‌شده از طریق دولت‌ها به یک نقطه عطف صورت می‌پذیرد. جایی که کاربران باید از بین اعتماد یا رهاسازی یکی را انتخاب کنند. آینده نیازمند راهکاری دیگر می باشد تا در سیستم جدید مالی بتوان تراکنش‌ها را انجام داد.

شاید بیت کوین راه چاره نباشد

تاریخچه پول و آینده بیت کوین

اصولی که بلاک چین از طریق بیت کوین عرضه می‌کند شاید یک راهکار دیگر باشد. بیت کوین برای غیرمتمرکز بودن ساخته‌شده است؛ این به این معنی است که  از هر تراکنش یک نسخه  برای تمام افراد حاضر در شبکه، وجود خواهد داشت. این افراد در تائید تراکنش‌ها قبلی و بعدی در شبکه هم نقش دارند. با این کار تمامی افراد حاضر در کارها موثر هستند و این وظیفه یک فرد یا نهاد نیست. در اینجا جامعه یک کلیت است. علاوه بر آن هر چه تعداد کاربران بیت کوین بیشتر باشد، بهبودها شبکه نیز بیشتر می شود  وهمچنین  امنیت آن بالاتر خواهد بود. زیرا هر چه جامعه بیت کوین بزرگ‌تر باشد، بلاک چین آن بزرگ‌تر خواهد بود و هر چه این بلاک چین بزرگ‌تر باشد، در مقابل حملات هکرها مقاوم‌تر خواهد بود.

ازآنجایی‌که بیت کوین نخستین ارز دیجیتالی دنیاست، به‌دلیل شهرتش ارزشمند‌است. از سمتی دیگر نمونه‌ای از یک ارز دیجیتالی مناسب را عرضه می‌کند و تاییدی بر این ادعاست که یک مفهوم می‌تواند کارساز و نیز سودمند هم باشد. طی یک دهه بیت کوین به یک موضوع جهانی تبدیل شده است.

قبل تر گفته شد که شاید بیت کوین راه حل  نباشد. درصورتی که ایده اصلی بیت کوین که از طریق ساتوشی ارائه شد، برای مردم عادی‌ای بود که در اثبات تراکنش‌های شبکه موثر باشند و از این راه به پاداش برسند، عده‌ای فهمیدند که باقدرت پردازشی بیشتر می‌توان سریع‌تر و آسان تر تراکنش‌ها را تائید نمود و به این وسیله دست بالاتری را برای خود داشته باشند. ازنظر فنی بیت کوین از الگوریتم SHA-256 در عملیات‌های هش خود استفاده می‌کند؛ در این الگوریتم با بالاتر رفتن میزان قدرت پردازشی، خروجی نیز بالاتر خواهد بود. امروز بسیاری از دستگاه‌های ASIC این شانس را دارند که بتوانند از پاداش‌های شبکه بیت کوین بهره ببرند.

تولید بیت کوین درحقیقت روند به‌روزرسانی دفتر کل این شبکه می باشد. همچنین با بالاتر رفتن سرعت رایانه یا رایانه‌ها، می‌توان پاداش‌های بیشتری هم دریافت کرد.

تاریخچه پول و آینده بیت کوین

در آن روی سکه از نقاط ضعف چنین سازوکاری می‌توان به گران بودن هزینه‌های آن به‌خصوص هزینه‌های مربوط با برق اشاره کرد. طبق آمارهای وب‌سایت «دیجی کونومیست»، میزان برق مصرفی نگهداری شبکه بیت کوین چیزی در حدود برق مصرفی کشور الجزیره می باشد. این مقدار کمی کمتر از سه میلیارد دلار است. دی‌اکسید کربنی هم که از یک تراکنش بیت کوین حاصل می‌شود با دی‌اکسید کربن ۵۱۰ هزار تراکنش کارت‌های ویزا برابری می‌کند.

حقیقت این است که بلاک چین بیت کوین برای صرف چنین انرژی‌ای طراحی نشده است. برای بهره‌مندی از پاداش یک تراکنش بیت کوین، ده دقیقه زمان لازم است؛ این زمان در مورد یک رایانه یا یک‌میلیون رایانه یکسان می باشد. مقدار انرژی مصرفی از آنجایی بالا می‌رود که حجم گسترده‌ای از رایانه‌ها برای دریافت این پاداش در حال رقابت‌ می باشند. برای مثال اگر بیت کوین بتواند بر این مشکل غلبه کند، می‌تواند به اصلی‌ترین نامزد برای یک ارز جهانی تبدیل شود.

یکی از اساسی ترین انتقادها که بیت کوین و استفاده از آن به‌عنوان یک ارز جهانی وارد می‌شود، استفاده از بیت کوین به‌عنوان ارز اصلی برای عملیات‌های قاچاق می باشد. ولی باید گفت که چنین فعالیت‌هایی قبل از تولد بیت کوین نیز وجود داشته و بعد از بیت کوین هم از بین نخواهد رفت. همین مسئله را می‌توان به‌تمامی جنبه‌های زندگی فعلی تعمیم داد. تراکنش‌های بیت کوین به همان اندازه می‌تواند پتانسیل فعالیت‌های غیرقانونی باشد که معاملات از طریق پول نقد این احتمال را به همراه دارد. به عبارتی دیگر اگر قصد انجام کاری وجود داشته باشد، قطعاً راه‌حلش نیز پیدا خواهد شد.

نیاز به جایگزینی پول‌های فعلی و یک سیستم مالی جدید غیرقابل‌چشم پوشی است. این به آن معنی نیست که بیت کوین سودمند یا غیر سودمند است بلکه تنها نگاهی به آینده انقلابی پول است.

ظهور ارزش

تاریخچه پول و آینده بیت کوین

علاوه براینکه آمریکا در حال حاضر دیگر دلار پشتوانه‌ی طلا ندارد، اما یک دلار همچنان یک دلار است. زیرا دولت ایالات‌متحده پشتیبان اصلی دلار می باشد. این داستان پشت پرده تمام ارزهای فعلی است و دولت‌های هر کشور، پول رایج آن کشور را حمایت می‌کنند.

درنهایت بحث دیگری که در میان می باشد، وجود مقبولیت خواهد بود. می‌توان گفت که مقبولیت به اندازه پشتیبانی دولت برای بدل شدن به یک ارز با ارزش در انجام تراکنش‌ها ضروری می باشد.

مقبولیت دنیای ارزهای دیجیتالی وجود دارد، ولی هیچ‌گونه بدنه‌ای از جنس دولت یا یک قدرت مرکزی در آن به چشم نمیخورد که بتواند ارزش آن را تضمین کند. از سوی دیگر برای به‌دست آوردن همین مقبولیت، ارزهای دیجیتالی از مشکلات ریزودرشت زیادی عبور کرده‌اند. در سال ۲۰۱۵ بود که توجهات بسیاری معطوف به ظهور قراردادهای هوشمند و ICOهایی شد که توسطاتریوم ایجاد شدند.

تاریخچه پول و آینده بیت کوین

ICO یک نوع رویداد می باشد که در آن حامیان اولیه یک سکه، بر پایه اهداف و باورهایی که پشت یک ارز جدید است، بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. این سرمایه گذاری‌ها معمولاً توسط یک ارز دیجیتالی قدرتمندتر صورت می‌گیرند. برای مثال فرض کنید که من قصد انتشار ارزی با نام «فودی کوین» را دارم. با ارائه یک ICO به مردم اعلام می‌کنم که چه رویکردهایی در مورد فودی کوین وجود دارد و اهداف آن  چیست. قیمت پایه را ۵۰۰ فودی کوین به ازای هر اتریوم تنظیم می‌کنم. هر فردی که نسبت به فودی کوین علاقه مند باشد، می‌تواند بر روی آن سرمایه گذاری کند. در حال حاضر ICOها محدودیت‌هایی از نظر  قانون گذاری دارند و درمقابل آنها باید جوانب مختلف امنیتی را لحاظ کرد. مثال بالا فقط برای فهم بهتر نحوه عملکرد ICOها آورده شد.

اگر امروز نگاهی به وب‌سایت «کوین لیب» بی اندازیم، چیزی بیشتر از سه هزار و سیصد ارز دیجیتالی متعدد را می‌بینم. طیف وسیعی از این ارزها به‌عنوان یک توکن اتریوم در دسترس می باشند و از دل ICOها بیرون آمده‌اند. این درصورتی است که بسیاری دیگر نیز با عنوان «سکه‌های گندیده» یاد می‌شوند که هدف خاصی پشت ایجادشان نیست. اما پروژه‌های جدید و جالبی نیز در میان آنها به چشم میخورد. از بازارهایی شبیه به «ای بی» گرفته تا خدماتی مانند «اوبر»، همه و همه از جمله پروژه‌هایی هستند که از ارزهای دیجیتالی برای انجام تراکنش‌های خود سود می‌برند. تعداد زیادی از این ایده‌ها در مراحل اولیه ارائه خود با شکست مواجه می‌شوند زیرا آنها بازنویسی و اختراع دوباره نمونه‌های پیشین خود می باشند.

با وجود همه اینها چنین لایه‌هایی برای حرکت رو به جلو فناوری ملزم می باشد. چنین تغییر شکل‌هایی را در مورد ملت‌های مختلف بارها و بارها مشاهده کرده‌ایم. در تازه‌ترین نوع آن می‌توان از چین نام برد. پس از استفاده از سیاست «دروازه‌های باز» در سال ۱۹۷۸ که اجازه تجارت به کشورهای دیگر را به چین می‌داد، این کشور به یکی از وسیع ترین قطب‌های صنعتی دنیا تبدیل شد. با رشد اقتصادی خود، از نظر فناوری نیز به درجات بالایی رسید. اما تمام این پیشرفت‌ها به‌نوعی نسخه ای از شرکت‌های فناوری در نقاط مختلف دنیا بود. این پیشرفت‌ها تا حدی بوده که در زمان حال بسیاری از ملل به دنبال بهره‌مندی از تکنولوژی‌های چینی هستند. شاید بتوان نمونه‌ای درست مشابه فیس‌بوک را در چین پیدا کرد که بسیار قبل از این غول شبکه‌های اجتماعی، پا به عرصه گذاشته. ارزهای دیجیتالی نیز به زودی به همین سمت کشیده خواهند شد.

قدم بعدی چیست؟

تاریخچه پول و آینده بیت کوین

استیو جابز می‌گوید:

شما نمی‌توانید با نگاهی روبه‌جلو، نقاط را به هم متصل کنید. فقط در صورتی این کار امکان‌پذیر می باشد که نگاهتان به سمت عقب باشد.  شما باید اعتماد داشته باشید که نقاط به‌گونه ای به یکدیگر متصل‌ می باشند.

ارزهای دیجیتالی را به‌سختی می‌توان فضایی قانون‌مند فرض کرد که بر پایه تجمع کاربران به وجود آمده است. چه آینده از آن بیت کوین باشد، چه از آن ارز دیجیتالی دیگر یا حتی چیزی مشابه آنها که هنوز ساخته نشده، حقیقت این است که ارزهای دیجیتالی و فضای کریپتو آماده یک تغییر روند در سطح جهانی هستند.

ازنظر اقتصادی، قرن‌هاست که پول‌ها از صدف‌ها گرفته تا پلاستیک، به دنبال برطرف کردن نیازهای جامعه می باشند. در جهان امروزی دیگر تنها بحث ملل مطرح نیست، بلکه یک کل واحد در میان می باشد. درنتیجه سیستمی برای جایگزینی سیستم فعلی لازم است. این به آن معنا نیست که حتماً این جایگزینی باید از طریق بیت کوین انجام بگیرد یا اینکه بیت کوین تهدیدی برای جهان مالی امروز است. فقط دیدی کلی است از انقلابی در مباحث مالی.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *