Bizdrone

بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

بیت کوین

بیت کوین در چند سال اخیر با نوسانات فراوان قیمت و اوج گرفتن های پی در پی، نام خود را در سراسر دنیا بر سر زبانها انداخته است و افراد زیادی را به فکر و تحقیق واداشته تا بپرسند بیت کوین چیست؟ هر چند جواب کامل به این پرسش به سادگی امکان پذیر نیست ولی در ابتدای این نوشته یک پاسخ ساده به شما می دهیم: بیت کوین یک نوع پول است؛ درست مثل طلا و نقره که سالها به وسیله انسانها برای تجارت استفاده می شدند که با گذشت زمان ا اسکناس و حواله ها و تراکنش های بانکی جایگزین شدند. تمام این ابزارها در برهه هایی از تاریخ نقش پول را در مبادلات انسانها داشته اند. بیت کوین نیز یک نوع پول و وسیله تجارت به وسیله اینترنت است و در این موضوع در واقع به حواله ها و تراکنش های بانکی شبیه است. اما برای  آشنایی کامل با جزئیات بیت کوین و روش کار با این پول خارق العاده، به صورت کامل باید به بخشهای متنوع آن بپردازیم.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین(نام لاتین:Bitcoin؛نماد:BTC)، یک پول یا ارز دیجیتالیست که به صورت الکترونیکی توزیع و استفاده می شود. شبکه این ارز دیجیتال به صورت  کاربر به کاربر و غیر متمرکز است. هیچ  نهاد یا شخصی این شبکه را کنترل نمی کند. ارز دیجیتال بیت کوین را نمی تواند خارج از برنامه ریزی انجام شده، چاپ یا ایجاد نمود و تعداد آن کم است. در کل ۲۱ میلیون بیت کوین برای همیشه تولید می شود. تراکنش های شبکه بیت کوین، در یک لاگ عمومی با تکنولوژی بلاک چین(blockchain) ذخیره می گردند.

در اولین مقالاتی که در وب فارسی درباره  بیت کوین نوشته شد، بیت کوین آینده پولهای دیجیتال نامگذاری شد. اکنون به آن آینده در حال نزدیک شدن هستیم ولی باید یک گام فراتر گذاشته و بیت کوین را آینده پول بنامیم. در واقع بیت کوین و تکنولوژی پشت این پول و مزایای این تکنولوژی، شرایطی را به وجود آورده تا به این نتیجه برسیم که سیستم کنونی مالی و پولی دنیا که سالها بر اساس آن تبادلات مالی انجام شده، یک اشتباه و ناشی از ضعف و عدم وجود تکنولوژی های دیجیتال بوده است. پولِ آینده، بیت کوین یا چیزی شبیه به آن خواهد بود.

چه کسی بیت کوین را ساخته است؟

بیت کوین برای نخستین بار در سال ۲۰۰۹ به عنوان یک نرم افزار متن باز به وسیله یک برنامه نویس ناشناس (یا گروهی از برنامه نویسان) تحت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. شایعات زیادی درباره هویت اصلی ساتوشی ناکاموتو مطرح شده است، اما اکثر افراد نام برده شده به عنوان خالق بیت کوین، این ادعا را رد کرده اند.
ناکاموتو خود را یک مرد ۳۷ ساله که در ژاپن زندگی می کند معرفی کرده است. با این حال از آنجا که تسلط او به انگلیسی بسیار خوب به نظر می رسد و هیچ نشانه ای از نرم افزار او در ژاپن وجود ندارد، در مورد این ادعا شک هایی وجود دارد. در اواسط سال ۲۰۱۰ ناکاموتو به سراغ موارد دیگری رفت و بیت کوین را در اختیار چند عضوسرمایه داروبر جسته  جامعه بیت کوین قرار داد. ساتوشی نام گاوین اندرسون را به عنوان برنامه نویس و توسعه دهنده اصلی اعلام نموده است. تخمین زده می شود که ناکاموتو دارای یک میلیون بیت کوین است، که ارزش آن با قیمت فعلی، در حدود ۶٫۵ میلیارد دلارمی شود. جهت مشاهده توضیحات کاملتر در مورد خلق کننده ی بیت کوین می توانید مقاله سازنده بیت کوین کیست؟ را مطالعه نمایید. همچنین برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، مطالب مرتبط با ساتوشی ناکاموتو را مشاهده نمایید.

چه کسی بیت کوین را کنترل می کند؟

به گفته ی گاوین آندرسن، اولین چیزی که او پس از ناکاموتو در این پروژه بر آن متمرکز شد، تمرکز زدایی بیشتر شبکه بیت کوین است. وی گفته که به گونه ای عمل کرده که حتی اگر با اتوبوس تصادف کند، این ارز دیجیتال به صورت خودگردان  و مستقل به وجود خودش ادامه می دهد.
از نظر بسیاری از مردم، مزیت اصلی بیت کوین، استقلال آن از دولت های جهان، بانک ها و شرکت ها می باشد. هیچ مقام و یا صاحب قدرتی قادر نیست در تراکنش های بیت کوین دخالتی داشته باشد، بر آنها مالیات بسته و یا پول مردم را به زور چپاول کند. علاوه بر این، فعالیت های بیت کوین کاملا شفاف می باشد. هر تراکنشی که انجام می شود در یک دفتر حساب گسترده عمومی به نام بلاک چین ذخیره می گردد.
بطور کلی، با این که بیت کوین به عنوان یک شبکه تحت کنترل نیست، این امکان را برای کاربرانش فراهم می کند تا کنترل کاملی بر تمام امورات مالی خود داشته باشند.

بیت کوین چطور کار می کند؟ بلاک چین چیست؟

یک کاربر در کیف پول خود فقط مقدار بیت کوین و نتیجه و مراحل  تراکنش ها را می تواند مشاهده کند. در پشت فرایندهای شبکه بیت کوین، یک دفتر حساب عمومی به نام بلاک چین قرار دارد. این دفتر حساب شامل تمام تراکنش هایی  که تا به حال پردازش شده می باشد. سابقه های دیجیتال تراکنش ها در به اصطلاح بلاک ها قرار گرفته اند. تراکنش ها به وسیله کاربران یا کیف پول آنها رمزگذاری شده و به شبکه ارسال می شوند. به این دلیل بیت کوین، ارز رمزپایه یا ارز رمزنگاری شده یا رمز ارز(cryptocurrency) نامگذاری شده است. این تراکنش های رمزگذاری شده سپس در بلاکها جای داده می شوند.
اگر شخصی سعی کند فقط یک حرف یا عدد را در یک بلاک تراکنش تغییر دهد، این کار بر تمام بلاک ها تاثیر میگذارد. از آنجایی که این یک دفتر حساب عمومی می باشد، تلاش های اشتباه یا تقلب می تواند به راحتی توسط هر کسی قابل تشخیص و اصلاح باشد. هر کاربر در کیف پول خود می تواند اعتبار و صحت هر مبادله را بررسی کند. صحت هر تراکنش به وسیله امضای دیجیتال مربوط به آدرس های ارسالی محافظت می شود.
به دلیل وجود فرایند تایید، امکان دارد تکمیل یک تراکنش در شبکه بیت کوین، چند دقیقه زمان ببرد. پروتکل بیت کوین به گونه ای طراحی شده  که استخراج هر بلوک در حدود ۱۰ دقیقه زمان می برد.

ویژگی های بیت کوین

بیت کوین

غیرمتمرکز بودن

یکی از هدف های اساسی ساتوشی ناکاموتو هنگام خلق بیت کوین، استقلال شبکه آن از هر گونه قدرت کنترل گر بود. این ارز دیجیتال رمزپایه به گونه ای طراحی شده است که هر شخص و هر کسب کار و همچنین هر دستگاه دخیل در تولید و تایید اعتبار تراکنش ها، بخشی از یک شبکه وسیع را تشکیل می دهند. همچنین طراحی طوری است که حتی اگر بخشی از شبکه از دسترس خارج شود، پول همچنان در حرکت خواهد بود.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *