Bizdrone

بیت کوین در صرافی کراکن ۱۲۰۰۰ دلار فروخته شد؛ ماجرا چه بود؟

بیت کوین

 

 در ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) صرافی آمریکایی کراکن با مشکلی مواجه شد که به تعدادی از کاربران اجازه می‌داد که بیت کوین را با قیمت خیلی متفاوتی به نسبت نرخ حقیقی بازار خریدوفروش کنند.

بر اساس گزارشی از کوین‌تلگراف، کراکن قردای آن روز در توییتی توضیح داد که این باگ در نتیجه آزمایش نمودن نوعی سفارش پیشرفته که همچنان هم منتشر نشده، به وقوع پیوسته است.

مطابق با گفته صرافی، در این روز و هنگامی که بیت کوین در تلاش بود تا قیمت ۱۰,۳۰۰ دلاری خود را حفظ نماید، تعدادی از مشتریان توانستند بیت کوین را با قیمت ۸,۰۰۰ دلار خریداری نموده و عده ای  دیگر هم نیز آن را به قیمت ۱۲,۰۰۰ دلار بفروش رسانند. این خریدوفروش‌ها به وسیله ی آزمایش کننده این ویژگی نوین و بدون وجود تسویه نقدینگی صورت گرفت.

بیت کوین در صرافی کراکن 12000 دلار فروخته شد؛ ماجرا چه بود؟

کراکن اینگونه توضیح داده است که این باگ باعث به اجرای سفارش‌هایی با گستره قیمتی ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ گردیده و در این بین هیچ  گونه نقدینگی  دیده نشده است. علاوه بر این نیزاین صرافی اعلام نمود که سفارش‌های استاپ (Stop Orders) با قیمت صحیح بازار تصحیح گردیده اند و نیز به کاربرانی که تحت تأثیر این باگ قرارگرفته‌اند هم توصیه نمود که بهتر است  در قسمت پشتیبانی یک تیکت را به ثبت برسانند.

سخنگوی کراکن هم متعاقباً تمام مبلغ از دست رفته را صد دلار اعلام نمود. این معامله فقط یکدفعه و به وسیله ی یک کاربر مشخص که در برنامه نسخه بتا حضور داشت، صورت گرفت. معامله‌گرانی که در برنامه بتا عضو نبودند هم بدون انجام  دادن هیچگونه کار بخصوصی از این باگ منتفع شده‌اند.

مؤسس و مدیرعامل کراکن ، جسی پاول هم در این رابطه گفت که  طی چندین ماه هزاران آزمون خودکار و انسانی  این ویژگی را پشت سر گذاشته است و اضافه نمود که کشف همه باگ‌ها هیچ‌ وقت امکان‌پذیر نخواهد بود. او اضافه کرد:

این موضوع را قبول می‌کنم که تطبیق این معامله به این صورت، اشتباه صرافی بوده است ولی هر اتفاقی که بعدازآن صورت گرفت با پیش بینی های ما بوده است. معاملات صورت گرفته، سفارش‌های استاپ و نیزدیگر سفارش‌ها هم نیزبه‌ خوبی عمل نمودند.

هم اکنون کراکن با حجم معاملات روزانه ۹۷.۹ میلیون دلار، پنجاه و ششمین صرافی عظیم ارزهای دیجیتال به حساب می آید. بر اساس گزارش ویل آلرت (Whale Alert)، در تاریخ ۱۴ سپتامبر یک کیف پول ناشناخته ۲۶۰ میلیون استلار (XLM) به ارزش بیشتر از ۱۵ میلیون دلار به این صرافی انتقال داد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *