Bizdrone

بلاک چین فقط برای سرمایه‌گذاری نیست!

بلاک چین فقط برای سرمایه‌گذاری نیست!

بلاک چین به جز سرمایه گذاری در زمینه های دیگر نیز کاربرد دارد  و می تواند برای بهبود بخشیدن به  فضاهای مختلف دیگری هم مورد استفاده قرار بگیرد. 

قبلا نیز این را گفته ام که بلاک چین تنها برای سرمایه گذاری نیست، باز هم می گویم… اصلا «بیت‌کوین را فراموش کنید! اصل قضیه، بلاک‌چین است…»

بلاک چین فقط برای سرمایه‌گذاری نیست!

چند وقت پیش در وب سایت OpenSource مقاله ای مشاهده کردم که کاربردهای بلاک چین را یادآوری می کرد. هر چند درون مایه این مقاله جدید نبود، ولی مطالعه آن به نوبه خود ارزش داشت:

به یاد ندارم که نخستین بار، کِی نام بلاک چین را شنیدم. البته، خوب خاطرم هست که دقیقا از کِی به بعد بیشتر نام آن به گوشم خورد!

این روزها بیشتر نام بلاک چین به گوشمان می خورد، و به لطف نوآوری های متعدد که در جهان متولد شده اند، بیشتر با کاربردهای آن آشنا می شویم.

تا چند مدت قبل، همه تصور می کردند بلاک چین یک فناوری است که فعالیت های بیت کوین در بستر آن انجام می شود. اما امروزه در بین اخبارها اتفاقات جالب تری به چشم میخورد که همه افراد از پتانسیل های بلاک چین استفاده کرده اند: برای مثال رای گیری و انتخابات، پرداخت مالیات، سیستم های ردیابی،امور خیریه، ساخت تلفن همراه ، ثبت اطلاعات، پیام رسان ها، خودروسازی و بهبود قابلیت اتومبیل ها، کارت شناسایی و غیره.

علاوه بر آن، موسسات بسیار زیادی هستند که ارز دیجیتال منحصر به فرد خود را به بازار ارائه می کنند، و این مورد باعث می شود مردم بیشتر با عنوان «ارز دیجیتال» آشنا شوند. اوبر، کداک، لاین، و تلگرام، چند مورد از شرکت هایی هستند که قصد دارند ارز دیجیتال تولید کنند.

حجم این نوآوری ها به حدی گسترده است، که اشاره به تمام آنها در این مقاله نمی گنجد.

اما در چند خط بالاتر گفته شد: « همه ما فکر می کنیم بلاک چین فناوری است که فعالیت های بیت کوین در بستر آن انجام می شود» ما درست تصور می کنیم! بیت کوین یک ارز دیجیتال بلاک چین محور است، اما مشکل اینجاست که فقط بعضی از ما عمیقا فناوری بلاک چین را درک کرده ایم.

به عقیده من این اصلا مشکل بزرگی نیست، و همه می توانند با به دست اطلاعات کافی برای خودشان دانشمندی بشوند!

بلاک چین چیست؟

مطالب گوناگونی درباره بلاک چین منتشر کرده ایم. از بین این مطالب مطالعه «فناوری بلاک چین چیست؟ » به شما توصیه می شود.

به یک مجموعه توزیع شده از داده بلاک چین می گویند  که برای تایید و حفظ امنیت اطلاعات، آن ها را رمزنگاری می کند. به هر قسمت از داده های ذخیره شده در بلاک چین، یک بلاک گفته می شود. در حقیقت، بلاک چین یک مجموعه تشکیل شده از چند بلاک است!

بلاک چین عمومی و خصوصی

بلاک چین فقط برای سرمایه‌گذاری نیست!همان گونه که قبلا در مورد بلاک چین نوشته ایم، همه افراد حاضر در شبکه یک نسخه از آن را در اختیار دارند. اما این «همه» چه کسانی می باشند که یک نسخه از بلاک چین را در دست دارند؟

در یک بلاک چین عمومی، به معنای واقعی کلمه «همه» به آن دسترسی دارند، زیرا همه می توانند به آن ملحق شوند.

برای مثال، بلاک چین بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال عمومی هستند. همه می توانند در توسعه و امنیت شبکه همکاری کنند و یا به عبارتی دیگر با پیوستن به جرگه ماینرها پول تولید کنند! در این نوع بلاک چین همه جامعه در شبکه حق رای دارند  و ذره ای از بی اعتمادی در آن مشاهده نخواهد شد.

ولی، در بلاک چین های خصوصی تعیین می شود که چه کسانی می توانند وارد شبکه بشوند. یعنی افراد یا با مجوز سازنده شبکه وارد آن می شوند، و یا طبق یک مجموعه از قوانین پیش فرض.

در بلاک چین های خصوصی اعمالی ممکن است که شاید در بلاک چین های عمومی عملی نباشند، مانند تایید هویت افراد از طریق بانک، انتخابات توسط دولت، و نیز ایجاد بلاک چین برای فرایندهای یک شرکت کوچک.

کاربردهای پیشرفته بلاک چین

بلاک چین پیشرفته چیزی فراتر از یک تایید و ثبت ساده می باشد.

اتریوم نمونه خوبی برای کاربرد پیشرفته بلاک چین است.

بلاک چین فقط برای سرمایه‌گذاری نیست!

 

به دلیل آنکه می توان روی بلاک چین اتریوم کد اجرا کرد، کاربردهای آن نسبت به یک بلاک چین معمولی پیشرفته تر است. برای مثال، قراردادهای هوشمند یکی از این کاربردها می باشند.

مثال؛

تصور کنید قصد دارید از یک نفر (کالای خاصی) را بخرید اما او را نمی شناسید.

به همین دلیل جای آنکه چشم بسته به فروشنده اعتماد کنید، می توانید از فناوری بلاک چین کمک بگیرید و برای انجام یک تراکنش امن مراحل زیر را دنبال کنید:

  • حسابتان را فقط با مبلغ توافقی شارژ کنید..
  • با اجرای یک کد، پرداخت مبلغ مورد نظر تایید می شود.
  • فروشنده کالای مورد نظرتان  را برای شما ارسال می کند.
  • شما دریافت بسته را تایید می کنید.
  • و در نهایت مبلغ مورد نظر برای فروشنده آزاد می گردد.

همه این مراحل می توانند در قالب یک الگوریتم برای تایید هر مرحله در تراکنش به کار گرفته شوند. این تراکنش می تواند به سادگی فروش یک کالای کوچک، یا به پیچیدگی فروش یک خانه و انحصار وراثت باشد.

کاربرد بلاک چین در دنیای فردا

بلاک چین فقط برای سرمایه‌گذاری نیست!

بلاک چین سطح انتظاراتمان را بالا برده است.

جایی دیگر در مجله shapingtomorrow خواندم که بلاک چین می تواند در آینده اقتصاد و نظام بانکداری نقش موثری داشته باشد.

در دنیای امروز شاهد شکل گیری تغییرات گسترده ای هستیم.

بانک های مرکزی فناوری بلاک چین را می پذیرند و ارزهای دیجیتال در حد وسیعی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

بازار بورس سهام آمریکا (نزدک) در جهت گسترش و ارتقاء قابلیت های مدیریت ارزشی که توسط پلتفرم بازار خصوصی آن ارائه می شوند، یک فناوری دفتر کل دیجیتال با قابلیت های بلاک چین را به کار می گیرد.

فناوری های جدید مثل بلاک چین توانایی این را دارند که خطر وقوع حملات سایبری را کاهش بدهند. چرا که از طریق یک دفتر کل آشکار، قابلیت تایید هویت را در فضای مجازی ممکن می سازند.

به نظر من پذیرش فناوری های جدید به پیشرفت جوامع کمک می کند. مثلا در آینده ای نزدیک اطلاعات بیمه و مشخصات لازم روی بلاک چین ثبت خواهند شد. از این رو آژانس های کرایه اتومبیل، می توانند از قراردادهای هوشمند استفاده کنند تا به طور خودکار اطلاعات مورد نیاز از روی بلاک چین خوانده شده و هر زمان فرایند پرداخت تکمیل شد، اتوموبیل به مشتری کرایه داده شود.

بلاک چین فقط برای سرمایه‌گذاری نیست!

پیش از آنکه با بلاک چین، هوش مصنوعی، و اینترنت اشیا آشنا بشوم، فیلم های تخیلی از نظرم فقط تخیلی بودند. اما امروز حتی ساختگی ترین ایده ها نیز به نظر من با چنین فناوری های پیشرفته ای ممکن هستند.

مثلا، یخچال فریزری که به اینترنت وصل بشود، دیگر یک دستگاه برقی صرفا مستطیلی شکل و شاید قد بلند نیست! چنین یخچالی دیگر از خود ما هم باهوش تر و حواس جمع تر خواهد بود… فرض کنید در منزل خود یکی از این یخچال های هوشمند دارید که به اینترنت وصل می شود و با کمک فناوری بلاک چین تعاملات اتومات را با دنیای بیرون مدیریت می کند. یعنی، به طور خودکار کم و کسری ها را بررسی می کند، خوراکی های مورد نیاز را سفارش می دهد، هزینه هر خرید را تمام و کمال پرداخت می کند، سیستم خودش را آپدیت می کند، و حواسش به تاریخ انقضا گارانتی‌اش هم هست!

همچنین، دستگیری مجرمان به کمک بلاک چین ساده تر خواهد شد.

استارت آپ های مختلفی هم در حال شکل گیری هستند که به ترک اعتیاد کمک می کنند.

بلاک چین فقط برای سرمایه‌گذاری نیست!اما پیشرفت تکنولوژی بهای خود را دارد. فناوری جایگزین بسیاری از فرصت های شغلی می شود.

این جمله مرا یاد داستان مرگ یک فروشنده، اثر آرتور میلر انداخت. به نظر من مرگ یک فروشنده یکی از پرمغزترین داستان هایی است که تاکنون نوشته شده، داستانی پر از نماد و معنا.

ویلی لومن کاراکتر اصلی این داستان مدام در گذشته است، نمی تواند خودش را با آینده وفق بدهد، و هم گام با زمان حال پیش نمی رود. به همین ترتیب یک دستگاه ضبط صوت ساده، که نماد پیشرفت فناوری در دنیای ویلی است، پایان زندگی شغلی او را رقم می زند. فناوری جای ویلی را نزد کارفرمای او پر کرد، چرا که او به اندازه کافی برای پذیرش پیشرفت شجاع نبود!

بسیار خب، فناوری شغل ما را از ما می گیرد!

البته بهتر است بگویم، فناوری شغل ما را تغییر می دهد، و به شغل ما شکل تازه ای می بخشد…

بلاک چین فقط برای سرمایه‌گذاری نیست!

با پیشرفت اینترنت، وب سایت های مختلفی روی کار آمد که خدمات مختلفی را به مردم عرضه می کردند:

رفته رفته، فروشگاه های سنتی، آژانس های ملکی، هتل ها، تاکسی رانی، پزشکان، معماران، مترجمان، و به طور کلی تمام شغل ها با رقبای غول پیکری مواجه شدند، که روز به روز بزرگ و بزرگ تر می شوند.

اما این بدین معنا نیست که دیگر نباید هیچ فروشگاه لباسی وجود داشته باشد، هیچکس نباید ترجمه کند، هیچکس نباید حضوری به بانک مراجعه کند، یا اصلا دیگر همه چیز باید فقط و فقط اینترنتی باشد!

به تدریج تمام این حیطه ها برای ما رنگ تازه ای پیدا کرده اند، امروزه ما برای تسهیل امور بانکی، و دوری از ترافیک و هزاران مشکل دیگر، به سادگی فشردن یک دکمه قبض هایمان را پرداخت می کنیم. به نظر من این اصلا چیز بدی نیست!

فناوری های جدید جای چیزی را پر نمی کنند، تنها شکل هر چیز را تغییر می دهند. مثلا، امروزه به لطف اینترنت شغل های جذاب زیادی ممکن شده اند. اگر من در یک دهه متفاوت متولد شده بودم، قطعا باز به زبان علاقمند می شدم و کتاب های گوناگونی را مطالعه می کردم، و شاید حتی یک روز در مقام یک روزنامه نگار مقاله های بسیاری را به چاپ می رساندم. اما امروز به کمک اینترنت، دانش زبانی خود، و البته ابزارهای رایانه ای راحت تر این کار را انجام می دهم.

با فناوری بلاک چین، دنیا کوچک تر خواهد بود. یعنی بلاک چین سرعت انجام معاملات و تراکنش ها را به حدی بالا می برد، که مسافت کوچک جلوه خواهد کرد.

بلاک چین در آینده اقتصاد و رشد اجتماعی جوامع تاثیر گذار بوده و به افزایش سطح رفاه جامعه و توزیع ثروت کمک خواهد کرد.

در نهایت اینکه دنیا همیشه یک شکل نمی ماند. شاید در آینده دنیا چیزی شبیه به فیلم های علمی تخیلی باشد،

این ما هستیم که باید همگام با دنیا پیش برویم و از فناوری های جدید در جهت بهبود امور زندگی خود استفاده کنیم.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *