Bizdrone

بررسی دقیق و جامع همبستگی در بازار ارزهای دیجیتال

بررسی وهمبستگی در بازار ارز دیجیتال

همبستگی در ارزهای دیجیتال پدیده‌ای می باشد که بر اساس آن رفتار قیمتی یک ارز به رفتار قیمتی ارز دیگری وابسته باشد. از آنجا یی که بیت‌ کوین، اولین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال شناخته شده می باشدو همچنین از نظر سرمایه هم بیشترین حجم سرمایه موجود در ارزهای دیجیتال را اختصاص به خود داده، معمولا رفتار قیمتی سایر ارزهای دیجیتال از رفتار قیمتی بیت‌ کوین تبعیت خواهد کرد و از این عنصر می‌توان به عنوان یک نکته کلیدی برای تحلیل ارزهای دیجیتال مختلف استفاده نمود. 

 الگوهای دوره‌ای مختلف آنها را مشاهده نمود. همبستگی داخلی پایین، بین برخی ارزهای دیجیتالی بیشترممکن است به دو دلیل باشد: عاملهای وابسته به شیوه کار پروژه‌های مختلف مثل اخبار و شیوه ارائه آن، ممکن است بر قدرت همبستگی بین ارزهای دیجیتال مختلف تاثیر گذار باشد.

دارایی‌های دیجیتالی که به بایننس اضافه شده‌اند، معمولاً همبستگی زیادی در بین‌ آن‌ها مشاهده میگردد. ازیک طرف ارزهای دیجیتالی که در صرافی وجود ندارند، همبستگی کمتری خواهند داشت.

مکانیسم موافقت های جمعی، که روش کار این مکانیسم می‌تواند بر روی همبستگی میان ارزهای دیجیتال مختلف تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال، حجم معاملات ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات کار همبستگی بیشتر این ارزهای دیجیتال را در میان خودشان نسبت به ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات سهام نشان می‌دهد.

با این‌وجود، با بررسی و مطالعه روی این پارامتر از ارزهای دیجیتال می توان دریافت نمود که همبستگی کلی مشاهده شده در بازار در بین ارزهای دیجیتالی افزایش یافته است، که ممکن است به علت کاهش میزان وابستگی به جفت ارزهای مبتنی بر بیت‌ کوین در سال ۲۰۱۸ و به تبع آن افزایش حجم ارزهای دیجیتال باثبات در بازار تمام ارزهای دیجیتال باشد.

در این گزارش، بیشتر در مورد دوره های زمانی همبستگی میان ارزهای دیجیتال مختلف و تاثیرات ساختار بازار بر روی این دوره ها صحبت به میان خواهدآمد

تغییرات همبستگی ارزهای دیجیتال با یکدیگر بر اساس ساختار بازار

حرکت همزمان قیمت ارزهای دیجیتال بسیار بالا می باشد؛ نوظهور بودن بازار ارزهای دیجیتال و همچنان توانایی کم شرکت‌کنندگان آن برای قیمت‌گذاری، به شدت گرفتن این پدیده کمک کرده است.

می توان گفت تقریبا ۷ درصد از ارزهای دیجیتال موجود توسط موسسات سرمایه‌گذاری نگهداری می‌شوند، و تقریبا یک سیزدهم از دارایی‌هایی که توسط موسسات مالی نگهداری می‌شوند، مربوط به بازار سهام آمریکا است.

نرخ بازگشت سرمایه بالاتری که در ارزهای دیجیتال وجود دارد (۵ برابر بیشتر از چیزی که در بازار سهام آمریکا است)، و این بدان معنا می باشد که شرکت‌کنندگان در صنعت ارزهای دیجیتال می‌توانند به صورت فعالانه‌تر از بازارهای سنتی حضور داشته باشند.

با این‌ وجود، استاندارد «UTXO/سرمایه موجود» نشان می‌دهد که شرکت کنندگان در زمان کاهش قیمت‌ها تمایل دارند این ارزها را نگه داشته و یا به اصطلاح هادل (Hodl) کنند و تنها زمانی فعال‌تر شده و خرید و فروش می کنند که قیمت‌ها وارد کانال های اصلاحی شوند.

همبستگی شدید ارزهای دیجیتال به یکدیگر نیزمعمولا با یک «نقطه عطف» قیمتی همراه است.

با خارج شدن از یک دوره زمانی همبستگی داخلی بسیار بالا درمیان ‌ارزهای دیجیتال، و مقایسه آن با وضعیت فعلی همبستگی بین این ارزها میتوان به این نتیجه رسید که همبستگی داخلی در حال حاضر در بازار ارزهای دیجیتال پایین آمده است.

نقاط قوت بازار و حرکات دوره‌ای بر اساس همبستگی بین ارزهای دیجیتال

همبستگی بین قیمت دلاری ارزهای دیجیتال به غلت عوامل مختلف به طور دائم در حال تغییرمی باشد. یکی از مهم‌ترین عوامل، ابهام موجود در بازار است که تاثیری مثل هم با «تاثیررفتار گله‌ای» (در رفتار گله‌ای سرمایه‌گذاران تصمیم به تقلید از رفتار سایر سرمایه‌گذاران می‌گیرند) یا پدیده حرکت قیمتی همزمان این ارزها دارد.

نمودار زیر میانگین همبستگی بر اساس قیمت دلاری در بین تمام آلت‌ کوین‌ها (به استثنای ۱۰ ارز دیجیتال باثبات اولیه) را نشان می‌دهد. این اطلاعات نشان می‌دهد که هر وقت همبستگی بین چنین ارزهایی به یک مقدار مشخص مثبت در محدوده ۰.۸ تا ۱.۰ برسد، روند بیت‌ کوین در مقابل دلار تمایل به اصلاح خواهد داشت و یا کمترین رفتار قیمتی قبلی آن متوقف می‌شود

  • دوره‌های زمانی با همبستگی بالای ۰.۸ (اطلاعات مربوط به دوره زمانی از ۲۰۱۳/۸/۲۶ تا ۲۰۱۹/۳/۱۴ هستند)

به طور میانگین، «دوره‌های زمانی با همبستگی بالاتر از ۰.۸»، به مدت تقریبا ۳۹ روز طول کشیده و متوسط بیشترین همبستگی‌ها ۰.۹۰۱ بوده است. آخرین «دوره زمانی با همبستگی بالا» که به مدت ۹۰ روز تا ۱۴ مارس ادامه داشت، طولانی‌ترین دوره زمانی با همبستگی بالا در تاریخ ارزهای دیجیتال بوده است.

در طول این دوره، همبستگی آلت‌ کوین‌ها با بیت‌ کوین نیز سابقه ی قیمت تاریخی خود را در تاریخ ۱۳ مارس ۲۰۱۸ شکسته است و سپس با کاهش قیمت بیت‌ کوین از محدوده ۶۰۰۰ دلار به ۳۰۰۰ دلار همزمان شده است. این همبستگی بالا خاطر نشان می کند که احساسات نسبت به بازار نیز در طول این دوره یک ماکزیمم نسبی داشته و به تبعیت از آن بازار شاهد یک تغییر روند بوده است.

چنین الگوی حرکت قیمتی تا حدودی امکان دارد منجر به هم رفتار غیرمنطقی شرکت‌کنندگان در بازار و هم ظهور برخی ویژگی‌های ذاتی مربوط به یک بازار نوظهورشود.

با این وجود، باتوجه به تاریخچه کوتاهی که از بازار ارزهای دیجیتال بیان شد، شاید این نتیجه‌گیری که یک رابطه منطقی و علت و معلولی درست بین سابقه هاای همبستگی و اصلاحات بازار وجود داشته باشد، کمی زود به نظر برسد یا شایدبه یقین چنین همبستگی‌ای حاصل یک اثر از «رفتار گله‌ای» در دوره ی اصلاحات بازار باشد. ما همچنان توسعه این پدیده را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم اما اعتقاد داریم که این عامل می‌تواند یک شاخص ارزشمند از احساسات بازار نسبت به یک ارز دیجیتال به ما بدهد.

حضور سرمایه‌گذاران خرد در بازار ارز دیجیتال

دوره‌های تکرار شونده بازار ارزهای دیجیتال با همبستگی شدید را نمی‌توان از تعداد بالایسرمایه گذاران خرده در بازار بی‌ارتباط دانست.

با تکیه بر اطلاعات جمع‌آوری شده توسط Cryptofundresearch.com در هم اکنون نزدیک به ۷۰۰ ارز دیجیتال در بازار ارز فعالیت دارند که از ژانویه ۲۰۱۹ تاکنون کمتر از ۱۰ میلیارد دلار از حجم سرمایه موجود در بازار را به خود اختصاص داده‌اند. با توحه به یک فرض محافظه کارانه که همه آنها صرفا بیت‌ کوین نگه می دارند، این تنها به ۱۴ درصد از کل ارزش سرمایه بیت‌ کوین محدود می شود؛ با در نظر گرفتن به اینکه درصد سهم بیت‌ کوین در بازار در تاریخ ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ بر اساس داده‌های موجود در کوین‌مارکت‌کپ، در حدود ۵۰ درصد می باشد، «سهم موسسات» بطور کلی برای بازار ارزهای دیجیتال می‌توان گفت کمتر از ۷ درصد باشد.

مقایسه ساختارهای سرمایه گذاری-بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با بازار سهام
مقایسه ساختارهای سرمایه گذاری-بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با بازار سهام
بخش سایرین به دارندگان با سود عام‌المنفعه مانند بانک‌های مرکزی یا دولت‌ها اشاره دارد.

در عین حال، نرخ مشارکت ۷ درصدی موسسات در ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد که تنها یک سیزدهم از آن برای بازار سهام آمریکاست.

دربین بازارهای اصلی سهام، فقط ساختار بازار سهام چین تقریبا شبیه به بازار ارزهای دیجیتال است. در سال ۲۰۱۷، سرمایه‌گذاران خرد از نظر تعداد حساب ۹۹.۸ درصد از بازار سهام چین، از نظر ارزش بازار بیش از ۴۰ درصد و از نظر حجم معاملات بیش از ۸۰ درصد کل حجم معاملات را به خود اختصاص می‌دادند.

اضافه بر داشتن درصد بالا و غیرمعمول سرمایه‌گذاران خرد، هم بازار ارزهای دیجیتال و هم بازار سهام چین هر دو دارای نرخ بالای حجم معاملات نیز هستند.

نمودار زیر نشان می‌دهد که بازارهایی با تعداد سرمایه‌گذاران حرفه‌ای کمتر، نرخ حجم معاملات بالاتری دارند. لازم به اشاره است که این نرخ معاملات با تقسیم حجم معاملات سالانه بر کل تعداد سهام‌های بزرگ بدست می‌آید.

مقایسه نرخ معاملات سالانه ۲۰۱۸: مقایسه بین بازار ارزهای دیجیتال با بازارهای سهام
مقایسه نرخ معاملات سالانه ۲۰۱۸: مقایسه بین بازار ارزهای دیجیتال با بازارهای سهام

در سال ۲۰۱۸ نرخ معاملات سالانه در بازار ارزهای دیجیتال، ۲۱۵۰ درصد بوده است که ۶ برابر بیشتر از بازار سهام آمریکا و ۳ برابر بیشتر از بازار سهام چین است. این مورد نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال بیش از سایر سرمایه‌گذاران، تصمیم‌ های سریع بر اساس اخبار و اطلاعات موجود در بازار می‌گیرند.

به طور کلی شرکت کنندگان غیر حرفه ای، در واکنش به روند بازار یا به شدت خودسرانه و یا بیش ازاندازه بدبین عمل می‌کنند. این مسئله همانطور که در چندین مطالعه نیز گزارش شده‌ است، منجر به افزایش حجم مبادلات و ناپایداری قیمت‌ها می‌شود.

با این‌حال، ارائه یک نتیجه‌گیری مشابه در رابطه با سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال هنوز خیلی زود به نظر می‌آید. در واقع ممکن است سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال فعال‌تر بوده و توجه بیشتری نسبت به تحولات بازار جدید نشان دهند. همچنین ممکن است آن‌ها در کنترل، توسعه و رشد جامعه مربوط به بازار ارزهای دیجیتال و پیشرفت‌های کلی سکه‌ها و توکن‌هایی که روی آنها سرمایه‌گذاری می‌کنند، مشارکت بیشتری داشته باشند.

به عبارت دیگر، آنها تاثیر مهمی در موفقیت شبکه‌های ارزهای دیجیتالی که در آنها شرکت می‌کنند داشته و این موضوع که صدای آنها به نحوی با تغییر رفتارهای قیمتی شنیده می‌شود، نیز به آنها انگیزه بیشتری برای مشارکت می‌دهد.

نگهداری یا هادل کردن؛ ویژگی‌ مهم سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال

در برابر سیر نزولی بازار، برخلاف حرکت بسیاری از موسسات سرمایه‌گذاری، بیشتر سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال ترجیح می‌دهند سرمایه های موجود در ارزهای دیجیتال خود را در دوره طولانی سیر نزولی قیمت‌ها، نگهداری و یا به اصطلاح «هودل» نمایند اما زمانی که قیمت‌ها به بیشینه مقدارهای قبلی خود نزدیک شد، دوباره فعالیت خود را از میگیرند و اقدام به خرید و فروش می‌کنند.

این رفتار را می‌توان از طریق تراز «ارزش بازار واقعی»، که مفهوم آن در سال ۲۰۱۸ توسط آنتونی لی کالوز (Antonie Le Calvez) و نیک کارتر مطرح شد و به «حجم شاخص UTXO» در ارزهای دیجیتال اشاره دارد، دنبال نمود.

این معیار در برابر حرکت‌های رو به پایین ارزش بازار بیت‌ کوین در بازار مقاوم می باشد، چونکه یک واحد سنجش مبتنی بر جمع آخرین حرکت زنجیره قیمت بازار در شبکه بیت‌ کوین است. بنابراین، به جای عرضه ی ارزش موجود تمام ارزهای دیجیتال با توجه به قیمت فعلی آن‌ها، تنها ارزهایی را که قیمت معامله ی فعلی آنها نسبت به آخرین قیمت معامله شده کاهش داشته را نشان می‌دهد.

«ارزش بازار بر اساس معیار UTXO» و قیمت نقطه‌ای بیت‌ کوین
«ارزش بازار بر اساس معیار UTXO» و قیمت نقطه‌ای بیت‌ کوین

نمودار بالا نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال دوست دارند سرمایه‌ای که در ارزهای دیجیتال دارند را در زمان نزولی بودن بازار بر اساس تغییرات اندکی که در معیار  UTXO در این دوره‌های زمانی اتفاق می‌افتد، نگهداری نمایند.

چنانچه افراد دراوایل شروع بازار نزولی در قیمت‌های پایین بیت‌ کوین شروع به معامله آن کنند، کاهش شاخص UTXO با شیب تندتری اتفاق می‌افتد. همچنین تکید بر روی این نکته خالی از لطف نیست که بعد از یک دوره زمانی به شدت نزولی، معیارهای سنجش حداقل تا زمانی که قیمت پایه به بالاترین قیمت قبلی خود نزدیک شود، اصلاح نمی‌شوند.

مثال، از اوایل سال ۲۰۱۴ تا اوایل سال ۲۰۱۵ قیمت بیت‌ کوین ۷۵ درصد کاهش داشت، در حالی که معیار UTXO  فقط ۱۵ درصد افزایش یافت؛ در آخرین دوره نزولی بازار هم که از اوایل ۲۰۱۸ شروع شده و تا نوامبر ۲۰۱۸ ادامه داشت، قیمت بیت‌ کوین تقریبا ۷۰ درصد کاهش داشت، در حالی که معیار UTXO تنها ۵ درصد کاهش نمود.

این مسئله، نتیجه‌گیری‌های کالدرون (Calderón) در سال ۲۰۱۸ را خاطر نشان م نماید که از مدل CSAD (انحراف معیار مقطعی مطلق) برای نشان دادن اینکه سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال در بازار صعودی اثر گله‌ای را بیشتر نمایان می‌کنند و در دوره‌هایی که تمام ارزهای دیجیتال موجود در بازار نزولی هستند، بیشتر تمایل دارند تا ارزهای دیجیتال خود را نگهداری کنند و خرید و فروش یا به اصطلاح ترید نکنند.

علاوه بر این، اثرات تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال برتر مانند بیت‌ کوین یا اتریوم  از طریق بقیه بازار عرضه می‌شوندبه دلیل اینکه از آنجایی که برخی از آلت‌ کوین‌ها تنها با جفت ارزهای دیجیتال قابل معامله هستند، این موضوع منجر به تمایل به سمت ارزهای دیجیتال برای ایجاد یک روند یکپارچه و منحصر به فرد می‌شود:

خوش‌بینی بیش از اندازه نسبت به بازار، اکثرا منجر به افزایش قیمت تمام ارزهای دیجیتال موجود در بازار، حتی ارزهایی که هیچ ارزش و یا کاربرد مشخصی ندارند، می شود. این موضوع تقریبا منجر به تشکیل یک حباب در این بازار می‌شود.

بدبینی بیش از اندازه نسبت به بازار نیز اکثر وقتها قیمت تمام ارزهای دیجیتال را با ریزش همراه می‌کند، حتی ارزهایی که کاربرد و یا ارزش مشخصی ندارند. این اتفاق غالبا منجر به تنظیم بیش از حد بازار می‌شود.

اساسا، وجود همبستگی زیاد بین ارزهای دیجیتال می‌تواند به این صورت خلاصه شود که در طول یک روند یکطرفه (اواخر دوره صعودی یا اوایل دوره نزولی)، گرفتن سود دلاری از بازار سخت‌تر شده و درنتیجه راه آسانتر برای سرمایه‌گذاران این است که فقط بر موج موجود در بازار سوار شوند.

با این حال، اثرات «رفتار گله‌ای» همواره به یک موقعیت خاص بستگی پیدا می کند اگر اطلاعات اولیه درست باشد، «اثرات گله‌ای» می‌تواند منجر به انعکاس و تاثیر سریعتر این اطلاعات بر روی قیمت شود. به عنوان مثال، در دوره رونق ICOها در سال ۲۰۱۷، تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران از پتانسیل بالقوه سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال از راه ایجاد توکن‌هایی با پروتکل ERC-20 مطلع شدند و در نتیجه سرمایه‌گذاران زیادی به سرعت بر روی اتریوم سرمایه‌گذاری کردند که این اتفاق اثر گله‌ای را خاطر نشان می کند که به سرعت در بازار گسترش یافته و باعث شد اتریوم در جایگاه دوم از نظر ارزش سرمایه بعد از بیت‌ کوین قرار گیرد.

در حالی که بازار سهام سنتی با شرکت بالای موسسات در آن به حدی از بلوغ و تکامل رسیده و همچنین وجود طیف گسترده‌ بازار مشتقات در بین کشورهای توسعه‌یافته (مانند ایالات متحده، ژاپن، آلمان) منجر به پیچیده شدن آن شده، بازار ارزهای دیجیتال، که زمان ظهور آن به کمتر از ۱۰ سال برمی‌گردد، در طول این دوران با مسائلی مختلفی روبرو شده که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. سیستم و مقررات ناقص: فقدان مکانیزم‌های افشای اطلاعات اجباری که توسط شرکت‌کنندگان در بازار وجود داشته باشد، عدم وجود ابزارهای محبوب در تجارت (به عنوان مثال عدم وجود قراردادهای آتیمبادلات فیزیکی) و نبود محافظت‌های لازم و مناسب از سرمایه‌گذاران، همگی عواملی می باشندکه شور و اشتیاق سرمایه‌گذاران حرفه‌ای را برای ورود به این عرصه کاهش می‌دهند.

۲. اطلاعات نامتقارن: صنعت بلاک‌ چین بسیار پیچیده است و همچنین مانع های زیادی برای ورود شرکت‌کنندگان تازه به این صنعت وجود دارد. این مسئله با نبود رسانه‌های حرفه‌ای، سریع و قابل اعتماد همراه شده و در نتیجه منجربه تبادل اطلاعات با سرعت  پایین و همچنین پخش گسترده اخبار جعلی می‌شود.

۳. کانال‌ آربیتراژی محدود: محدودیت ذاتی در سرعت و هزینه انتقال برخی از ارزهای دیجیتال، محدودیت‌های قانونی بعضی کشورها، نبود مشتقات کافی و وجود نداشتن بازاری که در آن افراد به اندازه کافی به خرید و فروش آربیتراژی مشغول شوند، باعث شده تا قیمت برخی از ارزهای دیجیتال برای یک مدت  طولانی در یک محدوده غیرمنطقی باقی بماند. با این حال، گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که فرصت‌های آربیتراژی بین صرافی‌های مختلف در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته و منجر به افزایش کارایی قیمت‌ها شده است.

با توجه به آنچه در بالا بیان شد، نتیجه در چنین بازاری که سرمایه گذاران به سرعت به تغییرات واکنش نشان می‌دهند، این است که بازار پیچیده‌تر شده و حتی قیمت‌گذاری دقیق ارزهای دیجیتال در چنین شرایطی سخت تر می شود. به این ترتیب، «رفتارهای غیرمنطقی» و یا اثرات گله‌ای نباید فقط شرکت‌کنندگان بی‌تجربه بازار را سرزنش نمود، بلکه باید به زیرساخت‌های موجود در بازار نیز نسبت داده شود.

با این وجود، ما همچنان شاهد این موضوع هستیم که موسسات تحقیقاتی سنتی، سازمان‌های نظارتی و رسانه‌ها، به ویژه بعد از سال ۲۰۱۸، توجه بیشتری به صنعت بلاک‌ چین داشته و هر روز مطالعات بیشتری در این زمینه انجام شده و منجر به رشد آن می شود.

این صنعت که به سرعت در حال حرکت به سمت بلوغ خود می باشد، هم اکنون سرمایه‌های جدید و حمایت‌هایی از سوی  منابع دولتی و همچنین منابع سرمایه‌گذاری سنتی جذب نموده و به نظر می‌رسد با هرگامی که در رابطه با قانون‌گذاری در این حوزه برداشته می‌شود، بهبود اطلاعات در این زمینه، معتبر شدن اخبار، همگی منجر به قیمت‌گذاری کارآمدتر در این بازار می‌شود.

در جداول زیر می‌توان خلاصه‌ای از پیشرفت‌هایی که در ماه های گذشته در این زمینه اتفاق افتاده را مشاهده کرد. با گسترش بسیاری از خدمات مالی که این صنعت را پوشش می‌دهند و همچنین یک چارچوب قانون‌گذاری روشن تر در سراسر جهان، بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند خیلی سریعتر از همیشه به سمت تکامل و بلوغ خودحرکت کند

خدمات و سرویس‌های مالی که موسسات سنتی در آن‌ها شرکت داشته و پیشرفت‌هایی در زمینه قانون‌گذاری در آنها در ماه‌های گذشته اتفاق افتاده است
خدمات و سرویس‌های مالی که موسسات سنتی در آن‌ها شرکت داشته و پیشرفت‌هایی در زمینه قانون‌گذاری در آنها در ماه‌های گذشته اتفاق افتاده است
وضعیت قانون‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال در سراسر جهان
وضعیت قانون‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال در سراسر جهان

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *