Bizdrone

بانک مرکزی روسیه به دنبال راه‌اندازی ارز دیجیتال با پشتوانه‌ی طلا

بانک روسیه

بانک مرکزی روسیه (CBR)، فکر را  دارد  که ارز دیجیتالی با پشتوانه‌ی طلا راه‌اندازی کرده تا بتواند در آینده‌ی نه چندان دور، از آن برای پرداخت‌های برون مرزی خود استفاده کند. همچنین نیز، این کشورتوانایی خواهد داشت تا سیستم پولی استاندارد طلا را با این حرکت مجددا به اجرا درآورد.

بنابه گزارش کریپتو گلوب، ولادمیر گوتنف (Vladimir Gutenev)،و همچنین معاون اول کمیته دومای دولتی روسیه، ماه آگوست سال قبل، طرح راه‌اندازی ارز دیجیتال با پشتیبانی طلا را بیان کرده و از آن هنگام تا به امروز در این زمینه بحث شده است. رئیس بانک مرکزی روسیه، الویرا نابیولینا (Elvira Nabiullina)، اخیرا در رابطه با این پیشنهاد گفت:

البته که در رابطه با پرداخت‌های دوطرفه، طرح راه‌اندازی ارز دیجیتال با پشتوانه‌ی طلا را مطرح خواهیم کرد اما به نظر من، گسترش پرداخت با ارزهای رایج ملی اهمیت بیشتری دارد.

احتمال داده میشود که ارز دیجیتال پیشنهاد شده ی گوتنف با فلز گران بهایی از جانب بانک این کشور پشتیبانی خواهد شد زیرا او اعتقاد دارد از آنجایی که اغلب ارزهای دیجیتال پشتوانه‌ای ندارند، پس در نتیجه امن نیستند. اگرمیزان ارزش یک ارز دیجیتال به یک دارایی حقیقی وابسته باشد، آنگاه قیمت آن نیز، به نسبت پایدار خواهد ماند.

بانک مرکزی روسیه به دنبال راه‌اندازی ارز دیجیتال با پشتوانه‌ی طلا رئیس بانک مرکزی روسیه ،الویرا نابیولینا (Elvira Nabiullina)،

نابیولینا همچنین گفت که بانک مرکزی روسیه، اساساً، با وارد شدن ارزهای دیجیتال به سیستم پولی این کشور موافق نیستند به این خاطرکه  به نظر نمی‌آید این ارزها بتوانند به عنوان جایگزین‌های پولی، کارکرد خوبی را از خود نشان دهند. او همچنین در ادامه افزود که با این حال،  احتمالاً قانون‌گذاران به دنبال راه‌اندازی یک ارز دیجیتال باثبات خواهند بود به این خاطرکه پشتوانه‌ی این ارزها، دارایی واقعی بوده و ارز دیجیتال پیشنهاد شده توسط گوتنف این شرایط را در بر دارد.

بر اساس صحبتهای مقامات بانک مرکزی روسیه، ذخیره های طلا و ارزهای خارجی این کشور بدر آینده ای نه چندان دور به ۵۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید. طبق اظهارات این مقامات بانکی، روسیه قصد دارد تا با استفاده از این ذخایر، با بحران‌های اقتصادی مبارزه کند. علاوه بر آن، افزایش ذخایر طلا کمک می‌کند تا از میزان وابستگی اقتصاد این کشور به دلار کم شود.

ماه می، بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که ذخایر طلای این کشور، حدود ۴۹۲ میلیارد دلار است. شورای جهانی طلا نیز ماه گذشته اعلام کرد که کشور روسیه، در سه ماهه‌ی اول سال، جزء چند خریدار اول طلا در دنیا بوده و به ذخایر خود، ۵۵.۳ تن از این فلز گران‌بها افزوده است.

گفتنی است که ایران نیز در این مدت اخیر ارز دیجیتالی را به نام پیمان راه‌اندازی کرده  است که با طلا پشتیبانی می‌شود. این ارز دیجیتال بر پایه  بلاک چین استلار بوده و در صرافی‌های بخصوصی نیز معامله خواهد شد. چهار میزبان بانکی این ارز دیجیتال، بانک‌های ملی،پارسیان، پاسارگاد ،ملت و گروه توسن خواهند بود.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *