Bizdrone

افشاگری مدیر سابق ترون: این پروژه دیگر غیرمتمرکز نیست

افشاگری مدیر سابق ترون: این پروژه دیگر غیرمتمرکز نیست

لوسین چن (Lucien Chen)، مدیر ارشد فناوری ترون، روز ۱۰ می (۲۰ اردیبهشت) با انتشار پستی در مدیوم اعلام کرد که به فعالیت خودش در شبکه‌ی ترون پایان می دهد.

در این پست، چن با اشاره به وجود دلیل های زیادی برای داشتن یک شبکه‌ی غیرمتمرکز واقعی اظهار داشت که قصد دارد ترون جدیدی را ایجاد کند. از نظر او، ترون فعلی این خصوصیت لازم را ندارد.

لوسین چین، متخصص کلان داده، ماه اکتبر ۲۰۱۷ به ترون پیوست. او تجربه‌ی فعالیت در تِن‌سنت (Tencent) و علی‌بابا (Alibaba) را نیز در سابقه‌ی کاری خود دارد. وقتی که وی به بنیاد ترون پیوست، طرح توسعه‌ی ترون را در حوزه‌ی سرگرمی‌های آنلاین با به کارگیری فناوری بلاک چین، مطرح کرد و مسئول رسیدگی به برنامه‌ی هماهنگی گروه فنی جهانی ترون و سازماندهی تمام برنامه زمانی‌های مرتبط به توسعه‌ی پروژه‌ها بود.

لوسین چن (Lucien Chen)، مدیر ارشد فناوری Tron
لوسین چن (Lucien Chen)، مدیر ارشد فناوری Tron

چن برای خروج از بنیاد ترون چند دلیل را مطرح کرد. اولین دلیل او این بود که شبکه‌ی ترون، به طور کامل به اصل غیرمتمرکزسازی پایبند نیست. وی  اظهارداشت:

به عنوان یک مهندس فنی، خیلی ناراحتم که ترون، از اعتقاد به غیرمتمرکزسازی وب دور شده است.

چن اضافه بر اشاره به عدم رعایت اصل غیرمتمرکزسازی در روند این شبکه، گفت که در اثبات سهام نمایندگی شده (DPOS) و نود نماینده‌ی عالی، مشکل رأی‌گیری متمرکز وجود دارد. او همچنین ادعا کرد که سازنده‌ی پلتفرم فناوری ترون بوده و شبکه‌ی این ارز دیجیتال، هیچ ارتباطی با اینترنت ندارد. وی در خصوص برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp)، یکی از کلیدی‌ترین محصولات اکوسیستم ترون گفت:

اکوسیستم ترون همچنان از برنامه‌های تجاری که کاربران واقعاً بتوانند از آن‌ استفاده کنند، دور است. پول بد، پول خوب را کنار می‌زند. بنابراین، برنامه‌ی غیرمتمرکز ترون، اساساً پروژه‌ای برای قمار و جمع‌آوری سرمایه است.

او اضافه کرد که شبکه‌ی جاستین سان، به هدف اصلی بلاک چین که بر اصل غیرمتمرکز سازی تمرکز دارد، پایبند نبوده و ترون نیز از این اصل پیروی نمی‌کند. طبق بیانیات چن، سه عنصر متمرکز کلیدی در این شبکه، توزیع توکن، نمایندگان عالی، توسعه‌ی کد و همچنین سازمان جامعه‌ی TRX است که با یکدیگر هم‌عقیده و هم‌صدا هستند. او همچنین اظهار داشت:

کل این پروژه، بدون داشتن هیچ ماهیتی از اصل غیرمتمرکزسازی وب، به یک ابزار پولی تبدیل شده است.

چن بدون آن که از کسی نام ببرد، از این که پروژه‌ی ترون به چنین چیزی تبدیل شده اظهار تأسف کرد و گفت که رؤیاها و چشم‌اندازهایی که سان برای او تصور کرده بود، نابود شده‌اند. در این پست گفته شده است که چن قصد دارد اکوسیستم خودش را با نام «Volume Network» راه‌اندازی کند. او اضافه کرد که هدف این اکوسیستم، بازسازی ترون برای دستیابی به ماهیت بلاک چین خواهد بود.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *