Bizdrone

افزایش ۲۰۰ درصدی کلاهبرداری‌‌های ارزهای دیجیتال در استرالیا

ارز دیجیتال_ استرالیا

طبق گزارش‌های ثبت‌شده به وسیله سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان استرالیا، این کشور در سال گذشته شاهد افزایش قابل توجهی در میزان کلاه‌برداری‌ها در حوزه ارزهای دیجیتالی بوده است.

سازمان رقابت و حمایت از مصرف کنندگان استرالیا (ACCC)، در گزارش سالانه خود با نام «کلاه‌برداری‌های هدفمند» در روز دوشنبه اعلام کرد که ۶۷۴ پرونده از کلاه‌برداری‌های صورت گرفته در سال ۲۰۱۸، با سرمایه های از دست رفته‌ای به نرخ کلی ۴٫۳ میلیون دلار، که مربوط به ارزهای دیجیتال بوده و این قربانیان از ارزهای دیجیتال برای پرداخت به کلاهبرداران استفاده کرده‌اند.

این میزان در مقایسه با سال ۲۰۱۷ که مقدار کلاهبرداری‌های این حوزه حدود ۲.۲ میلیون دلار بوده، حدود ۱۹۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

طبق این گزارش کلاه‌برداران اینترنتی معمولاً اول مشتریان رابه وسیله  پلتفرم‌های تقلبی فریب می دهند و سپس آن‌ها را به خرید انواع ارزهای دیجیتال راغب می‌کنند، اما زمانیکه مشتریان اقدام به نقد کردن سپرده‌های خود می‌کنند «آن‌ها یا بهانه می آورند یا این‌که بعد از مدتی دیگر تماس با آن‌ها امکان‌پذیر نمی باشد».

کلاه برداری های ارز دیجیتال
کلاه برداری های ارز دیجیتال

در برخی از کلاه‌برداری‌ها هم از قربانیان درخواست شده بود که برای سرمایه‌گذاری و خریدوفروش سهام فارکس، کالاهای اساسی و دیگر فرصت‌های سرمایه‌گذاری از ارزهای دیجیتال استفاده کنند. براساس گفته ACCC در سال ۲۰۱۸ قربانیان این نوع کلاه‌برداری‌های سرمایه‌گذاری ۱٫۸ میلیون دلار سرمایه خود را از دست داده‌اند.

در برخی موارد نیز دیده شده  که کلاه‌برداران از قربانیان درخواست کرده اند تا با رجوع به خودپردازهای بیت کوین، ارز فیات را به ارز دیجیتال تبدیل کنند و بعد آن را برایشان ارسال کنند.

همچنین براساس اعلام این کمیسیون نصفی از قربانیان ۶۷۴ پرونده کلاه‌برداری ارزهای دیجیتال ازافرادی بین سنین ۲۴ و ۳۴ سال تشکیل شده بود.

دلیا ریکارد، رئیس کمیسیون، ACCC در اظهار نظری جداگانه گفت:

تمامی سرمایه‌های ازدست‌رفته (شامل فیات ارز دیجیتال و فیات) گزارش‌شده به برنامه نگهبان شیادی (کلاه‌برداری) کمیسیون ACCC و دیگر نهادهای دولتی بیشتر از ۳۴۵ میلیون دلار بوده که ۱۰۵ میلیون دلار بیش از سال ۲۰۱۷ است.

دلیا ریکارد
دلیا ریکارد

ریکارد همچنین گفت:

این رکورد تنها نوکی از یک کوه یخ بزرگ را به ما نشان می‌دهد چون ما می‌دانیم که تعداد زیادی از قربانیان این کلاه‌برداری‌ها آن‌ها را به نهادهای رسمی گزارش نمی‌دهند.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *