Bizdrone

اعلام پروژه بیت کانکت۲؛ کلاهبرداری مجدد یا شایعه؟

بیت کانکت

در روز ۱۸ می (۲۸ اردیبهشت)، یک حساب توییتری به اسم بیت کانکت ۲ (Bitconnect 2.0) پستی را منتشر کرد که در آن اعلام کرده بود پروژه بیت کانکت، یکی از بزرگترین کلاهبرداری‌های تاریخ ارزهای دیجیتال، دوباره راه‌اندازی می‌گردد. با این وجود  می‌توان گفت که این خبر کاملا دروغ است و فقط برای جلب توجه و کسب درآمد یک شخص غیرحرفه‌ای منتشر شده باشد.

این حساب توییتری علاوه براعلام راه‌اندازی مجدد بیت‌کانکت، از همکاری با یکی از صرافی‌های بزرگ نیزخبر داد. صاحب این حساب توییتری اعلام کرده است که سرمایه‌گذاران می‌توانند توکن‌های این پروژه را بر روی صرافی ارز دیجیتال بایننس سفارش دهند؛ در صورتی که این وعده کاملاً  دروغ است.

حساب توییتری ناشناسِ این طرح که در حال حاضر پاک شده است، فقط دارای دو پست با مضمون آدرس وب‌سایت بیت‌کانکت۲ و یک لینک بازاریابی (referral) بایننس بود.

آغاز شمارش معکوس برای راه‌اندازی یک کلاهبرداری دیگر – در حال حاضر محتوای این سایت تغییر کرده است
آغاز شمارش معکوس برای راه‌اندازی یک کلاهبرداری دیگر – در حال حاضر محتوای این سایت تغییر کرده است

بیت‌کانکت۲؛ واقعی یا یک شوخی؟

طبق گزارشی که سی‌سی‌ان منتشر کرده است، اگر به مشخصات دامنه این سایت نگاهی بیاندازیم متوجه بعضی جزئیات خواهیم شد.

اطلاعات دامنه سایت bitconnect.io
اطلاعات دامنه سایت bitconnect.io

با وجود اینکه یکم جولای برای راه‌اندازی مجدد این طرح پانزی وعده داده شده، اما تاریخ انقضای دامنه برای قبل از این تاریخ است.

به همین دلیل به نظر می‌رسد که فردی با استفاده از آدرس دامنه قدیمی‌اش قصد داشته با استفاده از لینک‌های بازاریابی بایننس و هم اکنون کیف پول سخت افزاری لجر، پولی به دست آورد و استفاده از نام بیت کانکت فقط برای جلب توجه بیشتر بوده است.

اگرچه  به این نکته هم باید توجه کرد که محل جغرافیایی آدرس دامنه ثبت شده با آدرس بیت کانکت اصلی یکی بوده است.

یکی از شخصیت‌هایی  که در پروژه اصلی بیت‌کانکت فعالیت می‌کرد به نام کارلوس ماتوس که با فریادهای «بیت کانکت، بیت کانکت» بر روی صحنه مشهور شد، در حساب توییتر خود با حالت کنایه‌آمیزی به این پروژه اشاره کرده است.

با این اوصاف احتمال آنکه سازندگان این پروژه کلاهبرداری به فکر اجرای یک طرح پانزی جدید افتاده باشند، خیلی کم است.

بیت کانکت‌، یک پروژه مرده

کلاهبرداری بیت‌کانکت، چند سال قبل با برگزاری یک عرضه اولیه سکه‌‌ کار خود را شروع کرد. این پروژه کلاهبرداری با وعده سودهای عجیب‌وغریب هر واحد توکن BCC در این عرضه اولیه سکه نزدیک ۰.۱۷ دلار فروخته شد. دسامبر ۲۰۱۷ ارزش هر واحد توکن این کلاهبرداری نزدیک به ۵۰۹ دلار رسیده بود اما چند هفته بعد دیگر خبری از این پروژه نبود و سرمایه‌گذارانش با توکن‌های بی‌ارزش بیت‌کانکت تنها مانده بودند.

نمودار قیمت توکن BCC
نمودار قیمت توکن BCC

اطلاعات در مورد قیمت این توکن تا آگوست سال گذشته پیگیری می‌شد تا اینکه BCC بالاخره از تمامیصرافی‌ها حذف شد و ‌هم‌اکنون یک توکن مرده به شمار می‌آید.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *