Bizdrone

استارباکس از بلاک چین مایکروسافت برای تضمین اصالت قهوه استفاده می‌کند

3616829

کمپانی استارباکس قصد دارد  ازطریق  یک سامانه بلاک چین که دانه‌های قهوه را از «مزرعه تا فنجان» شما ردیابی کند تا ازاین‌ به بعد اطلاعات بیشتری را درمورد محصولاتش به مصرف‌کنندگان ارائه دهد.

طبق اعلام مایکروسافت، این فروشگاه زنجیره‌ای قهوه با همکاری شرکت مایکروسافت و برای استفاده از سرویس بلاک چین آژور (Azure)، با هدف مشتری‌مداری بیشتر و ردیابی محموله‌های قهوه ارسال شده از سراسر دنیا، قصد دارد «امکان رهگیری بلادرنگ و دیجیتال» را برای زنجیره‌های تأمین خود فراهم کند.

سرویس بلاک چین مایکروسافت در این همکاری دوجانبه تمام تغییرات اتفاق افتاده برای قهوه در طول زمان ارسال را در یک دفترکل به اشتراک گذاشته شده ثبت کرده و از این طریق نمای کامل‌تری از زنجیره تأمین را به شرکایش ارائه می‌دهد.

استارباکس از تمام این اطلاعات ثبت‌شده برای افزودن یک قابلیت جدید به اپلیکیشن موبایل این شرکت استفاده خواهد کرد و مصرف‌کنندگان ازاین به بعد می‌توانند اطلاعاتی درباره محل کشت و برشته شدن و همچنین یادداشت‌هایی درباره مزه قهوه خود را مشاهده کنند.

استارباکس در راستای برآورده کردن قسمتی از تعهد این شرکت برای «تأمین منصفانه منابع» خود، امیدوار است که این سامانه بلاک چین بتواند با ارائه دادن اطلاعاتی مانند محل فروش دانه‌های قهوه به مصرف‌کنندگان، برای کشاورزان هم مفید باشد. به همین دلیل گزارش، دانه‌های قهوه استارباکس در سال ۲۰۱۸ از حدود ۳۸۰,۰۰۰ مزرعه قهوه تأمین شده است.

بلاک چین _ استارباکس
بلاک چین _ استارباکس

مایکل بورنز، نایب‌رئیس ارشد قسمت قهوه و چای جهانی استارباکس گفته:

من واقعاً به این موضوع معتقدم که با مسلح کردن کشاورزان به دانش و اطلاعات به وسیله این فناوری، می‌توان با ارتقای سطح معیشتی از آن‌ها پشتیبانی کرد.

مایکروسافت نیز اشاره کرد که این اپلیکیشن، مصرف‌کنندگان را هم از چگونگی پشتیبانی استارباکس از کشاورزان، مطلع می کند.

بورنزهمچنین افزود:

این سطح از شفافیت به مشتری این شانس را خواهد داد که ببینند لذتی که از نوشیدن قهوه ما می‌برند نتیجه مسئولیت‌پذیری و توجه دقیق اشخاص بسیاری بوده است.

با آنکه تاریخ شروع به کار این سامانه هنوز مشخص نشده است ولی می‌دانیم که مفهوم «امکان ردگیری بلادرنگ دیجیتال» در گردهمایی سالانه استارباکس در ماه مارس برای سهامداران ابن شرکت به نمایش گذاشته‌ شده است.

مایکل برونز
مایکل بورنز

بورنز همچنین گفت:

شرکت هم اکنون در حال مذاکره با کشاورزان در روآندا، کاستاریکا و کلمبیا  است تا ببیند این پروژه چگونه می‌تواند برای آن‌ها بهترین و بیشترین فایده را داشته باشد.

لازم به ذکر است که استارباکس برای این کار در حال همکاری با شرکت دارایی‌های دیجیتال Bakkt و پلتفرم قراردادهای آتی درحال‌توسعه به وسیله صرافی Intercontinental، دو شرکت مادر صرافی سهام نیویورک (NYSE)، است. در ماه آگوست گذشته بود که شایعه شد این شرکت زنجیره‌ای فروش قهوه در حال کار روی کاربردهایی «عملی، قابل‌اطمینان و قانونمند» برای تبدیل دارایی‌های دیجیتال به دلار آمریکا برای مصرف‌کنندگانش می باشد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *