Bizdrone

از ۱۰ روز آینده مجوز استخراج ارزهای دیجیتال صادر می‌شود

استخراج ارز

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار نمود که از ۱۰ روز آینده وزارت صمت می‌تواند شروع به صادر نمودن مجوز استخراج ارزهای دیجیتال نماید.

به نقل از ایلنا و بر اساس گزارش ارزدیجیتال ، امیر ناظمی با بیان کردن اینکه مواردی که در ارتباط با استخراج ارزهای دیجیتال در هیات وزیران مصوب و نیز آیین‌نامه آن تدوین گردیده است، اظهار نمود:

باید این را هم در نظر داشت که مصوبه هیات دولت دارای بندهایی است که وزارت ارتباطات به شدت با آنها مخالف است، از جمله مواردی که میتوان به آن اشاره نمود بند مربوط به نحوه تعیین نمودن قیمت برق است که مورد اعتراض وزارت ارتباطات قرار گرفته است.

وی در ادامه افزود:

ما بر این اعتقاد هستیم که عرضه و تقاضا باید قیمت برق را تعیین کند و برای آن نباید قیمت مصوب تعیین بشود.

مخالف با عملیات استخراج ارزهای دیجیتال در ساعات پیک مصرف هستیم

ناظمی با تاکید بر این موضوع که وزارت ارتباطات نیز با مصرف برق در ساعات پیک نیست موافق نیست، اظهار نمود:

به نظر وزارت ارتباطات در ساعات پیک مصرف برق استخراج ارز دیجیتال نباید صورت گیرد، به این علت که در این ساعات حق استفاده از برق با شهروندان میباشد.

وی همچنین اضافه کرد:

آمار نشان دهنده ی این است که در کشور و در طول سال فقط ۲۰۰ ساعت پیک مصرف برق داریم که در این ساعات عملیات استخراج ارز دیجیتال نباید انجام شود.

ناظمی در رابطه با پیشنهادات دیگری که وزارت ارتباطات راجب مصرف برق برای استخراج نمودن رمز ارزها، اضافه کرد:

همچنین نیز، پیشنهاد ارائه شده ی ما این بود که در دیگرساعات به این شرط که صادرات برق انجام نگیرد امکان برای استخراج نمودن ارز دیجیتال فراهم شود.

بر اساس صحبت های وی؛‌ اگر دولت یا توانیر، توانایی صادرات برق در دیگر ساعات (غیر پیک) را دارد اقدام به صادرات کند، ولی اگر این امکان وجود ندارد اجازه استفاده نمودن و نیزخرید و فروش آن در بازار داخلی و همچنین در بازار ثانویه را بدهد.

هیات دولت پیشنهاد وزارت ارتباطات را قبول نکرد

ناظمی تاکید نمود:

به هر جهت پیشنهادات وزارت ارتباطات در رابطه با نحوه تعیین کردن قیمت برق برای استخراج نمودن ارز دیجیتال ازجانب هیات دولت مورد استقبال قرار نگرفت و قوانینی که به استخراج ارز دیجیتال مربوط میشد مشخص گردیده و تا چند روز آینده ابلاغ خواهد شد.

استخراج کردن ارز دیجیتال به عنوان یک صنعت شناخته شد

ناظمی در رابطه با جزئیات بیشتر مصوبه هیات دولت مربوط به استخراج ارز دیجیتال، بیان کرد:

در این مصوبه، استخراج کردن ارز دیجیتال همچون یک صنعت شناخته شده میباشد وبه وسیله ی وزارت صمت صدور پروانه انجام می‌شود.

وی افزود:

علاوه بر این استانداردهای که در رابطه با آن بود نیز میان دو وزارتخانه نیرو و ارتباطات تقسیم گردید که در بر گیرنده ی دو استاندارد تکنولوژی و استاندارد برق است که وزارت ارتباطات و وزارت نیرو به ترتیب متولی آن‌ها میباشند.

امکان واردات ماینر براساس استاندارد تعیین گردیده است

از دیگر جزئیات مصوبه هیات دولت که رئیس سازمان فناوری اطلاعات بیان نمود این بود امکان واردات ماینرها بر اساس استانداردهای تعیین شده است.

ناظمی با تاکید کردن بر اینکه در مصوبه هیات دولت اینگونه آمده است که فعالیت‌های مربوط به استخراج رمز ارز باید به شکل فارم انجام گیرد، اضافه کرد:

به این معنی که به صورت جزئی و کوچک اجازه استخراج نمودن ارز دیجیتال داده نمی‌شود، همچنین نیز فارم‌ها باید مستقل باشند وبرای امکان استخراج رمز ارز از یک حداقلی برخوردار باشند.

ناظمی دررابطه با اینکه قیمت برق به چه صورتی تعیین گردد در مصوبه هیات دولت گفت:

بر اساس مصوبه هیات دولت قیمت مشخص شده ی برق برای استخراج ارز دیجیتال، سقف قیمت متوسط صادراتی برق مد نظر گرفته شده است.

تمامی مطالبات به طرف وزارت صمت می‌رود

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جواب به این سوال که صدور پروانه استخراج ارز دیجیتال چه وقتی عملیاتی می‌شود، بیان کرد:

از ۱۰ روز آینده وزارت صمت می‌تواند برای استخراج نمودن ارز دیجیتال شروع به صدور مجوز نماید.

وی با بیان نمودن این مطلب که برای تدوین استخراج ارز دیجیتال وزارت ارتباطات آماده همکاری با وزارت صمت است، اضافه کرد:

برای عملیاتی شدن صدور این مجوز وزارت نیرو هم اعلام آمادگی نموده است، اما از این به بعد تمامی مطالبات به سوی وزارت صمت می‌رود.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *