Bizdrone

ارز دیجیتال جای دلار را به عنوان ذخیره ارزی خواهد گرفت

مارک کارنی

مارک کارنی، رئیس بانک انگستان که همان بانک مرکزی بریتانیا میباشد،  اینچنین گفته است که یک ارز دیجیتال پشتیبانی شده به وسیله ی بانک مرکزی قادر است  جای دلار را به‌ عنوان ارز ذخیره جهانی بگیرد.

بر اساس نقل از کوین‌دسک، کارنی در روز جمعه  در گردهمایی بر پا شده ی سیاست‌های اقتصادی در جکسول هول شهر وایومینگ از اینکه جهان به یک سیستم بین‌المللی پولی و مالی (IMFS) جدید نیاز دارد سخن گفت. او علاوه بر صحبت‌هایش اشاره نمود هر چند که دلار در طی قرن گذشته نقش بسیار مهمی در نظام جهان داشته است، ولی میتوان گفت پیشرفت‌هایی از قبیل رشد جهانی‌سازی و همچنین درگرفتن جنگ‌های تجاری باعث شده  است که تأثیر آن‌ها بر عرضه اقتصاد جهانی خیلی بیشتر از قبل باشد.

علاوه بر این کارنی کاربرد دلار درزمینه‌هایی همچون دادوستدهای بین‌المللی و استفاده گسترده شرکت‌های بزرگ از آن  ، داد و ستدهای اقتصادی را از نشانه‌های سلطه آن بر اقتصاد فعلی جهان دانست. کارنی در ادامه ی صحبت های خود اضافه کرد :

با این وجود، پیشرفت‌های  که در اقتصاد آمریکا صورت گرفته  است  با تحریک  نمودن نرخ تبادل دلار (در مقابل ارزهای دیگر)، تأثیرات غیرمستقیم بسیاری بر بقیه کشورهای دنیا خواهد گذاشت. زمانیکه اقتصاد جهان در حال نظام گیری دوباره است، قدرت دلار آمریکا دقیقا به‌ اندازه زمان سقوط سیستم برتون وودز (استاندارد طلا)  دارای اهمیت میباشد .

ارز دیجیتال جای دلار را به عنوان ذخیره ارزی خواهد گرفت

کارنی  پیشنهادهای مختلفی را برای دارایی  که بخواهد جایگزین دلار شود معرفی نمود که شامل رنمینبی چین و مهم‌تر از همه  یک ارز دیجیتال پشتیبانی شده به وسیله ی ائتلافی از بانک‌های مرکزی است. وی در این رابطه گفت:

اما آیا شاید اینگونه بهتر باشد که این ارز ترکیبی برتر (SHC) به وسیله ی بخش دولتی، با استفاده نمودن از شبکه‌ای از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، عرضه شود. همچین ارزی قدرت آن را خواهد داشت که عوامل مؤثر در تسلط دلار بر تجارت جهانی را ضعیف کند.

وی در ادامه گفت که از نظر او فناوری این توانایی را دارد که اثرات شبکه‌ای حافظ دلار را مختل کند. او همچنین نیز یادآوری کرد که تعداد تراکنش‌های  که به صورت آنلاین انجام میگیرد رو به افزایش است و در این تراکنش‌ها، پرداخت‌های الکترونیک در مقابل  پول نقد ترجیح داده می‌شود.

با وجود اینکه او به‌ طور واضح به ارزهای دیجیتال اشاره نکرد اما گفت:

هزینه‌های پرداخت های الکترونیک داخلی و فرامرزی  که نسبتا بالا هستند باعث  شده است که شرکت‌ها برای ارائه نوآوری در این زمینه تشویق شوند . این شرکت‌ها با به‌کارگرفتن  فناوری‌های نوین در تلاش هستند تا این هزینه ها را  پایین آورند و با ایجاد خدمات پرداخت خرید آسان‌تر برای مشتریان به دنبال داشته باشند.

لیبرای فیسبوک

از نظر کارنی بهترین نمونه این ارزها، پروژه لیبرای فیس‌بوک میباشد. این غول شبکه‌های اجتماعی لیبرا را به صورت یک ارز باثبات و همچنین یک زیرساخت پرداخت معرفی می‌نماید که به وسیله ی سبدی از ارزهای ملی پشتیبانی می‌گردد.

اما  او بر این عقیده است که این ارز برای به موفقیت رسیدن  شدن ابتدا  باید مشکلات قانونی را که  پیش روی خود را حل کند.

ارز دیجیتال جای دلار را به عنوان ذخیره ارزی خواهد گرفت

کارنی بیان نمود:

بانک انگلیس و نیز دیگر نهادهای قانون‌گذاری در این رابطه به‌ صراحت گفته‌اند که قوانینی که در رابطه با هر سیستم پرداخت خصوصی است ، برخلاف شبکه‌های اجتماعی که استانداردها و قوانین مربوط به آن  بعد از قبول نمودن آن به وسیله ی  میلیاردها کاربر و به‌تازگی در حال نوشته شدن است، باید مدت‌ها پیش از عرضه آن تعیین گردد.

درست میباشد که ارزهای دیجیتال همواره برای جایگزین شدن دلار به‌عنوان یک ارز جهانی آماده نمی باشند، ولی ایده، ایده خیلی جالبی است.

او در این رابطه افزود:

خوب است این را هم مد نظر بگیریم که یک ارز SHC که در یک سیستم مالی و پولی بین‌المللی کار کند، با توجه کردن به چالش‌های فعلی پیش روی آن و خطرات حرکت به‌ سمت یک ارز ذخیره تازه همانند رنمینبی، برای جهان پیامدهای بهتری در پی خواهد داشت.

در رابطه  با تاثیر این ارز دیجیتال جدید کارنی اینچنین گفت که :

اگر این ارز برتر تازه  بتواند که سهم بیشتری از تجارت جهانی را در اختیار خود بگیرد، دیگر شوک‌های اقتصادی آمریکا چنین اثر غیرمستقیم بزرگی در دنیا نخواهند گذاشت؛ اما در برابر تجارت جهانی حساسیت زیادتری نسبت به شرایط کشورهای  که صاحب سبد ارزهای پشتیبان آن خواهند بود داشت.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *