Bizdrone

ارائه سوابق مالکیت بیت کوین در دادگاه توسط کریگ رایت

کریگ رایت

بنابه گزارش وب‌سایت سی‌سی‌ان در روز ۲۱ می (۳۱ اردیبهشت)، کریگ رایت (Craig Wright) پرونده‌ای شامل اسناد مربوط به کد اولیه و همچنین  ثبت کپی‌رایت وایت‌پیپر بیت کوین  را ارائه کرده است. این آخرین مرحله در نبرد کریگ رایت برای  اثبات خالق بیت کوین و ساتوشی ناکاموتو بودناست.

آیا نهایتا خالق مرموز بیت کوین مشخص شد؟

از سال ۲۰۱۵، محقق ارشد شرکت اِن‌چین (nChain) ، کریگ رایت  که یکی از بنیان‌گذاران بیت کوین اس‌وی، هم بوده است بارها و بارها مدعی شده که او ایجادکننده ی با ارزش ترین ارز دیجیتال جهان  یعنی بیت کوین بوده است، اما تا به امروز نتوانسته مدرک با ارزش و محکمی برای اینکه بتواند این ادعای خود را اثبات  کند ارائه  بدهد.

به تازگی ازطرف دادگاه ایالات متحده از کریگ رایت خواسته شده بود تا نسبت به تایید ادعایش، فهرست آدرس‌های عمومی بیت کوین‌ ها را جهت ارائه‌ی علنی و رسمی به دادگاه، تهیه نماید.ایشان درخواست مربوط به فهرست آدرس ها موافقت کرد وپس از مدتی  آدرسهای عمومی بیت کوین ها را به  صورت عمومی منتشر کرد.

 کد بیت کوین و ثبت کپی رایت برای وایت پیپر

رایت، پرونده‌ای شامل  کد نرم‌افزار اولیه بیت کوین و همچنین ثبت حق کپی وایت‌پیپررا در نسخه ۰.۱ ارائه داد.

ثبت حق کپی به شماره‌ی TXu 2-136-996، و تاریخ اجرایی ۱۱ آوریل سال ۲۰۱۹، در ایالات متحده برای مقاله‌ای با نام بیت کوین: که در قالب یک سیستم پولی الکترونیکی همتا به همتا، که  این مقاله در سال ۲۰۰۸ تکمیل شده است.

این ثبت، نویسنده را با نام کریگ استیون رایت، که ازیک اسم مستعاربه نام  ساتوشی ناکاموتو استفاده می‌کند، را به رسمیت می‌شناسد.

بعد از آن  میتوان به این موضوع اشاره کرد که ثبت حق کپی در ایالات متحده به شماره‌ی TX-8-708-058، که در سال ۲۰۱۹درتاریخ ۱۳ آوریل ، به صورت اجرایی در آمده ودر قالب برنامه کامپیوتری‌ای با نام  بیت کوین، که در سال ۲۰۰۹ تکمیل شده و تاریخ اولین انتشار آن ۳ ژانویه ۲۰۰۹ بوده است.

میتوان به این موضوع اشاره داشت که رایت بیشتر نسخه ۰.۱ نرم افزار کلاینت بیت کوین را نوشته است و این ثبت قسمت هایی را که او نوشته، پوشش دهی میکند .

ارائه سوابق مالکیت بیت کوین در دادگاه توسط کریگ رایت

با این حال،  مدیر اجرایی کوین‌سنتر (CoinCenter) جری بریتو (Jerry Berito ) اشاره داشته است که هر کسی می‌تواند یک حق کپی ثبت کند. این حتما به معنای ثابت کردن مالکیت و یا به رسمیت شناختن کریگ رایت به عنوان ساتوشی ناکاموتوی حقیقی، ازسوی اداره حق کپی ایالات متحده نیست.

وی در این رابطه بیان می ‌کند:

روند ثبت یک کپی‌ اینگونه است که  رایت فقط به صورت پر کردن یک فرم است. اداره مربوط به کپی‌رایت، اعتبار این ادعا را مورد تایید خود قرار نمیدهد؛ بلکه آنها فقط آن را ثبت کرده‌اند. ولی متاسفانه هیچگونه روش رسمی‌ای برای اینکه بتوان این ثبت را به چالش کشید وجود ندارد. اگر رقبای  دیگری نیز ادعای ساتوشی ناکاموتو بودن را داشته باشند وپس از آن به این اداره مراجعه کنند، این اداره همه آنها را ثبت خواهد کرد.

مقابله کردن در برابر تمام نظرات مخالف؟

با وجود اثبات ادعای ساتوشی ناکاموتو بودن توسط کریگ رایت،  همچنان افراد زیادی هنوز دررابطه با درستی این اثبات دچار شک و شبه و تردید هستند.

افراد نامداری در صنعت بیت کوین، کریگ رایت را به عنوان متقلب یاد کرده اند وهمچنان او را یک ساتوشی تقلبی نامیدند.

اما رایت طی مدت گذشته مجموعه‌ای مربوط به  مدارک دادخواهی علیه مخالفانش صادر کرد و ادعاهای خودش در این رابطه  را با شدت بیشتری نسبت به قبل مطرح کرده.

چانگ پائو، مدیر عامل بایننس در مصاحبه‌ای در روز ۱۵ آوریل  سال ۲۰۱۹، در رابطه با این ادعای کریگ رایت چنین بیان کرد:

من با هر نوع تقلب کردنی مخالف هستم، مثل دروغ گفتن به دیگران . به همین دلیل نظر من این است که: کریگ رایت کلاهبردار است.

رایت در دادگاهی که اخیرا داشته است ، پرونده ی  مبنی بر شکایت علیه پیتر مک‌کورماک، اجرا کننده پادکست هایی مربوط  بر ارزهای دیجیتال، تنظیم کرده است .وی همچنین خواستار ۱۳۰ هزار دلار خسارت از او شده است.

رایت علاوه براین در ادامه شکایت‌های خود، بنیانگذار اتریوم ، ویتالیک بوترین را مورد هدف قرار داده وی همچنین تهدید کرده است که هویت Hodlonaut که ازجمله چهره‌های موثر در زمینه ی  ارزهای دیجیتال است را فاش می‌کند.

کریگ رایت بیان کرده است: من ساتوشی هستم

ارائه کردن ثبت حق کپی به عنوان ابزار جدیدی توسط کریگ رایت برای پشتیبانی از ادعای ساتوشی بودن وی عمل خواهد کرد. رایت اعتقاد دارد که قصد داشته یک سیستم مالی سالم به وجود آورد و بیت کوین اس‌وی (Bitcoin SV) نسخه حقیقی این سیستم مالی بوده است.

رایت همچنین در ادامه صحبت های خود افزود:

برای واضح تر شدن این موضوع برای عموم مردم، که نشان دهم من خالق بیت کوین هستم، لازم است تا به چندین مورد اشاره داشته باشم.

اول اینکه ، باوراشتباهی در میان مردم رواج پیدا کرده است که نحوه عملکرد ساتوشی منحصر به فرد و خاص است. اما واقعیت این است که من به عنوان ساتوشی ناکاموتوی حقیقی، با افرادی که دیدگاهشان نسبت به من متفاوت بوده، تعامل داشتم.

و دوم، در ساخت بیت کوین، مقصود من به وجود آوردن یک سیستم مالی قانونی و سالم بوده است. مقصود از ارائه بیت کوین، ارائه سیستم مالی‌ بوده کهاکثرا مردم بتوانند از آن استفاده کنند و بهرمند شوند، نه سیستمی که بخواهد در مسائل مربوط به جرم و جنایات مورد استفاده قرار بگیرد.

جدا از اینکه ادعاهای اخیر کریگ رایت مربوط بر اینکه خالق بیت کوین است درست بوده یا خیر، چالش هایی که او در این  مدت گذشته به وجود آورده است  باعث به رشد ارز دیجیتال بیت کوین اس وی شود.

با توجه به وجود حذف بیت کوین اس وی از صرافی بایننس در روز ۱۵ آوریل، و در پی  آن  صرافی های دیگر از جمله کراکن، هرچند قیمت این ارز برای مدت چند روز کاهش بسیاری را تجربه کرده است اما در ادامه بر خلاف آنچه که مورد انتظار بود روند افزایشی را به دنبال داشته و بعد از منتشرشدن این خبر قیمت آن نیز نسبت به قیمت قبل خود دو برابر شد.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *