Bizdrone

آیا کامپیوتر کوانتومی گوگل در سال ۲۰۲۰ تمام بیت کوین ها را استخراج خواهد کرد؟

google quantum computer lab 3 620x330 1

بحث کامپیوتر کوانتومی در طی ۱ سال گذشته توجه بسیاری از افراد را در دنیای رمزارز ها به خود جلب کرده است لذا چون سوال های زیادی در این مورد پرسیده شده و اطلاعات زیادی در اینترنت موجود هست لازم دیده که به ان پرداخته شود و به سوالت متفاوت پاسخ داده شود.

آیا بیت کوین هایمان به سرقت خواهد رفت؟

بسیاری از سیستم Sycamore، پردازنده ۵۴ کیوبیتی گوگل میترسند جهت اینکه بتواند تمام سیستم بیت کوین را شکست دهد و بیت کوین هارا به سرقت ببرد که لازم به ذکر است اگر تغییری در روند این سیتم ایجاد نود تا ۵ سال اینده این فرضیه به حقیقت مبدل میشود . اگرچه به همان اندازه که کاربران عادی نگران این موضوع نیستند ، تولید کنندکان و توسعه دهندگان باید نگران باشند و خودشان را آماده این موضوع کنند.

چیزی که واقعا نیازمند توجه هست این است که مخالفان سیستم کوانتوم گوگل این واقعیت را تکذیب میکنند و بر این باورند که نباید نگران چنین چیزی بود که متاسفانه غلط است و عکس این میباشد و این موضوع ملزم به یافتن راه حل و تمرکز فراوان میباد زیرا تغییر در این سیستم های توزیع شده مانند بلاکچین که بیت کوین و اغلب رمزارز ها بر پایه آن هست امر بسیار دشواری است و جای نگرانی دارد.

در رمزنگاری نا متقارن که بر اساس کلیدهای خصوصی و عمومی کار میکنند که به اصطلاح به ان زوج کلید میگویند ، کلید عمومی از روی کلید خصوصی محاسبه میشود و برعکس این موضوع امکان پذیر نیست . که دلیل آن غیر قابل حل بودن برخی مسائل ریاضی مانند فاکتورگیری از عددی که از چندین عدد اول ساخته شده است برمیگردد.

لازم به ذکر است که اگر امکان محاسبه کلید خصوصی از روی کلید عمومی وجود داشت کل پایه و اساس این شبکه از هم میپاشید . تنها مورد لازم برای انجام این امر چند کیوبیت بیتر و مطمعن در این سیستم هاست تا به کمک آن بتوان حملات لازم به شبکه بلاکچین را صورت داد.د.

آیا تمام بیت کوین های باقی مانده سهم گوگل می شود؟

این یکی از سوالات پرتکرار کاربران بوده که اگر بخواهیم با اعداد و ساده به آن چاسخ دهیم باید بگوییم یک کامپیوتر عادی برای دریافت آدرس خصوصی بیت کوین از روی آدرس عمومی ، ۲ به توان ۱۲۸ عمل را انجام میدهد ولی با این حال کامپیوتر کوانتومی تنها با انجام ۱۲۸ به توان ۳ عملیات میتواند این کار را انجام دهد.

در واقع ما و کاربران بجای نگرانی در مورد استخراج تمامی بیت کوین های باقی مانده باید نگران این بایم که افراد یا کامپیوتر کوانتومی گوگل نتوانند پول مارا خرج کنند یا سرقت کنند . حتی اگر این موضوع هم جزو نگرانی ها بود سختی شبکه بیت کوین یاید به شکلی میبود که استخراج برای کامپیوتر های کوانتومی نیز دشوار باشد این به این معنی است که بیت موین میباست تنها با کامپیوتر کوانتومی استخراج شود

ما باید چه کار کنیم؟

آیا افرادی که بیت کوین نگه داری کرده اند باید نگران این موضوع در سال ۲۰۲۰ باشند؟

پاسخ خیر است اما باید به یک چیز هم دقت داشته باشید. که جامعه توسعه دهندگان رمزارز ها و کمپانی ها می بایست توجه ویژه ای به این امر داشته باشند.

در کل لازم به ذکر است که ما باید به دنبال ارتقا رمزارز ها و روش پیاده سازی بلاک چین ها به حالتی مقاوم و مطمعن تر در برابر کوانتوم باشیم و همچنین حتی سایر سیستم هایی که از رمزنگاری نامتقارن استفاده می کنند مانند دولت ها، بانک ها و…

در کل و انتها باید گفت فناوری کوانتوم اجتناب ناپذیر است و تنها مهم این است که چه زمانی عرضه می شود.

 

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *