Bizdrone

آیا استخراج بیت کوین روزی به پایان خواهد رسید؟

ایا استخراج بیت کوین به پایان خواهد رسید

به احتمال قوی یکی از سوالاتی که در اوایل آشنایی با ارزهای دیجیتال و بیت کوین برای شماپیش امده است این بوده که آیا استخراج بیت کوین یک روز به اتمام خواهد رسید ؟ یا اینکه پس  از استخراج ۲۱ میلیون سکه شبکه چه اتفاقی روی خواهد داد؟ می‌دانیم که تعداد بیت کوین‌های شبکه محدود  می باشد و نحوه شکل‌گیری این محدودیت در مقاله‌ای با عنوان «با برخی واقعیت‌های جالب درباره بیت کوین آشنا شوید !» مورد بررسی قرار گرفته است. در این مقاله سعی شده تا به پرسش‌های مطرح شده، پاسخ‌های مناسبی اراعه دهیم.

آیا استخراج بیت کوین روزی به پایان خواهد رسید؟آیا استخراج بیت کوین روزی به پایان خواهد رسید؟

از آنجا که استخراج و پیدا کردن هش بلاک در شبکه بیت کوین مثل یافتن  طلا توسط معدنچیان است، نام استخراج یا ماینینگ را بر روی آن گذاشته‌اند ولی استخراج بیت کوین همان فرایند افزودن بلاک‌های جدید به بلاک چین است.

از این جهت فرایند استخراج را نمی‌توان تنها دریافت پاداش شبکه یا به عبارت ساده‌تر یافتن سکه‌های ارزشمند بیت کوین تلقی نمود . تعداد سکه‌های بیت کوین محدودیت ۲۱ میلیون واحدی دارند. تااین زمان بیش از ۱۷.۵ میلیون سکه از این رقم در شبکه آزاد شده و قابلیت گردش یا انتقال پیدا کرده اند . البته تعداد زیادی بیت کوین نیز از دسترس رفته‌اند و به دلیل یاد برده شدن کلید خصوصی‌ آن‌ها توسط مالکینشان، دیگر قابلیت دسترسی به آنها ا مکان پذیر نمی باشد.

در اخر می‌توان نتیجه گیری نمود که فرایند استخراج بیت کوین و افزودن بلاک‌های جدید به شبکه برای همیشه ادامه خواهد یافت اما این موضوع درباره‌ی پاداش بلاک‌ها کمی فرق خواهد داشت.

ایا استخراج بیت کوین روزی به پایان خواهد رسی
ایا استخراج بیت کوین روزی به پایان خواهد رسید

استخراج بیت کوین؛ فرایندی حیاتی برای شبکه

آیا استخراج بیت کوین روزی به پایان خواهد رسید؟

قابل ذکر می باشد قبل از هر چیز، باید بدانید که هیچ وقت تعداد واحدهای مطلق بیت کوین به ۲۱ میلیون عدد نخواهد رسید. یعنی این امکان وجود دارد که ۲۰,۹۹۹,۹۹۹.۹ واحد بیت کوین داشته باشیم، ولی پاداش بلاک هیچ وقت صفر مطلق نخواهد شد. پاداش فعلی بیت کوین ۱۲.۵ واحد بیت کوین می باشد . این پاداش در سال آینده به ۶.۲۵ بیت کوین خواهد رسید. پعداز گذشت ۴ سال دیگر این پاداش به ۳.۱۲۵ واحد می‌رسد. هر چقدر که این تقسیم پاداش ادامه پیدا کند، از نظر ریاضیات  باز هم هیچ وقت به صفر مطلق نخواهیم رسید.

پروتکل بیت کوین به گونه‌ای می باشدکه در هر دوره ی تقریباً چهار ساله پاداش بلاک‌های آن نصف می‌شود. اگر این را مانند نصف کردن ذره‌ای از یک ماده در نظر بگیریم که در نهایت به کوچکترین بخش تشکیل‌دهنده آن یعنی اتم می‌رسیم پاداش بلاک‌ها نیز به همین صورت با هر بار نصف شدن به کوچکترین واحد فعلی پروتکل بیت کوین یعنی یک ساتوشی (معادل ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ واحد بیت کوین) خواهد رسید.

استخراج آخرین ساتوشی در بلاک شماره ۶,۹۳۰,۰۰۰ اتفاق خواهد افتاد، اما آیا نمی‌شود یک ساتوشی (satoshi) را به میلیون‌ها واحد کوچکتر تقسیم نمود ؟ با در نظر گرفتن دوره حدودی ۴ ساله با هر بار نصف شدن پاداش، سال ۲۱۴۰ آخرین سالی خواهد بود که طبق پروتکل فعلی، استخراج‌کنندگان بیت کوین دیگر پاداشی از بابت اضافه نمودن بلاک‌های جدید به بلاک چین دریافت نخواهند کرد. در حال حاضر در دوره سوم کاهش پاداش بلاک قرار داریم و پاداشی که برای استخراج‌کننده هر بلاک بر خوردار  می‌گردد، مقدار ۱۲.۵ واحد بیت کوین (BTC) است.

البته با تغییر دادن کوچکترین واحد بیت کوین در پروتکل آن می‌توان روند استخراج را برای واحدهای کوچکتر از ساتوشی نیز ادامه داد. یعنی برای مثال اگر زمانی توسعه‌دهندگان بیت کوین تصمیم بگیرند هر واحد ساتوشی را مثلاً به هزاران واحد ریزتر تقسیم نمایند ، در این صورت روند دریافت پاداش توسط ماینرها از سال ۲۱۴۰ به این سو نیز ادامه خواهد یافت. ناگفته نماند که در شبکه لایتنینگ به دلیل کارمزد بسیار اندک، از واحد میلی ساتوشی (یک هزارم ساتوشی) استفاده می‌ نمایند.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *