Bizdrone

آلمان درباره پذیرش ارزهای دیجیتال هشدار داد

آلمان

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز در روز  ۲۹ می (۸ خرداد)، رئیس بانک فدرال آلمان (Deutsche Bundesbank یا BBK) به بانک‌های مرکزی کشورهای دیگر درمورد خطرات بالقوه به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال هشدار داد.

جنز ویدمان (Jens Weidmann)، رئیس بانک مرکزی آلمان (BBK) و عضو هیئت‌امنای بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (BIS)، ادعا کرده که پذیرش «پول‌ دیجیتال» می‌تواند موجب بی‌ثبات شدن سیستم‌های مالی در دوران بحران‌های اقتصادی گردد.

این اقتصاددان آلمانی اذعان داشت که دسترسی راحت به ارزهای دیجیتال باعث سریع شدن روند سقوط وام‌دهندگان (موسسات مالی) و به وجود آمدن یک تغییر بنیادین در مدل کسب‌وکار بانک‌ها، حتی در یک وضعیت اقتصادی مطلوب، خواهد شد.

علاوه بر آن ویدمان ادعا کرد که دسترسی آسان به این ارزها می‌تواند به افزایش نوسانات منتهی شود که این عمل روی ترازنامه‌های بانک‌های مرکزی تأثیر منفی خواهد گذاشت.

جنز ویدمان، رئیس بانک مرکزی آلمان
جنز ویدمان، رئیس بانک مرکزی آلمان

بانک فدرال آلمان بخشی از سیستم بانک‌های مرکزی اروپاست و به علت عظمت پیشین آن، مهم‌ترین قسمت این نهاد به حساب می آید. این بانک نخستین بانک مرکزی ست که به استقلال کامل دست پیداکرده و نام بانک فدرال را، به دلیل این فرم مخصوص بانکداری مرکزی، به خود اختصاص داده است.

این مدل بانکداری فدرال (Bundesbank model) به وسیله بانک مرکزی اروپا نیز به‌عنوان مدل پایه برای کل سیستم بانکداری اروپا، پذیرفته‌شده است.

طبق موارد گفته شده، اقدامات آلمان در ارزهای دیجیتال می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در رشد و آینده این صنعت بگذارد.

یکی از مقامات بانک مرکزی اروپا در دو هفته گذشته علاوه بر اشاره به مزایای بانک مرکزی ارزهای دیجیتال (CBDCs)، در مورد خطرات و معایب آن‌ها هم هشدار داد. بر اساس گفته‌های او بانک مرکزی ارزهای دیجیتال می‌تواند نقش خود را در این میان به شکل بستری برای انتقال وجه، شیوه ای برای پرداخت و ذخیره ارزش بازی کند. علاوه بر آن وی افزود که پذیرش این ارزها می‌تواند موجب بالا رفتن سطح محرومیت دسترسی به سیستم‌های مالی شود.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *